| Varanudormi a întrebat:

Intrebare pentru fete. Ati continua relatia de prietenie cu un baiat, acesta fiind colegul vostru de clasa si totodata prietenul vostru cel mai bun cu care vorbeati orice dacă acesta si-ar recunoaste sentimentele pentru voi, ca va vede altfel? Recunoscand asta si spunandu-va ca nu a vrut sa va zica ca vede altfel doar pentru ca nu voia sa piarda ceea ce era intre voi, prietenia dintre voi. Ce ati face? Ati continua relatia de prietenie? V-ati mai vedea asa des, ati mai iesi asa des cu el, ati mai putea sa puteti vorbi orice etc? Ati mai putea fi la fel? Nu sunt eu in povestea asta, eu doar intreb pentru ca fata respectiva mi-a zis ca i-a explicat si lui ca nu si-ar putea asuma o relatie cu el ca i-a explicat si lui asta. Si ca doar ii place sa petreaca timp cu el, ca ii place compania lui ca e un om de care are nevoie in viata ei si ca eu am vazut bine ca ea nu are prieteni si nu ar vrea sa piarda si pe cei care ii are. Voi ce credeti? Desi cum am zis. Ei sunt foarte apropiati in continuare, vorbesc non stop, ies in oras amandoi, se duce pe la ea pe acasa, aud ca sunt mereu amandoi pe la scoala fiind si colegi de clasa. Ce credeti? Minte cu ce a zis mai sus? Voi ati putea continua prietenia si sa fiti in continuare alropiati?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai demult, tinerii se cunosteau, baiatul "facea curte" tinerei, chiar timp de mai multi ani.
In aceasta prioada se cunosteau reciproc, atat laturile pozitive, cat si cele negative.
Daca totul a mers OK si tinerii au considerat relatia de continuat, atunci baiatul "a cerut mana" fetei si s-au logodit, devenind un cuplu si mai apropiat.
Logodna a avut doua roluri: inelul delogodna indica statutul de "ocupat" celorlalti baieti, adica "interzis altora.
Conform datinilor vechi, fata se cuvene sa-si pastreze "fecioria" pana la noaptea nuntii, dar in ultimul secol acest aspect a devenit tot mai putin important, tinerii traind deseori in concubinaj, un fel de casatorie de proba. Asa se invata reciproc, cum sa si trateze cuplul si problemele diferite, care se ivesc.

Daca aceasta relatie tine cativa ani, tinerii se cunosc treptat in aproape toate aspectele vietii impreuna.
O relatie care incepe ca prietenie si tine mai multi ani si in concubinaj are sanse marite de longevitate, cuplul sa poata fi impreuna si la bine si la rau, "pana la adanci batranete", chiar pana ce moartea le va desparti.

| Lioana a răspuns:

Da. As putea continua prietenia daca si el ar intelege ca trebuie sa ne limitam la prietenie si ca nu poate fi altceva intre noi. Nu mi se pare corect sa resping un prieten pentru ca are sentimente pentru mine. E suficient de rau pentru el daca nu ii impartasesc sentimentele, nu trebuie sa pierdem si prietenia din cauza asta. Pierderea prieteniei ar fi o pedeapsa pentru amandoi.

| Yuoia a răspuns:

Pot ramane prieteni daca el accepta asta. De regula, baietii se gandesc la sex. Iar sexul, strica prietenia. Dupa ce se intampla, nu mai pot fi prieteni adevarati. Dar daca nu o fac, iar baiatul intelege, pot ramane prieteni buni pe viata.

| sadrian46 a răspuns (pentru Yuoia):

Câte cazuri reale din acestea cunoști, în care băiatul înțelege, în realitate, cunoști măcar unul?

| Yuoia a răspuns (pentru sadrian46):

Yes!

| QElenaBoghiu a răspuns:

O data ce aţi început o relatie nu se mai numeste prietenie.

Normal ca baiatul o sa se comporte altfel cu tine.

Dacă relaţia voastră o sa se sfârşească peste un timp o să sfârşească si prietenia. (In unele cazuri de la 8/10)

Poate baiatul /fata cu care ai o prietenie si tu îți expui sentimentele s-ar putea ca el sa nu aibe acelşi sentimente. Si atunci o sa fie puţin inconfortabil. Si relatia voastra începe sa se răcească.

Sper ca ai inteles răspunsul meu.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Total gresit. Din toate punctele de vedere.

Dacă tu ai întâlnit doar băieţi care vroiai doar sex înseamnă ca pari o fată uşuratică.

Nu toate relaţiile si nu toţi băieţi și mai ales nu totul se rezumă la sex.