| dayana_9955 a întrebat:

Hey TPU!sigh vreau si eu un sfat
asta vara o prietena de-a mea a stat cu un baiat si acum lui ii place de mine si mie de el (suntem impreuna) si inca nu am sp nimenui de relatia noastra si eu as vrea sa ii sp prietenelei mele, dar ea nu intelege si se supara pentru ca ei inca ii place de el

ce sa fac plzz ajuati'ma

5 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Sunt de acord cu Dmonik.Nici nu stiti ce inseamna a sta, a avea, prietenie, inselalatorie.Atat tu cat si prietenul tau, habar nu aveti ce inseamna sinceritatea. Un cerc vicios, ascunzisuri.

| DakotaRoyse a răspuns:

În primul rând, n.ar fi trebuit să te legi de acel tip chiar dacă îţi place de el! Practic ai încălcat o regulă destul de importantă în prietenie (în special în cele dintre fete). Nu ai voie, nu că nu ar trebui, din respect pentru prietena ta, să îi furi prietenul (chiar şi ex-ul).
În fine, răul a fost făcut şi nu se poate desface.
Stabileşte cu prietenul tău felul în care ar trebui să afle de voi, prietena ta. Adică, să îi spuneţi împreună sau doar unul dintre voi.
Cred, personal, că cea mai bună metodă este să eviţi toate alea-alea cu "scuze" sau că "nu vroiam dar s-a întâmplat", etc. Evident că prietena ta probabil va întreba "cum ai putut să-mi faci asta?" şi tu atunci ar trebui să spui că îţi plăcea de mult timp de el, etc; ştii tu: spui adevărul. Iar băiatul în cauză ar trebui să fie neutru (asta în caz că tu ai făcut primul pas către relaţia voastră). Dar, e bine de ştiut că ar trebui să se implice dacă el s-a legat primul de tine.
Situaţia asta e sensibilă rău, pentru că rişti să îţi pierzi prietena, aşa că trebuie să ştii foarte bine chiar şi cuvintele pe care ai de gând să le foloseşti. Dar ţine minte, direct, fără ocolişuri, fără scuze, doar adevărul. E cea mai bună (poate mai crudă) soluţie. Dar într-un final prietena ta va trebui să înţeleagă. Plus că ar trebui să-şi dea seama singură că băiatul poate nu îi era ei potrivit, dacă oricum acum e cu tine.

| Bii26 a răspuns:

Bună
Eu zic să-i spui.Chiar dacă se supără. Îi spui tot ce s-a întâmplat.
Dacă e o prietenă adevărată şi bună sigur va înţelege. Dacă nu, e o falsă iar oamenii falşi n-au ce căuta lângă persoane sufletiste cum eşti şi tu după cum se vede.
Pa, pa

| Dmonik a răspuns:

Ce probleme majore aveti, mai mari decat alea de la analiza matematica.
Cat va mai combinati/imbinati/dezbinati.
Ce inseamna "a stat", ce fel de relatie aveti, ce credeti voi ca inseamna prietenia?
Cata dezamagire imi provocati!

| Bulina_4880 a răspuns:

Daca e o prietena adevarata va intelegehappy
Vorbeste i frumos si spune i ca asta i viata o sa mai fie baieti e pe la inceputhappy
Trebuia sa inteleaga si daca se supara las o inseamna ca nu i prietena ta...Prietenele nu se supara din oriceoh go on
Cate injuraturi imi trag eu cu prietena meaa nici nu stii dar nu ne suparam
Succes:*:*