| Vikaa a întrebat:

Intrebare intrebatoare,vreau raspunsuri atat din partea femeilor cat si cea a barbatilor,de ce credeti ca in zilele noastre sunt atatea divorturi, totusi multe dintre casnicii nu prea ajung nici macar la jumate din varsta casniciei parintilor nostri, care credeti ca sunt cauzele si cum s-ar putea remedia, evident daca exista solutie pentru asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Jus7t a răspuns:

O cauză cred că e graba, destul de mulți se grăbesc - dacă nu majoritatea, vor să își găsească neapărat pe cineva până la o anumită vârstă.
Iar când te grăbești și "trebuie să ai neapărat" pe cineva la o anumită vârstă că să "ai neapărat copii" la o anumită vârstă pentru că "așa trebuie" sunt șanse mari să faci o alegere proastă.

O altă cauză ar fi motivele superficiale pentru a fi cu o persoană (te atrage mai mult fizicul decât caracterul, banii, influența, părerea celorlalți, etc) și nu pe o conexiune reală, sinceră, să existe ceva care să vă lege, ceva ce nu puteți explica.

Mai e și educația, mulți folosesc "te iubesc" și de fapt înseamnă "eu am ceva traume și între noi există o dependență" care nu are nicio treabă cu a iubi.

Soluții...sunt care spun că atragi ce ești iar asta este o prostie, oamenii empatici se întâmplă de multe ori să atragă narcisiști, psihopați și restul, dar trebuie și deștepții care scriu cărți de dezvoltare personală să își pună benzină la BMW totuși.
Să te cunoști pe tine, să încerci să cunoști mai întâi și persoana cu care ești înainte de a lua o decizie, să înveți să te iubești, să te ierți pentru că relațiile cu ceilalți se bazează foarte mult cu relația ce o ai cu tine, să te educi, să elimini pe cât posibil minciuna din viața ta, și altele care te fac să fii mai aproape de țintă însă nu înseamnă că o legătură nu se poate rupe cândva.
Cel mai important, era să uit...care face ca șansele să te desparți să fie mult mai mici e să fii cel mai bun prieten al partenerului tău, nu doar să ai relația de iubit și iubită, să vezi în el și cel mai bun prieten, așa consider eu...și mulți alții.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Ba baiatule, tu trebuie sa iei un premiu pentru raspunsul asta, e cel mai bun, n-as fi fost in stare sa o zic mai bine!

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

Dacă iau îl bag la amanet că am nevoie de bani în perioada asta, poate îmi iau un brăduț (tot artificial, las copacii în pace) nou măcar laughing

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prea multa libertate si putine legi care fac sa isi faca de cap oamenii. Daca inselatul si sa stai pe interes era pedepsit penal cu 20 ani puscarie si multe camere afara pentru supraveghere atunci stateau casatoriti pe viata

suntserios
| suntserios a răspuns:

Socializam mai mult, femeile nu mai sunt marginalizate si discriminate, societatea condamna din ce in ce mai putin actiunile individuale care nu intra in standarde

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există soluție.

| Drimmero a răspuns:

Cauzele? disperaciunea din partea unora, nici bine nu te cunosti cu persoana respectiva si direct nunta, e cauza principala, trebuie sa fii cam strateg aici, sa stii ce-i poate capul partenerului, sa fiti compatibili, sa va iubiti adevarat si tot asa. Nici vremurile nu mai sunt ce au fost candva, cu toate ca dragostea e aceeasi de cand a aparut lumea, parerea mea e ca daca te casatoresti de cat mai tanar ai sanse tot mai mari de a da cu bata-n balta, nu ai maturitatea necesara, sunt pro casatoriei dupa 28-29-30, sa le faci pe toate pana atunci, sa experimentezi cate putin din toate, sa te pui pe picioare cum trebuie din pct de vedere financiar, mental si emotional, sa stii ce vrei, nu...acum ne cunoastem, luna viitoare ne casatorim, sunt prea multi prostalai care fac asta si mi-e mila de ei, le dau maxim 1 an si dupa amandoi de mana la divort. De ce e necesara totusi o casatorie daca aveti o relatie super, ma gandesc ca un act/contract nu vor schimba cu nimic sentimentele, se poate si varianta asta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din cauza ca lumea nu mai stie ce vrea, nu mai urmaresc un scop exact. Presupun ca impactul tehnologic, stresul, influenta adusa de societate, alimentatia si tot ceea ce ne influenteaza noi zi de zi, toate acestea ar putea sa fie cauze. La care se adauga orgoliul si ideile absurde din capul fiecarei persoane, inconstienta.

Si la fiecare termen pe care l-am enumerat mai sus, ma gandesc ca fiecare poate sa aduca minim un exemplu.

Legat de remediere... este mai greu. Nu multi reusesc sa faca ceea ce isi impun si sa defineasca acest lucru.

| Mosotti a răspuns:

E f simplu, inainte femeile depindeau mai mult de barbati din punct de vedere financiar, multe indurau, nu se desparteau, plus ca si educatia era alta, stiu multi parinti care ziceau "nu il lasa draga, de, asa-s barbatii..si noi am facut la fel".

Acuma educatie este alta, multe femei sunt independente si nu au de ce sa stea cu un nenorocit.
Ptr ca mai mult de la barbat porneste, ca o femeie cu un copil nu are nici un interes sa se desparta, e doar un exemplu.
Evident ca sunt si multe femei care au vina, asta este foarte clar.

Cum se remediaza? Este iar foarte simplu, sa nu se mai cupleze doar pe fizic, pe hahaiala si prosteala, doar pe distractii, deci sa vada daca au si alte calitati care nu se duc niciodata, respect, comunicare, intelegere, ceva in cap, ceva pasiuni, discutii comune, caracter, ca astea nu mor, leaga pe viata.
Ca de aia sunt asa multe divorturi.
Evident ca stim si noi ca fizicul e proba eliminatorie la tinerete, insa trebuie si din celelalte. Frumusetea se duce in timp, restul raman.
Si inainte era fix la fel, doar ca indurau, nu se intelegeau mai bine.

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca multi se grabesc.Multi cred ca dupa 2, 3 luni sunt pregătiți să facă familie.Pentru ca asa e la moda acum sa te casatoresti, sa faci copii sa fie facuti etc.

| Wr3nch a răspuns:

Faptul ca femeile se pot descurca acum si independent, ceea ce acum x ani era un vis frumos, mai ales daca casa era pe numele barbatului, voiai divort, poc in strada. Plus ca oameni nu mai au rabdare sa stea unii cu alti, nu mai e cum erau pe vremuri ca acasa aruncau unul dupa altul cu lucruri si la petreceri se comportau ca cel mai fericit cuplu ca sa nu fie ''vorbiti de rau.''

| Celcestietot a răspuns:

Mentalitatea, totul tine de ea. Ori partenerul este prea fandosit, ori are alte probleme, înșală (în cazul ambelor sexe vorbesc), este imatur mai tot timpul (nu își ia în serios responsabilitățile, la asta mă refer), sau apare ideea de "a fost prea din scurt/nu am fost pregătit(ă) pentru asta". Mai poate interveni divorțul pentru că gândirea se mai schimba și cu timpul și nu mai este totul ca la început, de ce nu, foarte probabil. Despre alte cazuri notorii în societatea noastră cred că ești informată și tu, precum : "a pierdut banii la jocurile de noroc", "este o persoana violentă (violenta domestică)", "a plecat în Spania la muncă și când s-ar întors în țară a prins nevasta cu altul în pat" și consider că nu mai este nevoie să desfășor pe acestea sau să mai continui. Tu, ai mai avea ceva de adăugat la cele scrise de mine? happy

| Frank51 a răspuns:

Oamenii nu stiu ce vor, nu au planuri, nu au principii. Isi construiesc caractere si principii bazate pe ce vad, fara sa gandeasca. Se trezesc logoditi, casatoriti, cu copii, si realizeaza ca sunt foarte nefericiti, dar deja este extrem de tarziu.

Solutia este educatia din copilarie.

| Nemessys a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......n-cei-din/

citeste primul raspuns.

| Endoryus a răspuns:

Lumea e proasta si a citit mult prea multe fantezii Disney. "M-am casatorit, gata cu problemele". Nu. LUmea e comoda si la primul hop gata, divort. Viata nu e atat de simpla. Lumea nu e in stare si nu vrea sa faca sacrificii. Lumea vrea doar sa primeasca, nu sa ofere.

| TFL007 a răspuns (pentru Endoryus):

In speciala specimenul numit FEMEIE referitor la primit

| laSoledad a răspuns:

Suntem conectati unii cu ceilalti mai mult ca oricand. Avem sansa sa intalnim mai multi oameni ca oricand in diferite medii, vrem, nu vrem. Ochii vad, inima cere.

| Celcestietot a răspuns (pentru laSoledad):

Asta se întâmplă când îți alegi un partener de calitate "common" și dai peste cineva "next level" și se înclină balanța în cealaltă parte brusc, sau, pur și simplu, este doar o persoană care este predispusa să înșele, datorită genelor sau a minții bolnave, dacă mă gândesc mai bine (... spus) thinking, și a genelor unei minți bolnave, deci gene dereglate... la general vorbind. happy
Vorbind de tine acum, ți-ai da partenerul cu care ai avut o relație de un an (să zicem), pe un tip de o 'calitate superioară', având în vedere că ai avut niste momente minunate cu actualul? Dacă da, de ce?

| laSoledad a răspuns (pentru Celcestietot):

Fata vorbea la general, ce te legi de mine? laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru laSoledad):

Hmm thinking, ca mi-a atras fotografia ta de profil atentia! cool

| ForeverAlone97 a răspuns:

Pe vremuri, tatal fetei alegea ginerele si fata era virgina. De aia rezistau casniciile. Plus ca inainte de 89 era o rusine foarte mare sa divortezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea ta mi-a adus aminte de o anume cetate medievala Biertan, Sibiu.
Era o închisoare in care cei care doreau sa se despartă erau pusi într-o camera, sau celula, si erau pedepsiți sa trăiască împreună, împărțind aceași farfurie, aceași linguriță, furculiță, etc.
Rata incidentei divorțului era aproape zero.

Astăzi se avorteaza chiar în ultimele etape, mai are rost sa vorbim de divorț?

E grozav să-ți găsești sufletul pereche. Si groaznic sa nu-l găsești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi foarte bine cum era viata mai demult și cum e acum.
Căsătoria era o presiune și un lucru foarte înrădăcinat in societatea de atunci.
Acum parca e un "merg la mare tot acolo ca a fost frumos anul trecut când am fost".

| TFL007 a răspuns:

Pana la divorturi trebuie sa se mai si insoare lumea laughing care si ''procedeu'' asta e in scadere mare, ciudat tu ca fata sa pui o astfel de intrebare cand stii foarte bine raspunsul -> pentru femei intotdeauna un barbat nu e destul de bun PE ORICE PLAN, financiar, sexual, vizual, etc... traim vremuri in care femeile AU MULT PREA MULTE DREPTURI sad e ceva incredibil in ce s-a ajuns, ca de exemplu barbatii sunt descriminati in multe, gasirea unui loc de munca pentru un barbat in comparatie cu o femeie de 20 de ori mai easy, stil vestimentar o femeie o faci tipla din 500 de ron pe cand un barbat e nevoie sa bagi in haine mia de euro happy asta e rezumatul au sa nu zic ''aveti'' prea multe drepturi si nu oferiti nimic in schimb dar aveti pretentii astronomice de la un barbat care sa va ia de nevasta

| DonGiani a răspuns:

Hmm foarte grea întrebare. Poate probabil din cauza modernizării foarte rapide a vremurilor pe care le trăim și s tehnologiei (poate). Pentru ca înainte lumea nu avea asa ceva și dacă întâmpinau o greutate luptau împreună la a o rezolva. Acum dacă cuiva ii este puțin greu într-o relație, imediat cauta un dialog pe site-uri de socializare și dacă întâlnește pe cineva oarecum apropiat de standardele sale. BUM s-au și combinat și poate și asta fi o cauza de ambele părți. Bineînțeles cauzele pot fi mult mai multe. Sper ca te-am ajutat puțin. Succes happy

| Dobrinx a răspuns:

Hmm, sunt extraordinar de multe aspecte. O sa mentionez pentru moment o singura idee.

Consider ca te indragostesti de o persoana si iti petreci timpul cu ea atat timp cat o consideri relativ superioara [ adica atunci cand consideri ca ai ceva de invatat de la persoana respectiva ].
Toata lumea tinde catre dezvoltarea personala, toti vor acum sa evolueze, sa devina mai buni si mai apreciati.

Dragostea, respectiv fluturasii din stomac, tin o perioada mica de timp, dupa asta, o relatie exista doar prin prisma respectului reciproc.

Cred ca ajungi la un moment in relatie cand spui : "Ba, pot fi si cu alta persoana mai buna decat cea actuala. "

Ideea de baza este ca in prezent, oamenii vor un fel de "upgrade" la absolut tot.

Revenind la ce am spus in primele randuri, suntem atrasi de o persoana atat timp cat avem ce sa invatam de la ea.

Acest raspuns cred ca se adreseaza numai pentru: "in zilele noastre sunt atatea divorturi "

| Cristian84 a răspuns:

Pai acum e alta mentalitate pe vremea lor divortul era un subiect tabu

| RaulRaul9 a răspuns:

Toate studiile superioare arata ca motivul principal pentru divorturi este financiar.
Acest lucru se explica prin urmatoarul motiv. In ziua de azi femeile au drepturi egale cu barbatii ceea ce inseamna ca pot sa castige la fel sau chiar mai multi bani decat sexul opus. Tot femeile au acest "instainct" de a se casatori cu un partener care are mai multa putere sociala decat ele. In termeni stiintifici se numeste Hypergramy - actul sau practia de a te casatori cu cineva cu o putere sociala mai mare. Aces "instinct" se crede ca apare din cauza evolutiei desi nu sunt stabilite niste puncte clare care sa dovedeasca aces lucru ca fiind garantat evolutionar. Un exemplu ar fi ca acum cateva sute sau mii de ani femeile ca sa supravetuiasca aveau nevoie de un partener puternic care le putea apara de invadatori sau atacuri etc, tot o data un partener care era capabil sa vaneza si sa asigura un trai de viata bun. Un "provider". In ziua de azi banii prezinta o putere si un rank social ridicat. Cu cat ai mai multi bani cu atat esti "mai puternic si un provider mai bun". Acest luctru face a majoritatea femeilor sa nu mai vada un barbat cu o putere sociala mai mica a al iei atractiv si aleage sau incerca sa obtina un barbat cu cat mai multa putere sociala/bani, majoritatea femeilor alergand dupa top 20-10% din barbati, chiar daca asta inseamna un divort, explicand si motivul pentru care 70% din divorturi sunt initiata de femei. Tot o data, acest lucru creeaza mai multe motive "acceptabile" pentru divort. Cum ar fi:
-Ea a ajuns sa faca mai multi bani si divorteaza pentru cineva care este peste nivelul iei, chiar daca situatia financiara nu era una rea;
-Situatia financiara este rea, poate chiar opresiva, dandu-i iei un motiv si posibilitatea pentru divort in speranta ca va gasi pe cineva cu mai multa putere sociala pentru a scapa din greutate sau opresie;
-El si-a pierdut locul de munca si acum nu mai e provider-ul de care ea are nevoie;
-El nu mai face la fel de multi bani sau a renuntat la ambitia lui de a face mai multi bani ceea ce il face neatractiv;
Hypergamy si faptul ca femeile tind sa aleaga barbatii care sunt in top 20% creeaza un fenomen destul de trist. Daca femeile vor alege doar barbatii din top 20%, atunci un barbat cu cat face mai multi bani (urca in top) cu atata are mai multe optiuni, iar o femeie cu cat face mai multi bani cu atat are mai putine optiuni. (Tine cont ca barbatilor in general nu le pasa cat de multi bani fac femeile in context romantic). Acest lucru duce la infidelitate. Care este al doile motiv pentru divorturi. Barbatii inseala din pur si simplu motiv pentru ca pot... Au optiuni si daca una pleaca, vine alta, ca majoritatea femeilor se uita numai la un barbat ca el, deci din puctul lui de vedere nu pierde nimic. Ai putea zice ca acest lucru se poate intampla si invers, unde o femeie foarte frumoasa inseala doar pentru ca are optiuni, ceea ce e adevarat, doar femeile sunt in prime la 20-25 de ani cand lumea nu e casatorita iar infidelitatea unei femei rare ori se sfarseste intr-un divort. Un barbat e in prime-ul lui la 30-40 de ani. Un barbat la 20-25 de ani nu are nimic, nu se uita nici dracu la el. De aceea femeile inseala mai mult intre 20-35 de ani, iar barbatii intre 30-50 de ani. Dar asta e un alt subiect.
Alte motive pentru divort ar fi:
-abuzul;
-nepotrivirea;
-lipsa sexului;
-neintelegerea spre viitor;
si altele mai taboo gen:
-casatoria cu cineva cu o putere financiara mult mai mare doar pentru a divorta ca a succede 50% din activele lui/iei; (acest lucru nu prea se poate intampla in Romania dar in alte tari e destul de frecvent);
-casatoria pentru optinerea de viza in anumite tari, urmata de divort dupa expirarea perioadei limita, majoritatea fiind de 5-10 ani.
-etc;
Toate exemplele de mai sus duc spre o rata de divort foarte ridicata in unele tari fiind mai mare de 50%. Acest lucru afectand specific tarile cele mai bogate si cu cea mai mare libertate a sexului frumos. Tara cu cea mai mare rata de divort fiind Luxemburg, cu 87%. (pff) Luxemburg e si cea mai bogata tara din lume...
Statisticile aceste sunt luate oarecum in graba de pe google deci s-ar putea sa nu fie foarte exacte si dateaza ani intre 2017 si 2019.
Ai intrebat cum am putea rezolva aceasta problema. Eu personal cred ca se va schimba cu timpul dar va deveni mult mai rau decat in prezent, pana la punctul in care ar fi necesar sa se faca schimbari dar in prezent cel mai bun mod de a evita un divort este sa nu te casatoresti... Asa nu doar ca nu ai bataie de cap cu actele si legile dar esti si mai investit in relatia pe care o ai cu partenerul tau pentru ca in fiecare dimineata TU alegi sa fii cu el si nu ai nici o obligatie fata de nimeni.
Sper ca te-am ajutat.

| RaulRaul9 a răspuns (pentru RaulRaul9):

Nu pot edita raspunsul? Am niste greseli gramaticale...

| Mhl_Ana_1999 a răspuns:

Divorturile din opinia mea ajung atunci cand cei doi incep sa se certe din ce in ce mai des, ajung sa nu se mai suporte, atunci cand exista prea multa mandrie pentru a lasa de la ei, atunci cand se insala..solutii ar fi: petrecerea mai multa vreme intre parteneri, intelegerea unde este o problema, sa discute mai mult unul cu celalalt si sa nu se afle intr-un anturaj care sa ii influenteze negativ relatia