| DeCeMaiContează a întrebat:

Hey TPU!
Luni mama va veni la scoala sa vada cum ma descurc.Problema e ca am 6 note proaste, si anume:
3 la istorie, 4 la franceza si chimie, 5 la logica si 6 la biologie si engleza.
De 4 la chimie, 5 la logica si 6 la biologie stie de la o sedinta.Nu m-a certat pentru notele astea,pentru ca stie ca materiile la care le-am luat nu sunt punctul meu forte+ca sunt la uman si nu se pune asa mare accent pe chimie si biologie.
In rest, am note bune:
Doi de 9 la romana, inca unul la geografie si inca unul la religie(stiu ca la materia asta e usor sa iei nota asta)
10 la desen, muzica si informatica
Iar pe langa 6 la engleza, mai am un 10 la materia asta, iar la istorie pe langa 3 mai am un 9.
Treiul de la istorie a fost de la un test neanuntat,si mentionez ca nu sunt singurul care a luat 3, si ca au fost note foarte mici.
Ce pot sa fac sa o impac pe mama? Oricum o sa fie putin dezamagita, dar cum sa o impac cat de cat?
Dau funda.
Mentionez ca sunt in clasa a 9-a.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ori sa-i zici notele dinainte ori sa incerci sa iei note mari de acum incolo si atunci o sa-i mai treaca.
Oricum, la liceu n-ai nevoie de note si medii, dar asa pentru mandria ta sa ai totusi o medie decenta

| ALGator a răspuns:

Nu de împăcarea mamei e nevoie. Nu e copil mic să confunde realitatea cu explicația realității. Va supraviețui.
Era de preferat ca voi doi să nu ajungeți în situația să comunicați situația ta școlară prin intermediari.
Oare cine greșește din voi încît să nu existe teren propice pentru sinceritate. Nu exclud că poate avea și ea partea ei.
Prin opțiunile tale școlare drastice (le-aș numi puțin primitive) sugerezi ca ai principii la care tii strict. Dacă ți-ai asumat că există părți din cunoștințele despre lume pe care nu merită să le înveți, spune-i și mamei cu gura ta asta și relatează-i și de note. Vestea proastă pe care amîndoi o veți afla peste un număr de ani e că nu înveți pentru mama.
O veste și mai proastă ar putea fi ca după terminarea liceului să vrei tu să dai la politehnică.
Baftă!

| Iunix a răspuns:

Arată-i întrebarea asta pe care ai pus-o.

| Ingognito a răspuns:

Mai bine ii spui sa stie decat sa afle de la scoala ca e mai rau

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Pai ai putea studia un pic mai mult la un test si sa iei o nota mai mare si daca iei la o nota proasta iese bine cred ca asa tine minte sunt in clasa a saptea

| Ciobanu_Alexandra_1992_ZRh4 a răspuns:

Mergi la ea și fii sincer! Va aprecia că nu a așteptat să ajungă acolo și să fie pierdută în spațiu, nestiind de note! Mai bine să știe la ce sa se aștepte! Sper ca te-am ajutat!

| Ciobanu_Alexandra_1992_ZRh4 a răspuns:

Mergi la ea și fii sincer! Mai bine să știe la ce sa se aștepte! Sper ca te-am ajutat!

| Ciobanu_Alexandra_1992_ZRh4 a răspuns:

SPUNE-I! Mai bine să știe la ce sa se aștepte! Sper ca te-am ajutat!

| Aurelian_Vlad_1995 a răspuns:

Acum meri si spune-i mamei tale dar fii cat mai deschis si incearca sa nu pari manipulator sau altceva....sigur va intelege ca unele din ele nu sunt punctul tau forte stai linistit nu se va supara. Sinceritatea e cea mai buna.....si chiar nu ai de ce, nu sunt note dezastroase avand in vedere ce ai spus la engleza si istorie. E doar clasa a noua, in a 10-a vei fii mult mai familiarizat cu testele surpriza si alte porcarii daca ma intelegi.
Hai fugi si imi zici ce ti-a zis

| Aurelian_Vlad_1995 a răspuns:

De asemenea intr-a 9-a multi profesori isi arata latura mai dura doar ca sa va invete un pic sa ii respectati ceea ce trebuie sa faci. In a 10-a garantat nu o sa mai fie asa de rau

| ALGator a răspuns (pentru Aurelian_Vlad_1995):

Problema este ca scoala nu ar trebui sa fie locul unde cineva sa-si satisfaca veleitatile de a primi dovezi de respect (unilateral, ceeace de fapt nu se mai poate numi respect) si de a practica duritatea.
E drept, exista si elevi care nu sunt mai breji, precum exista si parinti care isi inteleg gresit rolul. Tuna si-i aduna.
In liceu era un procent cam ingrijorator de profesori care ar fi avut nevoie de ajutor de specialitate in ciuda faptului ca isi dadeau aere de mici dumnezei. Pe atunci chiar îi luam in serios, imi era greu sa accept ca poate fi doar o farsa jucata pe pielea altora. Cum s-ar spune "we don't need no education...".

| sabin89 a răspuns (pentru ALGator):

"we don't need no education...". - dubla negatie? happy