| Elena_Laura_1996_HZ13 a întrebat:

In atentia tururor celor care au intampinat situatii similare.Acum doua zile, eu si o prietena ne-am propus sa mergem la un concert in Brasov.Prietena mea este minora si adoptata de catre o familie formata dintr-un singur membru.O doamna.Ia contactat pe cei de la centru, au aprobat cererea telefonic.Doamna nu a fost de acord pentru ca nu voia sa-i dea bani, de aia este venitul ei, ca copil in grija ei.Stabilisem sa inoptam la fratele ei.Am pierdut cursa, nu am mai asistat la concert, iar in Pub nu am reusit sa intram pentru ca ne-am uitat buletinele.Fratele ei plecase, ca noi aveam de gand sa ne cazam.Penru orice eventualitate a spus sa-l contactam, desi nu am aveam minute.Am cinat, apoi am mers sa cautam cazare.Nu am gasit si nu aveam buletinele.Eram suparate, nu ne-am mai strofocat.Am sunat de la un trecator pentru a-l contacta pe fratele ei. Avea mobilul inchis.O intrebam de ce nu stie adresa fratelui ei, orice spuneam o deranja.Era foarte nervoasa, a plecat.Este o fire incapatanata si imatura.Am ramas singura.Am intrat intr-un taxi. Trece pe langa mine in graba, nu s-a oprit.Am mers acasa.A doua zi primesc mesaj, ca a fost violata.A cautat minute, a fost lovita prin simplu fapt ca barbatul credea ca avea de gand sa-i fure mobilul, desi o masina de politie era la 3 pasi de ceea ce se intampla.A reusit sa fuga.A mers la sediul politiei.A sunat la fratele ei din nou, era inchis.Colegii politistului spuneau razand "" ar fi culmea sa plece cu iphone-ul 6 sub ochii tai". Este o subforma rasita, fiind de etnie roma.A cerut un pahar cu apa.Au spus nu raspicat.Au trimis-o in autogara.A vorbit cu un tip. A sunat, era inchis.Cautau cazare, insa nu avea buletnul.A mers cu taxiul, au inconjurat orasul, dupa care au ajuns intr-un apartament.Ea s-a odihnit pret de 10 minute.S-a trezit cu un alt individ care o pipaia.Ea a fugit catre usa, tipuț a luat cheiele.L-a amenintat ca va suna la politie, i-a luat mobilul.Era la etajul 2, a inchis geamul.I-a spus ca nu va pleca pana se va culca cu el.L-a implorat sa o lase. Sustinea ca nu este un fraier, ca nu a scapat nicio tipa care a calcat in casa lui,iar daca nu accepta va chema si alti tipi.A doua zi o conduce la autobuz,plateste soferului.(prima data m-a mintit, ca ar fi fost violata in autogara). Mergem la doamna care are grija de ea.Ii povesteste, ina nu reactioneaza in niciun mod.Este foarte calma si ma invinovateste pe mine.Intra in casa ii suna pe cei de la Centrul pentru copii.Mergem apoi la centru unde este sfatuita sa renute ca nu se va gasi individul, ca nu va mai avea unde sa locuiasca.Nu o intreaba daca este bine, dar a ascultat-o si o incurajeaza sa renute.Ma invinovatste pe mine.Mergem azi la politie. Cei de la centru o contacteaza telefonic si ii spun sa vina la psiholog, ginecologie.Acum erau dispusii sa o ajute.S-a oferit din centru sa o insoteasca, cel care m-a pus sa dau cu subsemnatul ca a fost in grija mea si sa trec data de cand am plecat.Am refuzat.Azi mergem in Brasov.Am de gand sa depun plangerei pentru cei de la centru, cat si pentru cea care are grija de ea.Prietena mea este trata ca un obiect.Candva am vazut cum a fost lovita fe catre cel care vrea sa o.insoteasca la. Abia primeste 4 lei pentru a iesi, iar de intors catre casa nu primeste. O trece chiar si la caiet de catre fiinta care are grija de ea.Ce ma sfatuiti cei care au trecut prin situatii similare?

12 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Of, of. Aveti o viata destul de complicata, si din pacate nu faceti nimic sa o simplificati, dimpotriva!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Presupun ca ai descris ceva dramatic acolo, dar o sa aflam cand vei scrie si in limba romana.

Pana una alta exista protectia copilului

| Salontanul a răspuns (pentru suntserios):

rolling on the floor Sa invete sa scrie "geva" mai bine "o s aflam" o carte de gramatica.

| suntserios a răspuns (pentru Salontanul):

Le am corectat... sa traiesti

| Salontanul a răspuns (pentru suntserios):

Fara ranchiuna?

| Lawliet14 a răspuns:

Ia legatura cu cineva de aici, acestor oameni chiar le pasa de copii! http://www.telefonulcopilului.ro/

Imi pare foarte rau!

| Kriss96 a răspuns:

Iti sugerez sa reiei clasele 1-4 si sa acorzi mai multa atentie gramaticii si scrierii de baza.

| Elena_Laura_1996_HZ13 explică:

Asta ai înțeles din tot ceea ce am scris. M-am grăbit.

Răspuns utilizator avertizat
| Elena_Laura_1996_HZ13 explică:

Nu ma justific aici.Am cerut sfaturi.Ex:O persoana in public va cere ajutorul, dar voi preferati sa-l corectati pentru ca nu va prezintă "calitatiile".Nu m-a interesează. Fiecare fce ce poate, însă uitați sa fiti oameni.Mi-e scârbă.M-ai corect. Bravo! Te simți împlinit? Îți continui viața indiferent, in rutina ta de maro.

| pufulescu a răspuns (pentru Elena_Laura_1996_HZ13):

Cauti OAMENI in Romania? Ai gresit tara si epoca.
Nu prea stiu ce sfaturi sa-ti dau, intamplarea este urata dar nu o mai poti schimba. Parerea mea este ca tu nu ai o problema cu Politia, nu vad cum ar fi fost fata aceea sub tutela ta in momentul in care ati plecat undeva!
Nu stiu ce sa mai zic, sunt niste detalii incredibile ( nu necredibile! ) in povestea ta! Aia de la centrul pentru copii o convingeau sa NU DEPUNA plangere ca nu va fi gasit individul... dupa ce ea fusese la el acasa? Pai parca mai ieri urla toata tara aia cu " violul " din Vaslui?
Fereasca Dumnezeu si Allah si toti zeii din cer sa fac vreun copil in Romania!