| anonim_4396 a întrebat:

Ieri bunica mi-a povestit despre ciclu.mama nu imi spune chesti de astea. ma prefac ca nu stiu inca pentru ca sar supara sa stie ca am aflat.as vrea sa aflu de la ea chiar daca stiu deja.mai ales ca au inceput sa imi creasca sanii si parul peubian.imi e teama ca va veni si mama nu va sti ce sa faca la fel cum face si cu imi vorbi despre asta. ce sa fac? am aproape 12 ani.

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Iti e teama ca iti va veni menstruatia si mama ta nu va sti ce sa faca, in ce sens? Ca nu va sti cum sa iti explice ce trebuie sa faci si la ce sa te astepti de acum inainte? Poate ca mama ta nu s-ar supara daca ar sti ca ai aflat. Probabil nu stie cum sa abordeze subiectul, nu cred ca vrea sa iti ascunda informatiile acestea in mod intentionat. Incearca sa initiezi tu discutia, sa ii spui ca unor colege le-a venit menstruatia si sa o intrebi despre asta. Sau roag-o pe bunica sa medieze o discutie intre tine si mama ta si sa ii transmita acesteia ca ai nevoie de comunicare cu ea.

| Jonsdottir a răspuns:

Thoamne! e imposibil sa nu stii! auzi de la colege, prietene! eu am 11 ani si mi-a venit ciclul, sanii imi cresc de la 9 ani si par peuberian am de la 8 ani! de ce sa se supere ca stii? nu trebuie sa se supere, trebuie sa vorbiti deschis, mie mi-a spus mama despre asta cand aveam 8 ani si i'am pus o gramada de intrebari, anul asta mi-a zis cum sta treaba cu sarcina si alea alea(chiar daca mi se facea rau cand o auzeam) asa ca stai linistita!

By Dy
Xo~Xo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, intreab-o direct si spune-i ca nu ai vrut sa afli de la colegele care au deja ci de la ea, mama ta, ca sa poti sa o intrebi amanunte, sa fii pregatita cand o sa fie momentul. Spune-i ca tu vrei ca ea sa fie cea cu care vei vorbi orice se intampla in viata ta, nu colegele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa vorbesti cu bunica si ea poate vorbi cu mama ta, asa ca intre doua femei, poate ca bunica e mai autoritara si o trezeste pe mama ta din "somn". esti mare si aceste lucruri trebuie sa le stii de la ea.cred ca bunica este singura care poate rezolva comunicarea dintre voi.

| CASI_2436 a răspuns:

Sunt suparata ca am 10 ani fara 1 luna si nu mi-a venit ciclu.