| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU.
Am si eu o problema...parintii mei s-ar putea sa se desparta si m-a intrebat mama cu cine vreau sa raman.
Eu i-am spus ca poate sa aiba cine vrea custodia mea dar eu nu raman cu nici unul.
Vreau sa stiu : Daca am 14 ani pot alege sa raman la alt cineva in afara de unul dintre parinti?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform noului Cod civil poti fi incredintata ambilor parinti dar cu stabilirea domiciliului la unul, cel cu care vrei tu si care are cele mai bune conditii. Daca un alt membru apropiat din familie, care are posibilitati mai bune decat parintii, va cere sa locuiesti la el se poate si aceasta, daca si tu o sa ceri, dar trebuie sa ai motive temeinice pentru asta, de exemplu parintii nu te ingrijesc, te maltrateaza fizic ori/si moral, te pun sa faci lucruri imorale ori ilegale etc. Toate acestea trebuie temeinic probate in procesul de divort si instanta va hotari in baza probelor administrate la dosar. Nu este destul doar sa vrei tu. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Depinde acum care din ei te trateaza cel mai bine, te ingrijeste cum trebuie; instanta va decide pentru ca tu nu poti sa alegi (doar daca ei iti spun cu cine vrei sa ramai).

| EUSIATIT a răspuns:

Sincer draga mea nu te inteleg. cu cine vrei sa ramii in afara de unul dintre parinti? LA tribunal te va audia si poti opta dar. CU cine? E bine sa te gindesti ff bine si chiar daca ei se vor separa Tu ca si copil e bine sa ii ai aproape pe amiindoi SUnt parintii tai si ai nevoie de ajutor [ pb lor si le rezolva ei ] tu trebuie sa i iubesti la fel pe ambii.MI as dori sa mai vb si sa mi spui ce ai facut.Pot sa vb cu tine multe lucruri. SUnt mama am 2 copii mari E bine sa comunici si sa nu iei hotariri pripite caci viata e fff grea.

| IMC90 a răspuns (pentru EUSIATIT):

Sa-i iubeasca la fel? De dat din craci au stiut... Dar, la capitolul intemeierii unei familii si cresterii unui copil sunt repetenti, nu corgenti (din ce am citit mai sus). Respect pentru ce, ca au stiut sa se tavaleasca? Asta stiu si eu sa fac...

| EUSIATIT a răspuns (pentru IMC90):

Siner nu stiu daca esti sau nu parinte [se pare ca nu ] imi pare rau dar omenesc este sa iubesti pe ambii pentru ca; Conceptia unui copil se face intre 2 persoane] si cu asta am sp tot'

| IMC90 a răspuns (pentru EUSIATIT):

Probabil ca habar n-ai ce inseamna ca parintii sa se certe toata ziua si pe tine sa nu te bage deloc in seama... Nu ca ar fi cazul meu, dar cunosc pe cineva care lucreaza in demoeniu, si stiu si cu ce oameni lucreaza. Copii care nu au nici o vina, proveniti din niste asa zisi parinti care au aere post-revolutionare in cap si isi inchipuie ca punctul lor de vedere este cel mai important si ca nu depind de partener/partenera sau de copil. Vrei sa fii un bagabond? n-am nimic importiva (ca doar nici eu nu-s sfant) da pune dracu un cauciuc.

| EUSIATIT a răspuns (pentru IMC90):

Imi pare rau Vad ca esti revoltat ok probabil cindva iti vei aduce aminte. cind vei avea copii si nu te vor iubi Si inca un lucru [dai cu o mina primesti cu 2 ] faci rau gasesti si mai rau ok

| Maariiaa a răspuns:

Bună,

La tribunal,judecătorul te va întreba.,,Cu cine vrei să rămâi,cu mama sau tatăl tău?"
Nu poți să rămâi cu altcineva. big grin
Trebuie să alegi acel părinte care știi că îți poate oferi iubire,te va lăsa să ții legătura cu celălalt.
Indiferent pe cine alegi ai dreptul să îl vezi pe celălalt,să mergi în vizită și chiar să locuiești pe o perioadă mai mare. Alege pe mama sau pe tata și locuiește cu el. Sunt părinții tăi și oricum trebuie să îi iubești la fel.
Să nu îi judeci pentru despărțite,pentru că poate au un motiv bine întemeiat. Da,este dureros,dar trebuie să treci și peste asta.
Îmi pare sincer rău pentru tine și pentru familia ta,alege pe cine crezi tu, și ai grijă pentru că ține de lege!

Numai bine, sănătate și mult succes!

| IMC90 a răspuns:

Trebuie sa ramai cu unul dintre parinti, avand dreptul sa alegi.
Parerea mea despre parintii care divorteaza este una foarte proasta. Majoritatea nici macar nu realizeaza cat de mare este responsabilitatea cresterii unui copil. Te inteleg perfect cand spui ca nu vrei sa mai ramai cu niciunul (probabil ai motivele tale pe care noi nu le stim si deci nu prea avem dreptul sa comentam). Din pacate, pana la 18 ani esti obligata sa ai un tutore si cel mai probabil instanta te va incredinta unuia dintre cei 2 parinti, daca nu vrei sa alegi, vei ramane cu mama.

| Tamiki a răspuns:

Nu cred ca poti...

| simona223 a răspuns:

Pai ai putea sa vb cu unul din parintii tai sa-ti castige custodia si dupa aia sa te lase sa stai la altcineva dupa divort(app imi pare rau)

| MagazinulcCora a răspuns:

Bună,Irina.

Custodia ta, va fi dată clar unuia dintre părinți.
Posibil să fi pusă să alegi.
Așadar, custodia va fi la unul dintre părinți oricum.

Poți sta la Rude, sau la Prieteni.
Dar doar cu acordul păritelui.
Imi pare rău că nu auzi ce vroiai tu de fapt să auzi
Dar, acesta este crudul adevar.

Fundă?

| alecx4music a răspuns:

Chiar daca o sa alegi custodia la unul dintre parinti, vei putea sa ii vezi pe amandoi. Nu trebuie sa fi suparata pe ei. Stiu ei mai bine ce fac. La oricare dintre ei vei ramane, ei te vor iubi.Lasa-i pe ei sa-si rezolve problemele si tu bucurate de copilaria care trece foarte repede. Dar din moment ce ai spus ca "s-ar putea", poate nu se vor desparti. Bafta!

| 20thoughts a răspuns:

Asta mi s-a intamplat si mie si eu am ramas cu mama fiindca ea mi-a dat nastere.Am fost la tribunal si m-a intrebat cu cine vreau sa raman.Eu iti dau sfatul asta:Ramai cu mama ca ea ti-a dat viata si il poti vizita pe tatal tau in vacanta. FundA?

| nBlade a răspuns:

Hmm.poti doar daca familia ta nu ti-a oferit toate conditiile de viata, caldura, mancare etc. pentru scoala, pentru sanatatea ta. Dar se poate numai la alt membru al familiei daca si acesta accepta. Sfatul meu?!?! Du-te si stai cu tatal tau chiar daca este mai sever. pana la urma nu-ti vrea raul. O sa-i multumesti tu mai tarziu. Este o decizie grea dar toti pe cei pe care ii cunosc care au ramas cu mamele s-a cam ales praful de ei. Pana la urma tu stii mai bine dc vrei in alta parte.

| avrika07 a răspuns:

Ei nu prea cred dar dc ai vrea sa stai la altcineva nu la parintii tai?

| IoanaBratinka a răspuns:

Sa stii ca si parintii mei au divortat anul trecut si eu am ales-o pe mama dar ma vad cel putin o data pe saptamana cu tata.
Vreau sa te anunt ca inainte de a se ajunge la tribunal vei merge sa dai o declaratie unui agent al protectiei copiilor de oare ce ai 14 ani vei putea alege si va trebui sa scrii un motiv pentru care iti alegi unul dintre parinti, asa ca gandeste-te bine pe cine vei alege si daca te supara sa ramai cu parinti poti sa ii spui asistentului de la protectia copilului poate el te va sfatui si va face alte demersuri.Dar numai daca ai motive intemeiate. Ori cum fi tare si incearca sa nu lasi sa te afecteze prea tare aceste evenimente!

| Aleks12 a răspuns:

Nu, poti ramane la mama, la tata, sau daca decizi la orfelinat
De la 12 ani poti face asta