| UndergroundFolklore a întrebat:

Hey! Prietenul meu mi-a propus ca de sarbatori sa mergem la munte cu niste prieteni.Si vreau sa stiu cum sa abordez subiectul asta in fata parintilor,ca sa fie de acord,evident.Tin sa precizez ca suntem amandoi majori si ca ai mei nu l-au cunoscut personal pe prietenul meu (tata stie doar ca am un iubit, iar mama stie ceva mai mult despre el).Si deci eu si prietenul meu ne gandeam ca ar trebui sa le fac cunostinta cat mai repede (apropo, cum sa fac sa fie bine si cu faza asta?laughing) si poate asa ar fi de acord, nu? big grin
O chestie ar mai fi ca acum vreo 2 saptamani eu am fost cu el "la tara" si (spre surprinderea mea) n-au avut nimic de obiectat...cu toate ca am stat doar cateva oretongue Btw, prietenul meu m-a invitat si saptamana asta o zi "la tara" la el, dar de data asta vrea sa stam pana a doua zi, deci tot de "acordul ala" am nevoie...cum sa-i fac sa-i conving? Eu ma gandesc ca n-ar fi asa o mare problema, am totusi aproape 20 de ani, dar ma mai gandesc si ca nu prea ai cum sa te pui cu mentalitatea aia care pe majoritatea ne exaspereazalaughing
Deci v-am adus la cunostinta problemele mele mai mult sau mai putin grave si/sau importante...cum le rezolv? Astept sfaturi!
Kisses! :*

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu trebuie sa le spui ca vine si iubitul tau la munte. Eu le-as zice ca merg la munte cu niste prieteni.

| sabin89 a răspuns:

Odata si odata trebuie sa spargi gheata. Nu poti sa ramai pentru totdeauna copil. Trebuie sa faci cate un pas, cate un pas spre maturitate. Nu brusc, nu shocant, ci, asa cum am zis, cate un pas. Le spui si, chiar daca te vei confrunta cu o reactie nu tocmai placuta, asta e. Incerci sa te impui. Bineinteles, nu in mod obraznic, ci cu zambetul pe buze, asigurandu-i ca ii iubesti si ca asta nu inseamna ca de acum nu mai esti copilul lor drag.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ai 20 ani si le ceri voie parintilor sa iesi cu prietenii? hai serios... e asa de complicat la 20 ani sa le spui ca te duci cu prietenii la munte? pe bune?

| milan9 a răspuns:

Nu invata pe cont propriu ceea ce ai putea invata din greselile altora...
De la neascultarea sfaturilor parintilor (asa batuti in cap cum ni se par uneori a fi) vin cele mai crunte experiente de viata! Cu efecte ireversibile! sad

Si tu vei ajunge intr-o zi o mama preocupata de binele propriilor copii, insituatia de a-i ajuta mai mult decat pot ei singuri invirtutea increderii oarbe pe care cei la varsta inocentei usor naive o pot avea... happy

| milan9 a răspuns:

Sa pretuim experienta lor de viata la maxim (invatand inclusiv din greseli) sau altfel, viata ne va forta sa regretam ca nu am facut-o!

| milan9 a răspuns:

Nu intotdeauna sfaturile parintilor sunt stralucite, dar cele care indeaman la precautie, la siguranţa, la o viaţă morala sunt intotdeuna 100% valabile.

Viaţa este prea marşavă pentru a fi altfel, pentru a merita sa ai incredere in cineva... fara sa-l verifici ani de zile; happy happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. E bine că ţii cont de părinţi chiar dacă ai atins majoratul. Unii cred că părinţii sunt demodaţi şi nu e nevoie să le ceri părerea sau sfatul, dar ei au fost de vârsta ta şi au mai multă experienţă. Uneori adolescenţilor nu le place ceea ce le spun părinţii, dar cu siguranţă e spre binele lor. Înainte de a lua decizii, încearcă să nu faci asta sub impulsul momentului, gândeşte-te care pot fi consecinţele. Cât de bine cunoşti acele persoane şi câtă încredere poţi avea în ele? Mulţi tineri ajung în probleme deoarece nu se prea gândesc la ce pot ajunge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inseli amarnic daca crezi ca tatal tau stie mai putine lucruri decat mama ta despre el happy.
Eu cred ca ar trebui sa-i "instiintezi" ca vei petrece sarbatorile cu el si alti prieteni la munte si apoi sa-i intrebi daca vor sa-l cunoasca. Fii sincera si directa.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le spui ca te-a invitat prietenul la tara si la munte si ca ai vrea sa l-il prezinti ca sa se convinga singuri ca e baiat bun si sa stea linistiti cat esti plecata.
P.S. Frumos din partea ta ca te gandesti si la ei.

| vangaelis a răspuns:

Totusi ai aproape 20 de ani, nu cred ca te pot tine in colivie happy

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Il prezinti si astepti parerile apoi ii zici ca mergeti in grup..baftalaughing

| Elynad a răspuns:

Drumurile lungi se parcurg cu pasi mici.
In ordine, li-l prezinti pe prietenul tau si apoi le ceri voie sa mergeti la tara. Daca spun da, vor spune da si cand mergeti la munte.
Mie imi creeaza impresia ca au incredere in tine, trebuie sa ai si tu in ei!