| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie cum se numeste o boala psihica care se manifesta in felul urmator: O persoana cu care esti intr-o discutie incepe sa devina recalcitranta si incepe sa faca scandal din motive 0 apoi urla si urla si urla pana lesina, apoi se trezeste dupa cateva minute fara interventii medicale, o doare capul apoi in alte cateva minute e absolut normala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E posibil sa fie o forma de epilepsie, dupa cum se comporta. Nu toate formele de epilepsie sunt asociate cu spume la gura. Epilepsia are multe forme de manifestare, si un medic psihiatru va spune daca e sau nu, dar in general, dupa manifestari, asta pare a fi.

| Ensiferum a răspuns (pentru cristi202):

Si in cazul in care o astfel de persoana a fost ascunsa tot acest timp de parinti sa nu dea o imagine proasata familiei are drept sa profeseze intr-un loc de munca sa sa detina permis de conducere?

Bula
| Bula a răspuns:

(H)Isterie.
Cauza depinde de varsta.
Sub varsta de 20 ani, cauza este la "cei 7 ani de acasa", proasta educatie.
La varsta de peste 35-40 ani apare la unele persoane (mai ales la femei) din cauza lipsei vietii sexuale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hint: Se intampla odata pe luna cumva?

Răspuns utilizator avertizat
| Ensiferum a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, se intampla si mai des, lesina si daca se sperie de ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Kevlar):

Da. Câte odată întârzie câteva zile...

(sorry, nu am putut să mă abțin, am cedat... )

Răspuns utilizator avertizat
| TheRealFantasy a răspuns:

Cred ca jumate sau mai bine din cei ce au raspuns aici nu au idee despre ce vorbesc.

Epilepsia se manifesta prin convulsii care in majoritatea cazurilor nu sunt provocate de factori externi dar pot fi daca pacientii sunt expusi la schimbari bruste, fie de lumina, fie de mediu inconjurator, fie de sunete, etc.
In nici un caz nu isi produc singuri convulsii si nu e o tulburare psihologica, e o tulburare neurologica, e mai degraba produsa de traume, tumori sau accidente vasculare.

Cand zici ca e asa din nastere inseamna ca pot fi doar cateva explicatii logice, desi probabil ca nimeni de pe site-ul asta nu iti poate da un raspuns la fel de detaliat si sigur cum iti poate da un psiholog (un psihiatru te-ar ajuta in cazul unei boli mai grave, in cazul unei tulburari mentale/psihologice doar un psiholog iti poate da sfaturi concrete si coerente);
Ce as deduce eu ca ar putea avea persoana in cauza ar putea fi:
- tulburare bipolara (a mai spus cineva de asta, se manifesta prin schimbari de temperament foarte bruste, exista si variatii de la asa ceva, nu stiu de unde scoti tu varsta de 20-25 de ani fiindca e mai mult o boala tulburarea asta si se cam mosteneste, e des intalnita la adolescenti cat si la adulti)

https://simple.wikipedia.org/wiki/Bipolar_disorder

https://www.youtube.com/watch?v=RrWBhVlD1H8

- tulburare de personalitate (in engleza CD - conduct disorder, e similara cu cea bipolara doar ca nu prea exista un tratament si nu s-a gasit o cauza sigura care produce tulburarea)

https://ro.wikipedia.org/wiki/Tulburare_de_personalitate

Din nou, astea sunt doar asumptii, chiar daca sunt oarecum logice nu sunt nici eu 100% sigur ca asta este problema pe care o cauti tu asa ca apelarea la o persoana specializata ar fi recomandata in cazul tau fiind singura in masura sa iti dea un sfat bazat pe cunostinte si experienta in domeniu.

Răspuns utilizator avertizat
| Defalucy a răspuns:

Bipolar? (nu stiu daca e o boala)

| Ensiferum a răspuns (pentru Defalucy):

Nu e tulburare bipolara, tulburarea bipolara apare de la 25 de ani in cel mai rau caz de la 20 de ani deci nu e cazu, persoana in cauza e asa din nastere.

| cristi202 a răspuns (pentru Defalucy):

Bipolaritatea tine de o manifestare a bolnavilor psihici. Apare in mai multe boli. Bipolar, pentru ca cel bolnav alterneaza intre cei doi poli - fie e ca si cand nu ar exista, aproape leguma, abia de vorbeste, nu face mai nimic, nici macar sa se ingrijeasca personal, social e retras total, fie e exuberant, (sau iritat, nervos, irascibil) in forma, se implica, e in stare de multe lucruri, dar nu il poti opri, atit de departe merge cu asta, deci e vorba de dezechilibru. El nu poate niciodata sa fie cum e cineva care admira splendoare naturii pe un munte, inima sa ii fie plina de bucurie, sa simta ca traieste, dar totodata sa se regaseasca in linistea muntelui, sa fie indemnat la meditatie. Fie e la un pol, al retragerii, al "meditatiei", caci de ar medita ar fi bine, dar nici aia nu face, eventual o face intr-un mod ilogic, ireal, conform lumii in care traieste el, fie traieste intens, dar e depasit de situatie incit nu se poate linisti cand e cazul.

| NicolaMaria02 a răspuns:

Cred ca epilepsie. Cam asa se manifesta persoanele de genu. Ar fi bine de mers cu acea persoana la psiholog sau psihiatru.

| vasilicafanboy a răspuns:

Bipolaritate combinata cu ceva lipsa de fier/calciu sau e pe botanix sau a exagerat cu cola rolling on the floor

| alexpeic21 a răspuns:

Epilepsie

| Ensiferum a răspuns (pentru alexpeic21):

Nu cred ca e epilepsie, nu face spume la gura. Am vazut si cazuri de epilepsie.