| Aleeeeeeee a întrebat:

In urma cu 3 luni m-am indragostit de un fost coleg de clasa (cand am inceput sa ma indragostesc de el eram inca colegi). Multi mi-au spus ca el ma place si mi-am dat si eu seama pentru ca mereu se comporta frumos cu mine. De un timp, la scoala am inceput sa ne ineam de mana, sa ma imbratiseze, paream a fi un cuplu dar de fapt nu era asa. De curand scoala s-a terminat si nu ne-am mai intalnit, desi locuim in acelasi oras, am inceput sa "frecventez" locurile in care ar putea fi el, dar nu ne-am intalnit inca. Apoare in fiecare seara il visez. De fiecare data cand imi place un baiat nu am curajul sa-i spun ce simt, am avut un sigur prieten pana acum desi am primit mai multe cereri de prietenie tot timupl imi placea alt baiat. Ce sfaturi imi dati? Cum sa-i zic ca vreau sa fim mai mult decat amici, desi ne comportam deja asa.

Răspuns Câştigător
| JustMeAndy a răspuns:

Intreaba-l ceva de genu' :"Noi suntem impreuna?" Si daca te place va spune da sau nu, dar vrei sa incercam sa fim? Unei prietene i s-a intamplat la fel si l-a intrebat pe baiatul respectiv daca sunt impreuna si el a raspuns ca da l-a intrebat deoarece gesturile acestea de afectiune gen tinut de mana si imbratisat inseamna ceva. Poate e prea timid incearca sa faci tu primul pas intrebandu-l asta sau daca nu spune-i pur si simplu daca vrea sa fie prietenul tau. Sper sa ai noroc si sa fiti in curand un cuplu!

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Incerca sa-l suni sub pretextul unor preocupari scolare.

| ProCoSmYn a răspuns:

Uite de exemplu daca ai idu lui ii spui ca vrei sa va intalniti undeva (la un suc o inghetata ceva) si cand el te va conduce acasa (daca o va face ) ii vei spune ca iti place de el si il intrebi ce simte pentru tine dar daca nu te conduce la fel dar la sfarsit cand trebuie sa plecati ii spui ca iti place de el si il intrebi daca el simte ceva pentru tine daca accepta e foarte bine daca nu... asta e gasesti si tu pe altcineva... bafta multa!

| vioreld a răspuns:

Liliii, am sa iti spun pe cat de scurt posibil, sper sa te pot ajuta.
Incearca sa te deschizi. Esti o persoana inchisa in tine. Invata sa iti dezvalui sentimentele. Nu este o rusine sa spui ca iubesti pe cineva, aceasta este legea omului.
Prin mesajul dat de tine inteleg ca voi sunteti,,cuplu,, doar pe timpul scolii. Tu il iubesti, dar el de fapt nu o face. Daca te iubeste de ce nu doreste sa te vada? El nu este in armonia sa, dintre om si gand. Pentru el tu esti un,, instrument,, pe timpul scolii (stiu cum suna,, instrument,, dar vreau sa scot partea buna a cuvantului in relief). De ce spun asa? Rapuns : El te vrea iubita in liceu si in lumea in care el traieste nu te vrea iubita in lumea reala.

Sper ca ti-a fost de folos sfatul meu. Acum totul depinde de tine, si tot de tine depinde daca vrei sau nu sa ma crezi.

| speechless070 a răspuns:

Face-ti ceva impreuna si spune-i ": Ne intelegem asa de bine, ca frati, oare cum ne-am intelege daca am fi impreuna? si vezi cum reactioneaza.

| Crisul1kk a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa dai de el si sa lamuriti situatia, cel mai bine e sa ii spui direct ce simti si sa vezi dac si el simte la fel. Daca nu, nu te intrista balta are multi pesti^.^

| Otti12 a răspuns:

Nu vrei sa fii o mincinoasa si sa nu mai vorbeasca cu tine niciodata, nu? Spune-i ce simti