| anonim_4396 a întrebat:

Cer un sfat cat se poate de serios si dau funde, dau evaluari dau orice, dar va rog incercati sa ma ajutati. De un an vorbesc cu o fata, tin foarte foarte mult la ea. Parintii ei nu sunt de acord cu mine, dar ea totusi a luptat putin pentru a fi ok. In ultima vreme, chiar lucrurile au mers ok, dar de doua zile bursc s-a schimbat, in seara asta mi-a spus ca ea nu a luptat niciodata, ca ar fi bine sa ma distantez de ea, ca nu are sanse. Sincer eu o iubesc si ma dor enorm aceste cuvinte, nu vreau sa o pierd dar nu stiu ce sa fac, este foarte nervoasa fata de mine si da nu suntem chiar 2 copii, am trecut de 18 ani. Multumesc din suflet, dau detalii muult mai multe in privat sau raspund la intrebarile voastre, va rog seriozitate! Simt ca innebunesc...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te tot framanta, nu merita sa-ti distrugi sanatatea.
Va veni alta, dar trebuie sa ai putere si vointa, sa te redresezi!

Si deschide-ti ochii: mai sunt muuuuulte fete!winking

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fata pare sa fie tinuta "in scurt" de parintii ei. Ea asculta mai mult de ei, fiindca asa e invatata si se simte mai in siguranta langa ei.
Daca vrei s-o pastrezi, prima data trebuie sa dovedesti de ce esti in stare: intra la academie si termina-l.
Daca relatia voastra va tine pana atunci, parintii ei te vor accepta mai usor, iar Ea va primi acordul lor sa fiti impreuna.

| HerculePoirot a răspuns (pentru Bula):

Doamnee,mai exista chestia asta in 2018 cu binecuvantarea parintilor? Chiar suntem in urma rau de tot...

| Bula a răspuns (pentru HerculePoirot):

Da, mai ales daca fata e inca eleva. Multi parinti gandesc asa.
Cand va intra la facultate sau va incepe sa lucreze, atunci lucrurile se vor schimba...

| MadalinG99 a răspuns (pentru Bula):

Problema este ca s-a schimbat la 180 de grade, mi-a spus zeci de cuvinte grele sa le spun asa... si a spus sa ma distantez de ea. Nu stiu deloc ce sa fac, adica ce sa fac sa fie bine.

| Bula a răspuns (pentru MadalinG99):

Cere-i explicatie. Poate va fi greu, dar iti va da la toate intrebarile.
Dar daca EA nu te mai vrea (nu parintii), atunci nu mai insista!

| MadalinG99 a răspuns (pentru Bula):

Crezi ca nu i-am cerut... nu imi spune nimic concret? E foarte ciudata situatia

| Bula a răspuns (pentru MadalinG99):

Sunt mai multe posibilitati: a fost certata de parinti, si-a gasit altul, ai suparat-o cu ceva etc.

Gandurile femeilor sunt greu de ghicit.
Ghita, dupa 10 ani de casnicie, s-a laudat ca a ghicit gandul de la nunta a lui nevasta-sa.
Dar intre timp, femeia s-a razgandit... big grin

| MadalinG99 a răspuns (pentru Bula):

Oricum, trebuie cred sa ma resemnez cu ideea ca vrea sa o terminam. Ai idee cum pot sa fac sa treaca mai usor? Stiu, o sa sufar... mai ales ca a fost prima iubire, ma rog prima pe care am ajuns sa o iubesc atat de mult.

| Bula a răspuns (pentru MadalinG99):

Stiai ca, in Lume sunt mai multe femei decat barbati?
Iti vei gasi alte fete, cu siguranta!winking

| MadalinG99 a răspuns (pentru Bula):

Ea era... diferita?

| Bula a răspuns (pentru MadalinG99):

Fiecare persoana e diferita. Cel mult seamana.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Bula):

Am picat intr-o stare... nu inteleg cu ce am putut gresi... astfel incat sa se schimbe la 180 de grade

| MadalinG99 a răspuns (pentru Bula):

Ai dreptate... dar e aiurea sunt sute de stari... prin care trec.

| sofisis a răspuns (pentru MadalinG99):

E simplu: daca ea deja a renuntat ai doua variante:
1. Ii indeplinesti dorinta si renunti si tu. Si asta cred ca e cea mai buna optiune pentru ca sa ai peste 18 ani si sa nu poti sa pui putin piciorul in prag in fata parintilor este semn de impotenta mentala. Naiba, majoritatea trec peste ce au de comentat parintii de pe la 15-16 ani si ea ...ma rog.
2. insisti si incerci sa ai rabdare cu ea sa treaca de perioada de papuceala cu parintii si accepti situatia. Adica accepti sa fii cu ea asa cum vrea si poate ea, chiar daca pentru tine nu e cea mai ok varianta.
Depinde foarte mult ce vrei tu. Daca o iubesti si vrei sa fii cu ea orice s-ar intampla, opteaza pentru varianta 2.

| MadalinG99 a răspuns (pentru sofisis):

Eu vreau, dar a spus ca ea nu mai lupta, ca de acum sa ma astept la orice si nu stiu de ce...

| Bula a răspuns (pentru MadalinG99):

Nu te tot framanta, nu merita sa-ti distrugi sanatatea.
Va veni alta, dar trebuie sa ai putere si vointa, sa te redresezi!

Si deschide-ti ochii: mai sunt muuuuulte fete!winking

| PappZsoltAndras a răspuns:

Fi sincer, du-te la ea cu un buchet de flori sau cu ciocolată și îi spui direct ca de mult simti un lucru pentru ea și ca nu mai poti astepta si îi spui că o iubesti. Fi sincer, spune totul din inima, fa cu cuvintele tale pentru ca daca te cunoaste si stie ca esti un tip foarte bun, iar tu încep să spui fraze din luceafărul ca ea e o zâna si nu stiu ce, pentru ca atunci va avea dubii (si eu am incercat si si-a dat seama ca nu eu am inventat acele lucruri dar in final tot a mers). Du-te si la părinții ei si spune-i cum te simti fata de ea si ca esti foarte iubitor (ceva de gen, nu stiu cum esti pentru ca nici nu te cunosc?). Sper îi vei castiga inima ei. Baftă!

| MadalinG99 a răspuns (pentru PappZsoltAndras):

Multumesc frumos, i-am luat flori si de ziua ei, dar nu se poate duce cu ele acasa caci o va certa...

| HerculePoirot a răspuns:

She’s not interested in you bro, you should move on! Acum serios, daca de un an vorbesti cu ea si nu ai reusit sa o faci sa se indragosteasca de tine ori nu e interesata si te vrea doar ca prieten ori habar n-ai sa combinilaughing))Eu cand tin la o persoana si simt ca e "ce trebuie", scuza-mi expresia dar mi se rupe de restul’...Nici nu ai oferit foarte multe detalii, chestia asta cu "merge ok" imi da de inteles ca sunteti doar niste buni camarazi.

| MadalinG99 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Oufff, da mi-e greu sa vorbesc, aveam momente in care efectiv ma simteam implinit alaturi de ea, o simteam extrem de apropiata.

| MadalinG99 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Am uitat sa precizez ca nu este genul de fata care se lasa combinata, prefera sa fie cucerita, este atrasa de scoala si nu de baieti.

| LG280 a răspuns:

Nu forta lucrurile. Lasa-le sa se aseze. Da-i timp si spatiu
Asigur-o ca, totusi, o iubesti sincer. Asta implica si respect. Nu cadea intr-o obsesie periculoasa. Ce ii oferi tu, pe langa iubire? Va potriviti ca si conditie sociala, credinta, intelect, varsta, experienta, reputatie etc? Ce planuri ai cu ea in viitorul apropiat? Raspunde-ti tie la aceste intrebari. Poate te ajuta sa mai deslusesti ceva din povestea ta de dragoste. Bafta!

| MadalinG99 a răspuns (pentru LG280):

Incerc sa nu le fortez, parintii ei nu sunt de acord pentru ca nu sunt extrem de potent financiar, sunt o persoana modesta ma rog... nici 20 de ani nu am... urmeaza sa dau testele la academia de politie, ne potrivim extrem, in toate lucrurile, gandim la fel suntem exact aceeasi personalitate, ne regasim unul pe celalalt.