| DeCeMaiContează a întrebat:

Hey TPU.Saptamana care vine e posibil sa iau note mici.Ne aduce testele la romana, istorie si fizica.La romana am dat 2 teste,la unul m-am descurcat cat de cat si spre macar la un 8, dar la celalalt iau 5-6.La istorie am dat un test foarte usor dar am gresit o chestie la un exercitiu si la altul nu am scris perioadele in care au avut loc niste epoci,iar proful pe care il am,la asemenea greseli, scade 2-3 puncte din lucrare.Normal ar trebui sa iau 9, 50,dar nu stiu daca va fi asa.Totusi sper sa iau macar 6-7.La fizica am facut varza, deja stiu ca iau in jur de 3.Si maine mai dau test si la chimie,si sunt mai varza decat la fizica, si nu cred ca iau nici 3 straight face Problema este:peste 2 saptamani va fi sedinta cu parintii si se duce mama.Cum pot sa-i spun de aceste note,fara sa se supere? Bine,stiu ca se va supara putin, dar as vrea sa-i spun ca sa nu aiba surprize.Totusi,problema mai mare este cu tata. Daca ar afla de aceste note, s-ar supara rau pe mine.In afara de testul de la chimie de maine, mai dau unul miercuri la logica si as vrea macar un 8-9 ca sa ma pot revansa.Si pe langa aceste posibile note, pana acum am un 9 la geografie si un 10 la engleza.
Deci, cum as putea sa le spun parintilor despre notele astea?

Răspuns Câştigător
| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Din pacate toti am trecut prin asta si stiu perfect cum este! Mereu stateam sa ma gandesc cum sa ii zic mamei ca am luat un 3 sau 4 sau 6...
Si eu am luat note mici, asta e, toti gresim din neatentie!
Nu iti face probleme!
Spune-le direct si gata! Vor intelege, iti vei schimba notele data viitoare si vei invata cum trebuie!
Nu e un capat de lume niste note mici.
E mai bine sa afle de la tine decat de la sedinta cu parintii.
Spune-le si totul o sa fie bine!
Vor intelege happy
Succes mare kiss

| DeCeMaiContează explică (pentru CezaraEM):

Hey! Multumesc de ajutor! Ne-au adus testele la istorie si la fizica.Pana la urma, la cel de la istorie am luat 9, iar la cel de fizica 6 happy Am dat testele la chimie si la logica, din pacate de data asta stiu ca iau nota mica, dar asta e, oricum le voi spune happy Multumesc de ajutor happy

| CezaraEM a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Felicitari pentru nota de la istorie, e o nota foarte buna! Si cel de fizica este asa si asa, dar hai sa nu dramatizam, e bine si asa decat 3 sau 4!
Dar pentru viitor, apuca-te de invatat cum trebuie! Vorba lui Gretta, ai absolut tot ce iti trebuie, parintii fac orice pentru tine.
Ar fi frumos ca si tu sa ii rasplatesti cu note mari, nu?
Organizeazati timpul in asa fel incat sa ai timp si de invatat si de relaxat!
O sa fie mai bine asa, o sa vezi!
Succes!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai in primul rand pana maine dimineata mai ai vreo 6 ore, in care poti invata destul de multa chimie, incat sa iei macar un 7 la aceasta. La logica poti lua cu lejeritate 10, materia predata pana acum se invata la perfectie in maxim 3 ore, deci ar trebui sa faci si asta.
Apoi spune-le parintilor motivele pentru care ai luat note atat de mici si cum vei reusi sa depasesti perioada proasta si sa iei niste note cat de cat acceptabile.

| Violleta2022 a răspuns:

CXe doamne iarta-ma faci toata ziua, in loc sa inveti? Au dreptate si bietii parinti sa se supere, nu te trimit la munca, nu dormi in grajd, ai computer, internet si banuiesc ca telefon, ai tot ce-ti doresri si tu-i rasplatesti cu note mici. Ce faci tu in loc sa inveti?
Sincer, eu ti-as lua accesul ala computer si tableta, iar pe telefon ti-as suspenda internetul sa nu poti sa accesezi nici un site, singurul lucru sa-ti ramana invatatul, care trebuie sa fie datoria ta la varsta asta.
Sfatul meu este sa le spui adevarul acum, inainte sa fie facuti de rusine in fata clasei la sedinta.

| danay72 a răspuns:

Le poți spune sincer și deschis. De exemplu, poți spune ca crezi ca vei lua note mici, pentru ca nu ai învățat, dar ca te vei strădui pe viitor sa nu se mai repete. Părinții apreciază când copii sunt sinceri și nu mint.

| mczacky a răspuns:

Da ce parinti tai au fost asa sfinti au luat nu mai 10 si 9, zile se supara, zile ca o sa incerci sa le repari ca nici tie nu iti plac

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru mczacky):

In loc sa dai sfaturi ilogice mai bine pune mana pe carte, cu romana este jale mare...