| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va cer sfatul tuturor celor care va am ca prieteni aici pe TPU in legatura cu aceasta problema.

Majoritatea copiilor la scoala dau in mine, ma lovesc in palma cu pumnul, i-am spus la diriginte, la director si o perioada a avut efect, insa acum tot mai am probleme cu cativa.

Pur si simplu dau in mine cand ma vad pe coridor fara ca eu sa le fi facut ceva.
S-au ma lovesc pe la spate. Credeti-ma e tare neplacut sa iei un pumn mai ales cand esti cu spatele.

Ce as putea face sa nu mai stau izolat pe la scoala.

Eu stau prin pauze numai pe sus pe la cabinetul domnului diriginte ca sa scap de ei (dirigu meu e de informatica).

Va rog! Ajutati-ma! Ce as putea face sa scap de ei, ca deja politia, directorul si domn-ul diriginte nu au avut nici-un efect asupra lor!

7 răspunsuri:
| DaNiElA_8352 a răspuns:

La fel am si eu o colega in clasa cu aceleasi probleme dau in ea baieti zici ca e "sac de box" dar ea nu le spune profesorilor.isi bat joc de ea, degeaba ii spune dirigentelui ca nu le face nimic decat le spune sa nu mai faca, si dupa ce a iesit din clasa iar se duce la ea si incepe sa o injure... nu are ce sa le faca mai ales ca uni sunt chiar niste tampiti ( scuze dar asa e in adevaratul sens al cuvantului)...incearca si tu sa ii rogi frumos sa nu iti mai faca nimic.si poate la rugamintile tale o sa te lase in pace.

| EuEduard a răspuns:

Du-te si inscriete in vacanta de vara la ceva lupte de strada sau Kickbox, box, karate...
Si ii inveti minte tongue... sau prindei cand sunt cate unul si ii ancoreziwinking doar asa poti scapa de ei

| basexcu a răspuns:

Nu ii ignora! nu ii tolera! nu mai trece nimic cu vederea! nu ii mai lasa sa te umileasca!
Lasa vacile mironosite care iti spun sa fii indiferent si sa-i treci cu vederea!
Ca sa scapi trebuie sa te schimbi.Tu probabil nu intelegi de ce te bat.Te bat pentru. ca te-au etichetat drept victima prin care ei capata respect isi arata dominanta fata de altii.Ca sa scapi trebuie sa le arati ca nu mai esti o victima ca nu mai esti prostu' nimanui, trebuie sa inveti sa ataci si sa nu-i lasi sa te atace.Cum vezi ca se apropie unu la mai putin de 1 m de tine ZbAnG un croseu in mufa si K.o DOAR ASA CAPETI RESPECT, DOAR ASA VEI SCAPA! probabil tu te intrebi ce se va intampla dupa? ti frica de consecinte! Nu trebuie sa iti fie! pana la urma ce se poate intampla? tu probabil crezi ca o sa vrea sa se razbune? iti spun eu ca o sa se gandeasca de doua ori inainte sa iti mai faca vreau rau!
Si daca o sa vrea sa te bata din nou... ca nu ar suprta sa-l faca un fraier! procedezi la fel chiar daca o incasezi nu stai sa primesti, fii tu primul care da! da-i cu pumnu-n mecla nu-l lasa! chiar daca te bate nu mai esti victima usoara care nu face nimic si doar incaseaza pumni.Doar asa or sa te lase-n pace, copilas!

| nonny50 a răspuns:

Pune un prieten mai mare sa i invete minte! Are cel mai mare efect posibil...dar nu cu tatal tau...sa ii astepti cu un prieten mai mare.si sa ii invete putin minte! Succes

| Kiddc a răspuns:

Pai se pare ca acesti copii au ceva cu tine si nu cred ca-s prea intregi daca te lovesc pur si simplu. Din cate intelg iti fac viata un calvar, poate ca ei te cred tocilar, cocalar nu stiu depinde cum te imbraci sau daca inveti foarte bine(nu ar fi o problema) si pe langa asta te imptraci mai ciudat...de exemplu in fiecare ziu in costum la cravata.
Ok, eu am un sfat pentru tine daca zici ca nimic nu-i mai opreste...mutate la alta scoala...nu cred ca vei scapa altfel de ei si o sa ramai cu amintiri neplacute din scoala.(sfat prietenesc)

Sper sa scapi de hartuielile acestea. Succes!

| fancyLadyGaga a răspuns:

Da cu parul in ei sau fa-ti si tu prieteni mai mari care sa te aperehappy
sper ca ti-am fost de ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ nonny50: Din pacate eu nu am prieteni. De 4 ani stau mai mult singur prin pauze. Cand se suna ma grabesc sa ies repede din clasa.

@ basexcu: Nu am curaj. Mie mi-e frica si sa ridic vocea la ei, dar altminteri sa dau in ei.

@DaNiElA: Eu nu o sa ma milogesc de ei asa cum imi zici tu.