| SadBoyForever a întrebat:

Isi bat joc de mine la scoala 2 colegi de clasa, sunt in ultimul an de liceu, ei stau in spatele meu si as vrea sa stiu cum pot face sa nu ma mai chinuie crying
Astazi pur si simplu m-au batut rau de tot, imi dau cu pumnii in spate, imi dau in cap cu pumnul crying, cum sa fac sa ma lase in pace? Cu unul din ei am mai avut si anul trecut probleme, dar desi am vorbit si cu directorul si cu parintii lui, el tot continua sa ma loveasca. Cum pot face sa scap de ei, sa nu ma mai chinuie? Va rog mult ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Lisadream a răspuns:

Mi se pare foarte naspa ce fac colegii tai si ma gandeam serios ce ai putea face
- daca ai mai discutat si in trecut cu parintii si s-a potolit doar o vreme, e clar ca solutia asta nu e buna
- faptul ca ta-su e politist il face sa aiba si mai mult (cine stie ce educatie a primit acasa, sunt parinti care chiar isi incurajeaza copii sa fie astfel) deci sa discuti cu parintii lui iar nu rezolvi nimic
- sa fii indiferent iar nu ajuta, pentru ei probabil esti un fel de distractie si atat timp cat se poate...de ce nu?
-sa discuti cu ei.nu mi se par ca ar vrea ei sa comunice, putin le pasa de cum te simti tu.

Cred ca e prima oara cand sfatuiesc pe cineva sa raspunda cu violenta la violenta dar asta mi se pare solutia: sa ripostezi. Si aici sunt doua variante: ori ti-o iei ori se potoleste.

Alta idee pe care o am e sa il umilesti de fata cu colegii, sa dai niste replici prin care sa se amuze clasa si sa rada de el. Sa il ataci cu vorbele (atentie nu sa-l injuri )

Mai am o solutie...pentru ca esti ultimul an sa ai rabdare ca mai ai putin si termini.

| SadBoyForever explică (pentru Lisadream):

Toti ceilalti din clasa fac ce zic astia 2! Practic sunt cateii lor. Deci, nu imi vine sa cred ca s-au impus atat de bine ca lideri, oricum, eu as vrea sa le spun parintilor, dar dupa aceea va afla si dirigu' si vor zice ca sunt paracios.
Deci, sa le spun parintilor pana la urma?
Eu as vrea sa le zic dar m-au amenintat aia 2 ca oricum nu vor pati nimic.
Ce pot face in situatia asta sad?

| Lisadream a răspuns (pentru SadBoyForever):

Da cred ca ar trebui sa le spui parintilor. Daca copilul meu ar trece prin ce treci tu chiar as vrea sa stiu ca parinte. Poate ar trebui sa te mute in alta clasa daca se mai poate.ca a inceput deja anul scolar. Nu conteaza ce zic ei ca esti paracios. Lor nu le convin "paraciosii" pentru ca nu pot ei sa isi faca de cap.
Chiar daca ei nu cred ca pot pot ceva eu zic sa incerci. Nu lasa lucrurile asa pentru ca asta le va da incredere sa continue. Ar trebui sa aiba nota scazuta la purtare.
Imi cer scuze ca am raspuns asa tarziu. Poate postezi un raspuns cu ce ai rezolvat. Mult bafta!

| SadBoyForever explică (pentru Lisadream):

Tocmai astazi s-a luat din nou de mine ala care il are pe tac-so politai si imediat am sunat-o pe mama si ea a vorbit cu tata care apoi a vorbit cu directorul si au mers la politie si au depus plangere. Crezi ca ma vor lasa in pace? REPET, din pacate toata clasa ii asculta pe astia 2 sunt cateii lor, adica fac tot ce le zic aia 2, dar eu nu am mai suportat sa ma mai chinuie crying. Ce credeti, am rezolvat ceva cu asta? Ma vor lasa in pace?
Ei nu ma suporta deoarece eu nu fac tot ce zic ei ca restul clasei, de aici a pornit totul.

| Lisadream a răspuns (pentru SadBoyForever):

Eu cred ca ai procedat foarte bine, nu conteaza ce zice clasa. Poate te vor muta in alta clasa sau vor gasi o alta solutie. Trebuie sa te lase in pace, nu sunt de capul lor. Incearca sa-i eviti. Daca de vorba buna nu inteleg, foarte bine ca ati depus plangere. Faptul ca tu nu faci ce zic ei inseamna ca ai cap sa gandesti pentru tine si nu ai nevoie de cineva sa te conduca sau sa iti spuna ce sa faci. Inseamna ca ai atitudine si personalitate. nu suferi de "efectul de turma" Multumesc ca ai revenit cu raspuns

| SadBoyForever explică (pentru Lisadream):

Le-am spus parintilor si a functionat. Nu s-au mai luat de mine, sper sa tina chestia asta pana la sfarsitul anului, iti multumesc pentru toate sfaturile pe care mi le-ai datwinking

23 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Cu o plangere la politie cred ca poti rezolva ceva, nu mai incerca la directorul scolii sau la profesori ca nu cred ca se rezolva ceva.Vb cu parintii tai, sfatuieste-te cu ei si poti face o plangere la politie. Nu mai sta sa iei bataie degeaba de la toti retardatii si salbaticii.paraca traim in jungla.mai avem putin si o sa ne dam in cap pe starada unii altora! incearca la politie, cred ca e cea mai dreapta solutie. succes

| DrA a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai, asa ceva nu se poate admite in scoala. Mergeti la inspectoratul scolar, cereti ca acei colegi sa fie exmatriculati. Nu e posibil sa mergi la scoala cu frica. In acelasi timp fara suparare, sper ca nu tu provoci acele certuri. Daca crezi ca ai si tu vina ta, atunci incearca sa ii ignori. Nu-i mai provoca. Nu te cobora la nivelul lor. Si in ultima instanta, apeleaza la politie. succes. in primul rand discuta cu parintii tai si cu dirigintele clasei

| SadBoyForever explică (pentru DrA):

As face lucrul acesta, dar nu am dovezi, nu am avut cu ce sa ii filmez cand m-au batut, m-au amenintat ca imi vor face viata un infern sad daca ii spun, ce imi sugerati sa fac?

| Korrawi a răspuns (pentru SadBoyForever):

Muta-te din clasa aia sau din liceu/scoala. Daca nu-ti place solutia asta, du-te la arte martiale (un sport care sa presupuna full contact, box thailandez, kick boxing, kyokushin etc) pana reusesti sa te poti apara cu succes impotriva lor. Parintii tai ce zic? Nu au nici o parere? Diriginte/Director?

| AlexaMarina a răspuns (pentru SadBoyForever):

Cel mai bine este sa fi indiferent daca tu crezi ca nu ii poti infrunta.Cand o sa vada ca tu nu te mai consumi o sa se plictiseasca si o sa renunte.Din pacate nu prea ai ce sa le faci baietilor de genu asta( singurul lucru care i-ar linisti ar fi o mama de bataie).

| SadBoyForever explică (pentru Korrawi):

Mi-e frica sa le zic parintilor, deoarece oricum nu pot face nimic, au mai fost odata la scoala dar degeaba ca nu s-a rezolvat nimic.

| Korrawi a răspuns (pentru SadBoyForever):

Parerea mea este in felul urmator. Parintilor ar trebui sa le zici de problema asta, daca singur nu reusesti sa-i dai de cap. Explica-le situatia si vezi ce au de zis. Daca tu nu le zici nimic, ei nu au de unde sa stie ce-ti fac aia la scoala, decat daca iti ramane vreun semn (ochi vanat, dinti sparti, oase rupte) si nu cred ca vrei sa jungi pana acolo. Spune-le ca desi au venit la scoala problema persista. Daca asa nu functioneaza, si nu vrei sa recurgi la violenta, ramane mutatul din clasa/scoala (din scoala de preferat ca din clasa daca te muti, e foarte posibil sa dai nas in nas cu ei in pauza). Sau mai poti incerca sa gasesti si alte persoane de care se iau astia, sa va uniti si sa le dati de inteles ca daca se mai iau de unul dintre voi, o patesc.

| SadBoyForever explică (pentru Korrawi):

M-as gandi sa pun pe cineva sa se i-a de ei, dar eu nu am pe nimeni si asta e problema crying. Degeaba le zic parintilor, pentru ca apoi vor zice ca sunt paracios, asa au facut si ultima oara, cum pot face sa se incheie acest cosmar crying?

Răspuns utilizator avertizat
| Ucigasuldeprostie a răspuns:

BAG! Un pum in barbie si gata! O sa vada el cum e sa si incaseze nu numai sa dea. Inceteaza sa mai inghiti cacaturi de la toti, daca asa faci acum asa vei continua toata viata. Cum te-a atins ardei una cat poti tu de tare in stomac. Se potoleste instant. Daca e si celalt prin preajma cum la atins pe unu te infigi cu mana in gatul celuilalt si in stragi cat poti de tare, si ii arzi si lu asta una in stomac. Sa vezi ce se cumintesc. Sau daca stai in Bucuresti zi liceul ca tii caftesc eu laughing

| TheDarkDragon a răspuns:

Invata si tu niste miscari de box, karate, ceva, baga-le niste directe in bornau, si da-le somnu'

| TheDarkDragon a răspuns:

Si eu am doi perechea berchea d-astia in clasa, ma rog, pe mine nu ma bat sau ceva...dar isi bat joc de toata lumea.Adevarul e ca lu unu daca ii dau unda in gura tace, dar alalalt ii bate pana si pe unii de liceu (sunt sin clasa a 7 a, mentionez) si toata clasa il asculta, si face ce zice ala, asa ca nu prea am cu cine sa ma aliez, dar cel mai bine e sa ii ocolesti, sa ii ignori, bla bla bla.fa si tu plangere pe o foaie de cerere la director, daca exagereaza prea mult, chiar la politie.vezi si tu

| SadBoyForever explică:

Ei s-au afirmat ca lideri la mine in clasa, toti ii asculta, iar tatal unuia dintre ei e politist, si el crede ca nu ii poate face nimeni nimic, am mai avut probleme cu el si anul trecut, a vorbit tata cu taica-so, s-a potolit o perioada si apoi a inceput din nou.
El crede ca daca e taica-so politist are dreptul sa faca ce vrea.
Cum as putea sa ii fac sa inceteze?
Eu as vrea sa nu mai stau in fata lor, dar nu ma lasa sa ma mut, m-am saturat sa ma terorizeze, eu sunt din curtea de arges si din pacate nu prea cunosc multa lume pe aici prin oras si d-asta ma tem, ca eu nu am gasca, si REPET, desi i-am mai spus de cateva ori, ei tot nu inceteaza, ce as putea face crying?

| IAmAnonim a răspuns:

Ce sunteti asa slabi ma i-ati un prieten bun la bataie cu tine, paia 2 ii chemati dupa blocuri sau unde ii prinzi si ii enervati cand o sa dea ei primi cu pumni ca sa fiti in legitima aparare si apoi puteti sa le dati cafteala. nu e chiar asa greu

| gebeleizis a răspuns:

Cel mai bine e sa nu raspunzi cu violenta ca o sa fie mai rau. ce trebuie sa faci e sa le spui sa te lase in pace dar cu ton linistit, intotdeauna vorbind se rezolva treburile. toata chestia sa te vada stapan pe tine si ca nu esti nepasator

| art001 a răspuns:

Politia,directorul etc. nu e o solutie...bataia e rupta din rai...da-le cand se asteapta mai putin 2 pumni in barba sa vezi cum te stiu de smecher

| Arion_Cristina_1990 a răspuns:

Pe bune? Cred ca 48% (sau mai mult) din populatie se confrunta cu probleme deastea.Prin astia 48 ma aflu si eu si varamiu, diferenta e ca el e agresat de unul singur si eu de doi, teoretic 2/3 din clasa sunt influentati de astia doi si orice as face tot eu sunt aia fraiera
-daca ii ignor fac mai rau si eu par o fraiera
-daca ripostez asta ii distreaza
-daca incerc sa-i fac de ras...nu prea am idei si chestiile astea nu prea ii potolesc
-de multe ori dirigintele nici nu e in scoala,eu una nu l-am mai vazut de saptamana trecuta, cel putin.
Bine, diferenta e ca in mine nu dau cu adevarat, ei doar isi bat joc (de fapt arunca cu cornurile in mine, odata aruncau cu bucati din alea mai mari de plastilina si alea chiar au durut)
-in caz ca niciuna din variante nu functioneaza la tine(s-ar putea sa se potoleasca) asteapta sa se termine anul ca oricum nu mai ai mult

| SadBoyForever explică (pentru Arion_Cristina_1990):

Incearca sa te aperi cand te lovesc eu am terminat liceul in 2012, ma bucur ca am scapat succes si tie sper sa treci peste momentele acestea deoarece si eu am avut de-a face cu asa ceva, oricum mult noroc