| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Tocmai am realizat ca am rams fara prietene.Nu ma mai baga in seama chiar deloc nu pot sa imi dau seama ce s-a intamplat.Am avut 2 mai bune, cu una aproape nu mai vb deloc, iar cealalta doar Ceau! Ce face? si atat.straight face E greu sa imi fac prieteni noi, trec pe langa fete si zic Ceau si ele nimic.Acum chiar ca nu mai am nimicoh go onoh go onoh go on
Sfaturi!happy

Răspuns Câştigător
| RobertTmroo a răspuns:

Daca nu le-ai facut nici un rau..., atunci poate sunt invidioase pe tine pentru ceva, daca tot erati "prietene adevarate" atunci trebuia sa le intrebi de ce sunt suparate, ce ai facut, ai spus ceva si poate tu nu ti-ai dat seama, dar daca nu vor vrea sa stea de vorba cu tine si sa rezolvati aceasta problema atunci din punctul meu de vedere te-ai grabit sa le numesti "prietene", acest cuvant inseamna foarte mult, unii chiar confunda si folosesc cuvantul "prieten" si la unele persoane cu care nu au nimic in comun, poate sunt doar colegi de clasa, facultate, lucru..., sau poate doar cunostinte, amici.
Legat de faptul ca ti-e greu sa faci "prieteni noi", asta cam asa este pentru toata lumea, un om ca sa fie prieten adevarat trebuie sa dovedeasca in timp prin fapte ca le pasa de tine si evident ca si tie iti pasa de ei, daca de mule ori vezi unii inconjurati de mai multe persoane asta nu inseamna ca sunt prieteni, inseamna socializare, si de aici fiecare decide cu cine va tine legatura cu timpul, va fi amic si apoi prieten.
Dar legat de prieten adevarat, eu zic ca daca o persoana are unul singur in adevaratul sens al cuvantului atunci este un mare norocos, daca are cat sa ii poate numara pe o mana atunci e deja binecuvantat happy.
Daca ai salutat un om, asa cum spui si tu mai sus si nu te saluta inapoi, atunci nu iti mai bate capul sa ii saluti, intr-o relatie indiferent ca e amicie, pritenie, iubit, totul depinde de amandoi implicati, conteaza ca tu sa fii exact asa cum esti tu, si cu timpul vei intalni cu siguranta oameni care sa te aprecieze, si pe care sa ii poti numii cu adevarat prieten/prietene happy.
Bafta in toate, numai arata celor din jur ca te afecteaza asta, nu insista fata de o persoana ca vrei sa fii prietena cu ea/el, un om care te apreciaza va veni singur si tu vei vedea asta, totul trebuie sa fie reciprocwinking!

12 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Uite id-ul meu, te ajut asa :nestor_aav

| oanacatalina a răspuns:

Ar trebui sa le abordezi direct si sa le intrebi care este problema intre voi, si sa faceti in asa fel incat sa fie bine. Poate ai facut tu cev a gresit sau ai o atitudine mai putin prietenoasa... Important e sa comunici cu ele si sa rezolvati impreuna. Succes!

| davidstefan a răspuns:

Hey! Si mie mi s-a intamplat sa fiu tradat de prieteni si nu era vina mea. Pur si simplu probabil ca exista o persoana care raspandeste un zvon despre tine si toti cred. Mie mi s-a intamplat si ca prietenii mei sa cunoasca alte persoane mai interesante, asa ca au considerat ca eu eram "invechit" sau "uzat" si m-au dat la o parte ca sa nu mai zic ca mi-a luat mult ca sa inteleg ce s-a intamplat. Deci poate nu este vina happy. O sa iti gasesti prieteni adevarati te asigurhappy.

| Tinna22 a răspuns:

Iti faci alte prietenehappy

| didi12 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa astepti.Odata si odata iti vei gasi o prietena adevarata(cel putin asa cred,fiind ca in ziua de azi e foarte greu,dupa parerea mea, sa gasesti asa ceva). Daca iti place comportamentul unei fete sau crezi ca ai mai multe in comun cu ea sau iti place atitudinea ei etc. poti sa incerci sa o cunosti mai bine(faci rost de id-ul ei si de acolo inainteaza totul).Cam atat. Daca vrei, lasa-mi id-ul tau.:-D

| carla_6786 a răspuns:

Vorbeste si uh cu ele... intreaba-le daca s-au suparat... daca vrei sa iti face prietenii noi si prietenoasaa :*

| ZennoEll a răspuns:

Gasasteti un Iubit ceva fale geloase sa crape de ciuda si atunci dale piesa de rezistenta cu mult tu peu daca ele au prieteni du-te la una care are cea mai multa ranquna pe tine si pupai prietenul ma mine in scoala s-a intamplat asa ceva si sa ramas cu macel si tot fata care o facut ce ti-am zis eu o castigat...A fost tare laughing

| Teodora_6780 a răspuns:

Prietenia nu exista iar rasa umana nu poate intelege asta>sg pr suntem noi. Oricant de buna ar fi prietena aia a ta fiinta umana e construita ca fara sa vrea la un moment dat sa invidieze,sa barfeasca, sa critice chiar daca numai in mintea lor, si mai grav e atunci cand o face de fata cu lumea dar ma rog...Fa-ti alte prietene!? sau ceva care sa se asemene cu cuvantul asta bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mdea, sigur ai zis/facut tu ceva ce le-a deranjat, altfel de ce te evita asa?
Simplu, intreaba-le ce se intampla cu ele si ce ai facut de te evita, ai devenit cumva invizibilia si nu stiai tu?
Sau daca e vorba de invidie (gen le-ai intrecut la note, etc.) gaseste-ti alte prietene.
Sau poate ti se pare tie si nu au acum chef de tine/ nu vorbesti suficient de tare. Insista putin, ca doar i-ai salutat si ca ti se pare normal sa iti intoarca serviciul.
Bafta sa iti recuperezi cele mai bune prietene.

| PetroKida a răspuns:

Pai. incearca sa te gandesti de ce s-a ajuns aici daca erati pietene foarte bune.love struck
Vobeste cu ele si spune-le ca nu e normal sa fie asa >big grin

| ancapisi001 a răspuns:

Pai poti vb cu prietenelr tale si le interebi daca pot sa iasa afara so mai vb si chestii din astea

| mara_4993 a răspuns:

Pune-le fata in fata si spune-le ca iti este dor de ele, incearca sa le recastigi ca prietene. crede-ma este foarte greu fara prieteni