| anonim_4396 a întrebat:

Iubita mea are 16 ani, eu am 30. Inainte sa sariti la concluzii, nu am intretinute relatii sexuale in timpul relatie de 10 luni si nici nu intentionez asa ceva desi ea bate astfel de apropuri dar e intelegatoare cand ii explic ca nu e momentul.

Pe langa varsta mai e o problema, ea nu e romanca. Vorbim in engleza desi nu e limba niciunuia dintre noi.

Ma iubeste foarte mult si e dependenta de mine. Cand nu vorbim o zi devine diseperata, devine trista, uneori chiar plange. Daca nu vorbim inainte de somn spune ca a avut cosmaruri. Isi face multe planuri pentru noi, sa ne casatorim candva, sa avem copii, cum sa le punem numele etc. Spune ca e 100% sigura ca eu sunt sufletul ei pereche, ca sunt totul pentru ea, ca nimeni nu conteaza cum contez eu.

Intrebarea mea e, ar fi posibil ca sa-si schimbe in timp opinia? E posibil sa fie doar o "faza" pentru ea?

Suntem impreuna de 10 luni si dragostea ei a crescut tot mai tare odata cu trecerea timpului. E posibil sa dispara dupa cativa ani? Am vorbit cu ea pe tema asta si i-am spus grija mea, ea mi-a raspuns ca nu o sa se schimbe niciodata si ca ma va iubi mereu si ca ea stie cel mai bine ce e in sufletul ei.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Daca lucrurile sunt la fel de bune intre voi, nu-ti schimbi comportamentul fata de ea si nu apare monotonia, cred ca sentimentele ei ar putea ramane la fel. E un pic dificila iubirea voastra, dar din ce spui pare ceva cu adevarat frumos. happy
Sper sa fiti fericiti!

84 răspunsuri:
| Ripley a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Tu spui ca toti cei pana in 24 de ani habar n-au ce vor pe lumea asta ca nu au creierul dezvoltat destul si apoi ma numesti pe mine fanatic LOOL Esti amuzant. Bafta.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Fata aia are 16 ani, crezi ca stie ce vrea de la viata? Se schimba de la o zi la alta, nu stie ce e aia dragoste. Te vede eventual ca pe un tata, nu ca pe un viitor "sot". Ar trebui sa fii mai matur pentru varsta pe care o ai. Ai 30 de ani degeaba.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

Daca se schimba de pe o zi pe alta, cum de inca suntem impreuna dupa 10 luni? se pare ca nu s-a schimbat de pe o zi pe alta in lunile astea. nu stiu cati ani ai dar la logica nu stai foarte bine.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Daca chiar te ajuta sa stii, am 16 ani. Stiu cum e sa fii adolescent, sa ai 16 ani, sa te schimbi de la o zi la alta, sa nu stii ce se va intampla maine, sa nu stii ce iti doreste de la viata si stiu toate astea mult mai bine ca tine, prin simplul fapt ca eu sunt adolescent acum, nu in urma cu 14 ani. Ii puteai fi aproape tata fetei aleia. In trecut era alta treaba, iar "iubita" ta nici macar nu e majora. Incearca sa "combini" o femeie de 20 de ani, pun pariu ca nu reusesti. De alea de varsta ta nici nu mai vorbim.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

Problema ta e ca nu toti cei de 16 ani sunt ca tine. Imi pare rau pentru tine.
Tu ai impresia ca cu cat sunt mai batrane e mai greu sa "te combini" cu ele? lol. Se vede cat stii despre viata.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

E posibil sa fi gelos ca eu reusesc sa ma inteleg cu una de varsta ta si tu nu laughing

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Ai foarte mare dreptate. Eu sunt ala care ar fi putut avea copii dacă era normal, dar sta cu o fata care i-ar putea fi fiica si are mai mulți bani ca el si se mai si lauda cu asta laughing

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu m-am laudat cu asta? am explicat doar ca nu e cazul ca ea sa fie cu mine pentru bani.
iarasi n-ai priceput nimic. repet, doar ca ea e de varsta ta nu inseamna ca e imatura ca tine, ea a reusit sa tina o relatie de 10 luni, de exemplu. tu ai reusit asa ceva?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Sunt la fel de gelos că ceilalți, care poate sunt mai în vârstă că tine, ca tu combini fete de 16 ani și ei nu.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

E ok, nu trebuie sa fi. s-a intamplat doar odata si ea a venit la mine.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Omule, trebuie sa intelegi. La 16 ani, e imposibil sa nu fie imatura. N-am nevoie sa trag de o relatie sa o fac de 10 luni. Prefer 10 relatii de o luna decat una de 10. Sunt adolescent, asta e scopul meu. Cand o sa am si eu 30 de ani, poate o sa am o familie, dar acum e prea devreme pentru relatii de lunga durata.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

"omule" ca sa repet, nu toti/toate sunt ca tine.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Vad ca nu vrei sa intelegi. N-are rost sa mai continuam, eu iti spun ceva, tu imi spui altceva care n-are legatura cu nimic.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

Sunt gata oricand sa inteleg cand sunt oferite argumente, altele decat " e asa pentru ca spun eu ca e asa"

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Ti-am oferit argumente, doar ca nu le intelegi. Vezi doar ce vrei tu sa vezi, si ai 30 de ani. Asta e chiar trist.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ok, mai arata-mi-le odata pe langa marele tau argument " cum sunt eu asa sunt toti de varsta mea". mersi anticipat.

| LoveSleep a răspuns:

Părerile tuturor sunt invalide, pentru că judecă o persoană pe care nu o cunosc. Sunt șanse de 99% ca tipa să-i spună aceleași lucuri (și să le creadă) unui alt tip peste 2 săptămâni. Dar de asemenea, e o mică șansă ca relația voastră să funcționeze și să dureze. Ideea de bază e că nimeni nu știe, doar își dai cu părerea.

Acum să trecem la tine.

Ceea ce știm însă, e că tu ești imatur. Aici avem o grămadă de 'dovezi'. Ai 30 de ani, te-ai îndrăgostit de un copil de 16 ani și stai toată ziua se te cerți cu niște străini pe un site.
După mine, ești demn de milă.

| Ripley a răspuns (pentru LoveSleep):

Sunt pe site-ul asta doar de ieri. Drept dovada si tu ma judeci fara sa ai informati, drept dovada parerea ta este la fel de irelevanta precum esti si tu. Drept dovada esti penibil, parerea mea. Mersi de raspuns!

| Ripley a răspuns:

Ma mir ca un ignorant ca tine ajunge "campionul zilei" probabil petreci toata ziua pe site aici.
spun asta vaznd cat de praf esti ca gandire ca sari la concluzii fara sa ai habar despre ce e vorba, eu i-am cumparat ei chestii, ea nu mi-a luat mie decat de ziua mea un cadou.
ignoranta ta de fapt arata cat de corect se castiga pe aici titlul de "campionul zilei". mai degraba campionul ignorantei.

| justanotheralien a răspuns:

Eu zic sa stergi intrebarea pana nu esti acuzat de pedofile, idk... Faci cum crezi acum.

| Ripley a răspuns (pentru justanotheralien):

Probabil spui aia nestiind ce e aia pedofilie.
Te ajut eu
PEDOFÍL, -Ă, pedofili, -e, adj., s. m. și f. (Adult) cu atracție sexuală pentru copii (indiferent de sexul lor). – Din fr. pédophil.

| OoBunnyoO a răspuns:

Dragostea este mereu posibil sa dispara dupa cativa ani. Asta este un risc pe care toti oamenii si-l asuma, indiferent de varsta. Daca asta este singura ta frica, nu ar trebui sa fie o problema. Sigur, exista o diferenta mare de varsta si probabil daca situatia ar fi stat invers, tu sa fii femeia si el baiatul ti-as fi zis nu. Cand femeia este mai mare si baiatul este mai mic, chiar si cu patru, cinci ani, exista o diferenta in mentalitate, in special pentru ca femeile vor sa isi intemeieze o familie mai devreme, iar atunci cand exista o diferenta de varsta in sensul invers, riscurile ca relatia sa nu mearga cresc considerabil.

In al doilea rand, fetele din Europa Vestica sunt mai mature din anumite puncte de vedere decat fetele din Romania. Majoritatea fetelor incep sa lucreze deja din adolescenta, sunt independente din punct de vedere financiar destul de devreme si Olanda, avand un sistem social bun, chiar daca nu isi doresc o cariera, isi pot intemeia o relatie serioasa si o familie, deja pe la 20 de ani, avand suficienti bani sa contribuie in casa. Comparativ cu Romania, unde cu un salariu de casiera la supermarket abia iti poti plati chiria. Si fiindca in Olanda situatia sta putin diferit, multi se casatoresc mai devreme. Asa ca, tu avand 30 de ani, ea avand 16, daca sa zicem ca iti doresti copii, in cinci-zece ani si ea este ok cu ideea asta, nu este nicio problema. Iti poti intemeia o familie si la patruzeci de ani, contrar opiniei publice. Iar daca este vorba doar viata sexuala, o poti avea si la saptezeci de ani. Libidoul nu scade cu varsta, nici la femei, nici la barbati.

In al treila rand, din ceea ce am observat in Europa Vestica lumea este mai putin axata pe chestiile astea foarte superificiale, pe tot ce este sclipicios si fancy, pe sexualitate. Din punctul asta de vedere, oamenii sunt mai stabili. Sexul nu este vandut atat de mult in afara, nici sexualitatea, iar chestia asta este reflectata si in viata de zi cu zi, in stilul de viata al oamenilor. Sunt un pic mai stabili. Nu le flutura asa usor ochii dupa ce este gol, in mare parte pentru ca rar vezi chestii foarte goale si sexualizate. Da, poate vezi chestii goale mai des decat in Romania, dar nu sunt sexualizate. Nu stiu daca iti poti imagina ceea ce zic, dar daca nu, banuiesc ca trebuie sa vezi ca sa iti dai seama. Asa ca, lumea in general, daca insala, insala pe alte motive si mai rar din cauza ca au vazut un tip sau o tipa sexy intr-un bar. Din cauza asta, varsta, ceea ce include si aspectul, inclusiv sexualitatea, nu ar trebui sa fie o problema. Bine, acum depinde de unde este. In Amsterdam lumea este mai promiscua decat in oarasele mai mici.

Pe cealalta parte, multi oameni in Europa Vestica au probleme cu depresia si anxietatea. Mult mai multi decat in Romania, Ungaria, Bulgaria etc. Faptul ca spui ca devine disperata daca nu vorbiti o zi si ca incepe sa planga, mi se pare un pic exagerat, chiar si pentru cineva de 16 ani. Ceea ce ma face sa gandesc ca poate are anumite probleme pe care ar trebui sa le discutati. Mi se pare un pic prea dependenta de relatia voastra si ca are anumite probleme cu increderea in sine. Ceea ce nu prea o face tipul de persoana care sa isi doreasca sa mearga prin cluburi si sa agate tipi.

Iar in al doilea rand, la 16 ani, intr-adevar este posibil sa nu stie foarte bine ce vrea de la viata. Adolescentii sunt adolescenti, iar timpul ne schimba pe toti. Insa asta nu inseamna ca nu poti continua relatia cu ea. Dar daca vrei sa fii sigur, cel mai bine ar fi sa discuti cu ea. Intreab-o ce asteptari are de la viata in viitorul apropiat, dar si in viitorul indepartat si vezi daca asteptarile voastre coincid. Daca da, atunci foarte bine, daca nu, mai bine o luati pe cai diferite.

Nu stiu ce motive are sa caute un barbat de varsta ta, poate isi doreste un barbat matur. Problema este ca daca vrea un barbat matur si vrea sa mearga la facultate, sa faca un master etc face sa creasca sansele ca in viitorul apropia sa gaseasca mult mai multi barbati maturi cu care sa se inteleaga si sa fie mai tineri decat tine, ceea ce lor le va oferi un beneficiu.

Iar in ultimul ai foarte mare grija ce afla si cum afla parintii, care este legislatia si sa va vedeti in locuri publice. Chiar daca ea te iubeste, daca parintii nu sunt de acord, te pot pune oricand sub investigatie.

Cam astea ar fi avantajele si dezavantajele tale. Daca le-ai acoperit pe toate si inca ai o majoritate de raspunsuri favorabile, cred eu ca merita sa incerci.

| FaraNume1245 a răspuns:

Fain ca ti-ai sters intrebarea laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Drimmero):

Lol, azi a fost linsat un pedofil in Assen, Olanda.