| JustMeForever3 a întrebat:

cunosc un copil care de la 10 ani a fost lasat singur in casa pe timp de noapte, chiar si după ce a murit bunica lui. Părinții lui is divortati iar mama lui pleca in fiecare seara la iubitul ei lăsându l pe copil singur acasa.Mi a spus ca mamei lui ii pasa mai mult de iubitul ei decat de el si ca mereu incearca sa ii faca pe plac iubitului, pe el neglijandu'l. Acum copilul suferă foarte mult (plange in fiecare noapte ) si abia asteapa sa plece de acasa doar ca este o
Cand era mic el a auzit ceva zgomote prin casa si s-a speriat foarte tare.De atunci el crede in fantome si ii este frica de intuneric si sa rămână singur acasă.Ce as putea face sa o ajut?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa ii spui ca fantomele nu exista si sa il incurajezi. Si eu statea noaptea singura la 10 ani si majoritatea copiilor din generatia mea fiindca adesea parintii plecau in delegatii sau lucrau ture de noapte. Nu sufeream si nu ne temeam, pana la urma, in casa incuiata nu se intampla nimic cu care un copil de 10 ani sa nu se poata descurca. Eventual sa discute cu un vecin sa vina la el daca ii bate in perete (in caz de incendiu, scurgere de gaze, cutremur, nu aiurea). Stiu ca pare anormal ca mama sa plece la iubit si poate arata un pic de egoism, dar pe de alta parte, copilul nu este mic, are 10 ani, poate sta linistit in casa singur. Si mie, ca adult, mi-e uneori frica de intuneric. Ce sa fac, sa cercuiva sa ma pazeasca? Pana la ce varsta este asta valabil? In principiu, de pe la 8 ani, un copil sanatos isi poate purta de grija singur lasat cateva ore in casa.

| JustMeForever3 explică (pentru Brigaela):

Am stat cu el si i am explicat ca nu exista, dar el imi spune ca ii constient de treaba asta doar ca pur si simplu cand se face seara ii se instalează în sentiment de frica desi stie ca nu exista fantome.El isi tot imaginează ca daca va iesi din camera ii va aparea o fantomă în fața asa ca sta acolo cu lumina aprinsă. Sincer a mai fost cineva la el si a dormit în camera in care a murit bunica lui si a zis mereu simțea ca un fel de prezența a cuiva acolo, acum nu stiu ce sa mai cred

| Brigaela a răspuns (pentru JustMeForever3):

Pai stiind cu siguranta ca fantomele nu exista, ce sa crezi? Ca el e speriat si a indus isterie si persoanei respective. Pana la urma, si daca ar fi spiritul bunicii lui, el poate fi doar protector, nu periculos.
Poate un psiholog l-ar putea ajuta pe copil sa isi invinga temerile si sa se maturizeze corespunzator varstei biologice. Pana la urma, asa cum ti-am zis, si mie ca adult imi e unori frica de intuneric, dar mi-o inving, ce sa fac.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are probleme cu capul. Eu, de la 11 ani am fost lasat singur, 3 saptamani, cu vaca, cu porci, cu gaini, gaste si curci. Bunicii mei plecau la bai si mama era la munca la sute de Km departare. Muncind n-aveam timp de tampenii cu fantome. Da-i o palma peste cap sa-si revina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Tu nu vedeai la televizor desene cu fantome, copiii acum au creierul prajit de asa ceva.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este!

| danay72 a răspuns:

Nu exista fantome. Omul când moare nu mai stie nimic și nu mai sperie pe nimeni, e inconștient.

| alex495 a răspuns:

Petrece cu el o noapte sau mai multe in casa respectiva. Daca il iei la tine nu o sa se invete sa stea singur la el acasa si o sa inceapa sa ti stea pe cap.
Staai cu el si demonstreaza i ca nu i absolut nicio problema in casa, verifica camerele, podul, beci etc.
Si lui langa pat aprinde i o veioza, daca n are cumpara si tu un lampadar/veioza ceva. Daca nu l ajuti acum se impute treaba si va ajunge sa faca gesturi necugetate ( sinucidere) si va avea nevoie de psiholog. Stai cu el cateva nopti pana capata incredere. Daca chiar sunt spirite in casa chemati un preot intre timp, gen un miros suspect de parfum, usi trantite, obiecte miscate etc

| AndreiWeisz a răspuns:

Incearca sa mergi la el o noapte sau doua, ca sa ii mai treaca frica. Ai putea sa-i mai zici cate ceva si lu' maica-sa, la ce naiba isi face un copil daca alearga dupa unul ca proasta.

| copilaroasa2k17 a răspuns:

In cazul asta, copilul sufera de sentimentul de abandon. Iar faptul ca frica asta vine numai noaptea, denota faptul ca lui ii este frica de intuneric si/sau a inceput sa-i fie frica singur de cand mama lui parasea casa in timpul noptii ca sa se intalneasca cu iubitul. Spune-i de exemplu "Nu te teme. Nu exista fantome. Daca simti pe cineva aici, sa stii ca e bunica ta care te vegheaza din cer si are grija de tine. Si ea mi-a spus sa-ti spun sa nu te mai sperii de ea, crezand ca e o fantoma, o creatura oribila etc, caci ea se supara si se intristeaza pentru ca ea nu vrea sa-ti fie frica de ea"... Mda. Asta in cazul in care crede povesti de adormit copii. Mult succes si numai bine!

| Mirumirela21 a răspuns:

Aia 2 spun sa stai cu el noaptea. Merge si asta dar baga-i filme horror si dupa demonstreaza-i ca sunt false. Alta metoda : spune-i casi la tine se aud si cand te duceai era pisica sau batea vantul.