| anonim_4396 a întrebat:

Iubita mea are 16 ani, eu am 30. Inainte sa sariti la concluzii, nu am intretinute relatii sexuale in timpul relatie de 10 luni si nici nu intentionez asa ceva desi ea bate astfel de apropuri dar e intelegatoare cand ii explic ca nu e momentul.

Pe langa varsta mai e o problema, ea nu e romanca. Vorbim in engleza desi nu e limba niciunuia dintre noi.

Ma iubeste foarte mult si e dependenta de mine. Cand nu vorbim o zi devine diseperata, devine trista, uneori chiar plange. Daca nu vorbim inainte de somn spune ca a avut cosmaruri. Isi face multe planuri pentru noi, sa ne casatorim candva, sa avem copii, cum sa le punem numele etc. Spune ca e 100% sigura ca eu sunt sufletul ei pereche, ca sunt totul pentru ea, ca nimeni nu conteaza cum contez eu.

Intrebarea mea e, ar fi posibil ca sa-si schimbe in timp opinia? E posibil sa fie doar o "faza" pentru ea?

Suntem impreuna de 10 luni si dragostea ei a crescut tot mai tare odata cu trecerea timpului. E posibil sa dispara dupa cativa ani? Am vorbit cu ea pe tema asta si i-am spus grija mea, ea mi-a raspuns ca nu o sa se schimbe niciodata si ca ma va iubi mereu si ca ea stie cel mai bine ce e in sufletul ei.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Daca lucrurile sunt la fel de bune intre voi, nu-ti schimbi comportamentul fata de ea si nu apare monotonia, cred ca sentimentele ei ar putea ramane la fel. E un pic dificila iubirea voastra, dar din ce spui pare ceva cu adevarat frumos. happy
Sper sa fiti fericiti!

84 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cunosc povesti similare, cu asiatice (tailandeze, indonezience, filipineze, cambogience, indience, chinezoiaice), toate se marita de micute, cu barbati maturi, care au venituri cat de cat, sa le scape de saracia in care traiesc. Este o disperare generala, fac orice numai sa scape de saracie si sa-si ajute familia numeroasa de acasa, sa aiba ce manca si trai omeneste.
Asa ca, nu esti de condamnat daca esti unul dintre cei care fac asta, marea majoritate a fetelor fiind supuse din fire si dispuse la orice, doar ca sa fie sigure ca au ce manca, unde dormii, are cineva grija de ele si mai tarziu sa-si ajute familia personala a ei (parinti, frati, surori samd).
Ca orice copila, la 15-16 ani sunt dispuse sa promita totul, doar sa se casatoreasca cat mai bine, necontand daca esti mai tanar, sau mai batran, dar dupa ce se vad asigurate si capata cetatenie locala, avand drept la propietatea sotului, la veniturile lui, se apuca sa divorteze, sau se impun, ca sa isi aduca familia in tara respectiva sau trimit lunar banii d eintretinere a lor.
Practica este foarte raspandita de multi ani in Australia, dat fiind contintinentele atat de apropiate si mai nou, de ceva ani incoace, au inceput sa "cucereasca" si Europa.

| Ripley a răspuns (pentru Violleta2022):

LOOL Nu ai inteles chiar nimic, e olandezo-elvetianca si are mai multi bani decat mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ripley):

Tu nu ai spus nici o secunda ca este europeanca, iar eu am mentionat situatii similare intalnite in Australia, cu asiatice.

| Drimmero a răspuns:

Esti constient ca ai putea sa intri la racorica pentru pedofilie? Ce cauta o pustoaica ca ea cu un hodorog? Cand am zis ca culcusul pedofililor este aici pe TePeu, nu m-a ascultat nimenirolling on the floor)))). Nu stiu ce iubeste ea la 16 ani, dar un lucru e sigur, e naiba.

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

N,a,i,v,a*, corectarea automata...

| Ripley a răspuns (pentru Drimmero):

Esti constient ca nu stii ce e aia pedofilie? Cauta pe google sau intr-un dictionar. Cat despre "racorica" conform legilor tarii ei, 16 e varsta legala. Imi pare rau sa te dezamagesc lol.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Esti nociv, oferi si tu doar nocivitate. Pleaca naiba in alta parte colega laughing.

| Drimmero a răspuns (pentru Ripley):

Olanda e printre cele mai bolnave tari din lume, pedofilia si zoofilia sunt acceptate prin nu stiu ce oras, trage tu singur concluzia. Mai ai putin, pana intrati in dormitoare, aia te face pedofilul autohton, nu am nevoie de google, doar te am in fata.

| Ripley a răspuns (pentru Drimmero):

Imi pare rau daca niciuna nu se uita la tine. E ok sa fi frustrat. Sper sa se schimbe situatia.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu sunt nociv, lumea a luat-o razna, dar prea de tot. Doar dementii si deviatii sunt promovati pe lumea asta si culmea, sunt aparati, ne ducem dracurolling on the floor))

| Ripley a răspuns (pentru Drimmero):

Cand o sa fi tu batran si (daca reusesti ) o sa ai vreo baba langa tine, eu o sa am una mult mai tanara. Este ca te deranjeaza? kek

| Drimmero a răspuns (pentru Ripley):

Doare adevarul, ma? Eu va doresc o viata fericita, nu am nicio frustrare, nu as avea de ce/

| Drimmero a răspuns (pentru Ripley):

Sa-ti explic ceva, daca esti atat de matur si vei putea intelege ce-ti spun, tu crezi ca tipa la 16 ai ei constientizeaza iubirea pe care ti-o poarta, ea iubeste doar ideea, ce iubire poate o fata de 16 ani sa dovedeasca? Tu la varsta asta ar fi trebuit sa arati maturitate, ii puteai fi tata(aproape) daca te grabeai. Daca va iubiti este fix problema voastra, vei trage mai tarziu concluziile/

| Ripley a răspuns (pentru Drimmero):

Care adevar? ai expus o opinia bazata pe nimic si lipsita de argumente. generalizezi fara sa ma cunosti pe mine sau pe ea.

| Ripley a răspuns (pentru Drimmero):

In familia ei sora mamei ei s-a casatorit cu cineva cu 18 ani mai in varsta decat ea. acolo sunt deschisi la minte, in Romania in schimb exista o majoritate de persoane ca tine, inchisi la minte care generalizeaza si judeca pe toata lumea fara sa stie macar ce sau pe cine judeca.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Ripley):

La intreabarea mea abia se posteaza acum asa ca day un copy aici. "Dupa ce ca esti patetic, nu trebuie sa imi arati ca esti si prost de puti incercand sa faci pe desteptul cu mine. Un bolnav ca tine nu poate intelege ca nu diferenta mare de varsta e problema, ci ca ea e un copil si tu un "barbat" cica. Una e sa aiba ea 30 si el chiar si 50 de ani, alta e borsul vostru. Cum ti-am zis, tu continua sa imi arati cat esti de frustrat. Inainte ai incercat sa pari educat, acum ai inceput cu mici mistouri. Daca mai continuam pana diseara injuri. Frustrea creste si tot creste."

| Ripley a răspuns (pentru UnBroken2016):

Din pacate pentru tine, parerea ta nu conteaza chiar deloc. Esti doar unul (probabil singur de aceea frustrat) care crede ca opinia lui despre lumea inconjuratoare conteaza desi nu e bazata pe nimic concrect si ii lipseste cu desavarsire vreun argument. Practic spui " esti patetic pentru ca nu-mi place mie de tine". Mersi? Pacat ca nu conteaza deloc ceea ce crezi tu LOOL Multa bafta in viata sentimentala iti urez, desi presmit ca vei esua.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Ripley):

MAi am totusi ceva de zis. Mai sus nu erai de acord cu "parerea" mea doar pentru ca nu te-am pupat in fund, nu ti-am spus ce vroiai sa auzi. Dar culmea, cine a primit funda? Aia care ti-a spus ce asteptai. Deci eu ( ca nu am fost de acord ) cum am avut nesimtirea sa pot presupune ce stie prietena ta ( o necunoscuta ) dar ma intreb, cum de stie Adry ce simte ea? Nu e exact ca mine? O necunoscuta care nu o stie pe iubitica ta? Da, parerea mea nu conteaza deloc pentru ca nu era ce asteptai tu. Esti la fel ca restul. Asta e tot.

| Ripley a răspuns (pentru UnBroken2016):

I-am dat fundita la Adry pentru ca a raspuns chiar cu sfaturi la intrebarea mea. Tu NU AI RASPUNS la intrebare, tu ti-ai exprimat o parere despre mine si parerea ta despre mine chiar nu ma intereseaza deloc. Esti o persoana inchisa la minte care doar judeca si uraste orice nu intelege.
Nu am dat fundita ca " m-ar fi pupa", am dat fundita ca a fost un raspuns la obiect si nu o bataie de campi.

| Drimmero a răspuns (pentru Ripley):

Vad ca te-am pus pe ganduri, degeaba vrei s-o dai la intors, raspunsurile mele au picat direct ca un pumn in barba, ea e minora si tu esti adult, asta e pedofilia, nu ma lua cu exemple ca ma-sa avea 20 de ani si taica-su 38, ca nu-i tot aia, fetiscana ta nici majora nu este. In locul tau as baga capul in nisip si m-as ascunde pentru tot restul secolului.

| Drimmero a răspuns (pentru Ripley):

Nu, i-ai dat funda pentru ca ti-a cantat exact cum ai vrut tu, adica ti-a spus ce ai vrut tu sa vezi, dar cand unul nu e de acord cu ce faci tu, faci precum trenul in gara/

| Ripley a răspuns (pentru Drimmero):

M-au lovit raspunsurile tale ca o comedie buna, e uneori amuzant sa vezi ignoranta unora ca tine, mai razi si tu.Ma mir ca nu-ti dai seama cat de amuzant esti in ignoranta ta!
PEDOFILÍE, pedofilii, s. f. (Med.) Atracție sexuală față de copii (indiferent de sexul lor)
Nu am asa ceva, nu am facut sex cu minori, etc. Ea nu e romanca, e olandeza, la ei 16 e varsta legala deci daca as vrea, as putea oricand, desi eu nu am facut asa ceva.
Vezi, asta inseamna sa lovesti pe cineva cu argumente, o definitie, un fapt. Ca sa nu ma fac de ras ca tine!

| Ripley a răspuns (pentru Drimmero):

Nu. eu nu sunt un ignorant inchis la minte ca tine care crede ca le stie pe toate si accepta oar opinii pozitive.

| Drimmero a răspuns (pentru Ripley):

Noi astia care avem o parere diferita suntem marginalizati si stim sa respectam normalitatea si normele sale, iar o opinie diferita vine precum un pumn in barba voastra, ce sa facem, noi nu suntem cu lingeala si cu pupatul in dos, nu putem sa facem asta, suntem mai radicali noi de felul nostru.Nu le stiu pe toate, mi-am zis doar o opinie si mi-ai sarit in cap, tu poti sa-i faci orice fetei, mi-am expus doar opinia. Degeaba imi vii cu explicarea din dex, stiu si eu ce inseamna, nu-mi spune tu mie ca fata aia nu te atrage sexual, doar nu stai cu ea pentru ca iti povesteste cum Mikey Mouse a fost difuzat pe un canal de desene, bwahahahaha, ipocrizia e la ea acasa. Ai 30 de ani, dar parca degeaba ii ai.

| Ripley a răspuns (pentru Drimmero):

Evident ca nu stii ce inseamna si chiar nici dupa ce ai vazut ce inseamna nu pricepi. Sa ai o opinie e ok, e acceptat. Sa ai o opinie proasta si lipsita de argumente si sa te astepti la aplauze e putin amuzant.

Esti cumva Dumnezeu sau de unde stii ce e aia normalitate? Pentru hitler si pentru nazisti normalitatea inseamna sa ii omoare pe tot cei care nu erau arieni si doar arienii sa aiba voie sa se inmulteasca pe planeta asta. Dupa Hitler si ai lui deci tu nu esti normal ca nu esti arian.
Ei vezi, normalitatea inseamna lucruri diferite pentru fiecare.

| Drimmero a răspuns (pentru Ripley):

Si de ce normalitatea este in proportie in 99% de populatie, si de ce doar astia mai deviati sunt o mica comunitate? Vad ca lumea accepta ca un hodorog poate sa fie cu o pustoaica, dar crede-ma, daca unul de 20 si ceva punea intrebarea asta, era imediat pus la zid de ceilalti ca e prea mare si etc, nu e ipocrizie aici? Eu nu am nimic cu voi, sa traiti fericiti, ti-am mai zis, eu doar mi-am expus parerea. Hitler si dementii e alta mancare de peste, nu intru in amanunte despre psihopatii mileniului.

| Ripley a răspuns (pentru Drimmero):

Ideea e ca tu confunzi cu normalitate tot ceea ce crezi tu ca e "normal" si apoi spui ca 99% din oameni cred la fel. Astept niste link-uri cu niste statistici LOL
Daca eu sunt "hodorog", e clar ce iti poate minte, mai "normalule".

| Drimmero a răspuns (pentru Ripley):

Disputa asta este practic inutila, nu am ce sa-ti arat/demonstrez tie.

| Ripley a răspuns (pentru Drimmero):

Corect, nu pricep de ce te-ai chinuit atata pana acum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ripley):

Ce folos sa ai una tanara inca langa tine acum, daca tu, in doar 20 de ani, cane este este in floarea varstei si dornica de sex si nebunii, sa aiba unul de 50 la care jucarica nu mai este atat de potenta? Abia atunci se cunosc al naibii de bine diferentele... dar asa cum cineva a mentionat pe aici, olandezii au viicile lor, poate isi ia un amant tanar si o faceti in 3.

| Ripley a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am mentionat e drept dar tu ai sarit la concluzii aiurea cum faci si acum. cand o sa aiba ea 30 de ani eu o sa am 45 nu 50, si nu cred ca la 50 de ani "jucaria nu mai merge". oi fi tu vreun tip de 50 de ani si stii mai bine?
Olandezii o duc mult mai bine decat noi, au un nivel de trai mult superior noua asta spune multe despre cine are un tip de gandire mai bun, ei aia care o duc bine sau amarestenii de noi din tara unde zace majoritatea lumii in saracie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ripley):

Iar ai gresit tinta, nu sunt chiar o "amarasteanca din tara" (ca sa folosesc exact expresia ta), traiesc in occident de foarte multi ani, intr-o tara mult superioara chiar si Olandei, fiind considerata a doua in lume la calitatea vietii, dar asta nu are relevanta aici, varsta si experinta mea de viata m-au facut sa-ti raspund asa, si stii ce, daca vrei sa iei in considerare sfatul si parerea mea, esti binevenit, daca nu, este fix problema ta!

Nu uita totusi, ea la 36-40 de ani, va avea alaturi un barbat de 50-54 de ani, care te asigur ca nu mai este in apogeul lui sexual, potenta scade odata cu varsta, indiferent cat iti place sa crezi ca tie nu ti se va intampla niciodata, te asigur ca, se intampla la toata lumea.

Ce incercam eu sa scot in evidenta este ca, acum esti incantat ca esti adulat si iubit de o copila, tineretea si atentia ei te-au coplesit si te simti flatat, dar, gandeste-te bine, la 16 ani, ea este inca un copil, care se schimba de la o zi la alta, ea nu a atins nici maturitate intelectuala si nici cea fizica, pentru tine este o papusica, pentru ea esti barbatul matur care-i ofera dragoste, protectie, stabilitate...
Fii totusi realist, pentru ca mirajul varstei de acum, te va lovii puternic cand te vei trezii peste 10-20 sau chiar 30 de ani.
Imi aduc aminte cat de naiba eram eu la 16 ani, cum mi se parea ca stiu tot si cat de matura si sigura puteam sa fiu pe mine, in realitate constat acum, cat de departe eram de adevar, perceptia mea fiind distorsionata de varsta, de imaturitate, de intesnitatea cu care traiam momentul si de schimbarile majore din viata mea, schimbari care la adolesecenta sunt vizibile cu ochiul liber.
Dar, fire cum crezi tu acum, nu uita, nu-ti spunt dusman si nici nu ma doare burta sau capul de decizia pe care o vei lua, am vrut doar sa ajut cu un sfat.
Ca-l folosesti, ori ba, este fix problema ta!

| Ripley a răspuns (pentru Violleta2022):

N-ai inteles nimic. n-o iubesc ca are cati ani are, o iubesc ca e o persoana deosebita.

| doctorandus a răspuns (pentru Drimmero):

Lol, azi a fost linsat un pedofil in Assen, Olanda.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu esti impreuna cu acea fata sa o cresti sau ca pe o eventuala/posibila iubita?
Ai dublul varstei ei, sau ea are jumatatea varstei tale.
Ai habar din ce familie provine? Ai potential financiar? Exista fete care se,, agata ''' de barbati multi mai mari decat ea cu speranta de scapa de responsabilitatile de acasa.
Familia ei stie? E INCA minora, asa ca ai putea avea probleme.Ai grija!
Difentele mari de varsta erau posibile acum 40 -50 de ani.Erau alte vremuri.
Ce te faci daca peste un anumit timp. gaseste pe cineva de varsta ei?

| LoveSleep a răspuns:

Părerile tuturor sunt invalide, pentru că judecă o persoană pe care nu o cunosc. Sunt șanse de 99% ca tipa să-i spună aceleași lucuri (și să le creadă) unui alt tip peste 2 săptămâni. Dar de asemenea, e o mică șansă ca relația voastră să funcționeze și să dureze. Ideea de bază e că nimeni nu știe, doar își dai cu părerea.

Acum să trecem la tine.

Ceea ce știm însă, e că tu ești imatur. Aici avem o grămadă de 'dovezi'. Ai 30 de ani, te-ai îndrăgostit de un copil de 16 ani și stai toată ziua se te cerți cu niște străini pe un site.
După mine, ești demn de milă.

| Ripley a răspuns (pentru LoveSleep):

Sunt pe site-ul asta doar de ieri. Drept dovada si tu ma judeci fara sa ai informati, drept dovada parerea ta este la fel de irelevanta precum esti si tu. Drept dovada esti penibil, parerea mea. Mersi de raspuns!

| Florentina9210 a răspuns:

Buna!
In primul rand, tin sa te felicit ca nu ai sarit din prima pe ea cum fac majoritatea obsedatilor in ziua de azi. Sa stai 10 luni fara sa faci ''ceva'', e de admirat, se vede ca o iubesti si astepti momentul oportun.
In al doilea rand, nu conteaza varsta, daca spui ca ai 30 de ani si ea are 16, atunci tu ai putea sa o ''modelezi'' dupa tine. La varsta ta, ai mai multa minte, in mod sigur ai si un job prin care iti castigi existenta si nu astepti la parinti/bunici sa iti dea bani.
Si daca va iubiti, ce conteaza gura lumii?
Sa ma chemati la nunta! happy

| Ripley a răspuns (pentru Florentina9210):

Mersi mult! Si prefer sa se modeleze ea singura dupa cum se modeleaza deja, personalitatea ei e ceea ce m-a facut sa ma indragostesc de ea. Contrar ceea ce cred mai toti de pe aici si cineva de 16 ani poate avea o personalitate si o minte, iar iubita mea are din plin.

Nunta o sa fie in Olanda cel mai probabil hehe

| whatevernvm a răspuns (pentru Florentina9210):

Deci el e bine ca munceste dar tu ca femeie nu vezi o problema ca nu ai un venit personal? Asta da ipocrizie

| Florentina9210 a răspuns (pentru whatevernvm):

El are 30 eu am 24, e diferenta, nu crezi? La ce ma mai obosesc sa iti explic ca tot n-am cu cine! Am timp destul si pentru job. Cred ca ar fi mai bine sa iti faci griji de viata ta si sa nu te mai intereseze de vietile altora, ca nu ''mananc din sacul tau'', clar?

| Florentina9210 a răspuns (pentru Ripley):

Foarte bine, vin in Olanda, cu conditia sa imi platesti biletul. Glumesc! Important este sa dureze relatia si sa nu iti pese ce zic altii. Asa sunt romanii, mai ''judecatori''. Nu stiu ca fiecare tara are ''traditia'' sa.

| Ripley a răspuns (pentru Florentina9210):

Mersi. Apeciez. Ma bucur ca exista si romani deschisi la minte!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tu ori ai instincte paterne si nu esti capabil sa faci diferenta cu cele de dragoste ori nu esti suficient de matur. O fata de 16 ani inca nu are nici caracterul nici personalitatea formata, nu stie ce isi doreste de la viata si de la un barbat. Cand se mai dezmeticeste ce e cu ea peste 1-2 ani o sa se mire si ea de copilariile ei ca te-a confundat cu un al 2 lea tata. Citeste in psihologie despre relatiile dintre tata si fiica si influenta pe care o are asupra alegerilor care le fac.

| OoBunnyoO a răspuns:

Dragostea este mereu posibil sa dispara dupa cativa ani. Asta este un risc pe care toti oamenii si-l asuma, indiferent de varsta. Daca asta este singura ta frica, nu ar trebui sa fie o problema. Sigur, exista o diferenta mare de varsta si probabil daca situatia ar fi stat invers, tu sa fii femeia si el baiatul ti-as fi zis nu. Cand femeia este mai mare si baiatul este mai mic, chiar si cu patru, cinci ani, exista o diferenta in mentalitate, in special pentru ca femeile vor sa isi intemeieze o familie mai devreme, iar atunci cand exista o diferenta de varsta in sensul invers, riscurile ca relatia sa nu mearga cresc considerabil.

In al doilea rand, fetele din Europa Vestica sunt mai mature din anumite puncte de vedere decat fetele din Romania. Majoritatea fetelor incep sa lucreze deja din adolescenta, sunt independente din punct de vedere financiar destul de devreme si Olanda, avand un sistem social bun, chiar daca nu isi doresc o cariera, isi pot intemeia o relatie serioasa si o familie, deja pe la 20 de ani, avand suficienti bani sa contribuie in casa. Comparativ cu Romania, unde cu un salariu de casiera la supermarket abia iti poti plati chiria. Si fiindca in Olanda situatia sta putin diferit, multi se casatoresc mai devreme. Asa ca, tu avand 30 de ani, ea avand 16, daca sa zicem ca iti doresti copii, in cinci-zece ani si ea este ok cu ideea asta, nu este nicio problema. Iti poti intemeia o familie si la patruzeci de ani, contrar opiniei publice. Iar daca este vorba doar viata sexuala, o poti avea si la saptezeci de ani. Libidoul nu scade cu varsta, nici la femei, nici la barbati.

In al treila rand, din ceea ce am observat in Europa Vestica lumea este mai putin axata pe chestiile astea foarte superificiale, pe tot ce este sclipicios si fancy, pe sexualitate. Din punctul asta de vedere, oamenii sunt mai stabili. Sexul nu este vandut atat de mult in afara, nici sexualitatea, iar chestia asta este reflectata si in viata de zi cu zi, in stilul de viata al oamenilor. Sunt un pic mai stabili. Nu le flutura asa usor ochii dupa ce este gol, in mare parte pentru ca rar vezi chestii foarte goale si sexualizate. Da, poate vezi chestii goale mai des decat in Romania, dar nu sunt sexualizate. Nu stiu daca iti poti imagina ceea ce zic, dar daca nu, banuiesc ca trebuie sa vezi ca sa iti dai seama. Asa ca, lumea in general, daca insala, insala pe alte motive si mai rar din cauza ca au vazut un tip sau o tipa sexy intr-un bar. Din cauza asta, varsta, ceea ce include si aspectul, inclusiv sexualitatea, nu ar trebui sa fie o problema. Bine, acum depinde de unde este. In Amsterdam lumea este mai promiscua decat in oarasele mai mici.

Pe cealalta parte, multi oameni in Europa Vestica au probleme cu depresia si anxietatea. Mult mai multi decat in Romania, Ungaria, Bulgaria etc. Faptul ca spui ca devine disperata daca nu vorbiti o zi si ca incepe sa planga, mi se pare un pic exagerat, chiar si pentru cineva de 16 ani. Ceea ce ma face sa gandesc ca poate are anumite probleme pe care ar trebui sa le discutati. Mi se pare un pic prea dependenta de relatia voastra si ca are anumite probleme cu increderea in sine. Ceea ce nu prea o face tipul de persoana care sa isi doreasca sa mearga prin cluburi si sa agate tipi.

Iar in al doilea rand, la 16 ani, intr-adevar este posibil sa nu stie foarte bine ce vrea de la viata. Adolescentii sunt adolescenti, iar timpul ne schimba pe toti. Insa asta nu inseamna ca nu poti continua relatia cu ea. Dar daca vrei sa fii sigur, cel mai bine ar fi sa discuti cu ea. Intreab-o ce asteptari are de la viata in viitorul apropiat, dar si in viitorul indepartat si vezi daca asteptarile voastre coincid. Daca da, atunci foarte bine, daca nu, mai bine o luati pe cai diferite.

Nu stiu ce motive are sa caute un barbat de varsta ta, poate isi doreste un barbat matur. Problema este ca daca vrea un barbat matur si vrea sa mearga la facultate, sa faca un master etc face sa creasca sansele ca in viitorul apropia sa gaseasca mult mai multi barbati maturi cu care sa se inteleaga si sa fie mai tineri decat tine, ceea ce lor le va oferi un beneficiu.

Iar in ultimul ai foarte mare grija ce afla si cum afla parintii, care este legislatia si sa va vedeti in locuri publice. Chiar daca ea te iubeste, daca parintii nu sunt de acord, te pot pune oricand sub investigatie.

Cam astea ar fi avantajele si dezavantajele tale. Daca le-ai acoperit pe toate si inca ai o majoritate de raspunsuri favorabile, cred eu ca merita sa incerci.

| Felys a răspuns:

Nimic nu este batut in cuie,cu atat mai putin iubirea care se poate schimba oricand in orice etapa a vietii, voi puteti doar sa traiti clipa, sa aveti momentele voastre de fericire atat cat vor tine, daca va fi tot restul vietii cu atat mai bine daca nu, sa va multumiti cu cat se poate

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

''Ma iubeste foarte mult si e dependenta de mine. Cand nu vorbim o zi devine diseperata, devine trista, uneori chiar plange. Daca nu vorbim inainte de somn spune ca a avut cosmaruri.''

Nu te iubeste, este doar nesigura pe ea, nesiguranta specifica varstei dealtfel. Dependenta de tine probabil ca o fi, asa sunt pasiunile adolescentine. Ea nu stie inca ce vrea de la viata, pana la 30 de ani isi poate schimba de n ori optica (oricum femeile sunt instabile psihic indiferent de varsta)

| Ripley a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Da, sunt sigur ca tu care nici macar nu o cunosti stii mai bine decat ea ce e in sufletul ei.
intrebarea mea nu era daca ea ma iubeste, pentru ca aia stiu mult prea bine ca e asa. Mersi pentru contributie totusi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

O fata de 16 ani careia nici cerneala nu i s-a uscat inca pe buletin habar nu are ce e aia iubire, si e normal sa fie asa, pana la varsta ta trebuia sa-ti dai si tu seama cum stau lucrurile. Sa stii ca nu toata lumea suporta adevarul...
www.youtube.com/watch?v=5j2F4VcBmeo

| Ripley a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Generalizezi si practic spui ca toti cei de 16 ani sunt niste idioti. imi pare rau dar nu pot lua o astfel de opinie in serios.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ripley):

Nu generalizez deloc, cortexul prefrontal termina sa se dezvolte undeva in jurul varstei de 24 ani. In cazul in care prietena ta este mutanta, imi cer scuze ca am considerat-o un copil normal dpdv anatomic.

| Ripley a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Atunci cum de exista cupluri care au fost impreuna inca de la varstele alea si au ajuns sa se casatoreasca? ei sfideaza realitatea in care traiesti tu, banuiesc.

| Ripley a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Conform logicii tale geniale nimeni nu stie de fapt ce vrea pana la 24 de ani. loool m-ai terminat!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Fata aia are 16 ani, crezi ca stie ce vrea de la viata? Se schimba de la o zi la alta, nu stie ce e aia dragoste. Te vede eventual ca pe un tata, nu ca pe un viitor "sot". Ar trebui sa fii mai matur pentru varsta pe care o ai. Ai 30 de ani degeaba.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

Daca se schimba de pe o zi pe alta, cum de inca suntem impreuna dupa 10 luni? se pare ca nu s-a schimbat de pe o zi pe alta in lunile astea. nu stiu cati ani ai dar la logica nu stai foarte bine.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Daca chiar te ajuta sa stii, am 16 ani. Stiu cum e sa fii adolescent, sa ai 16 ani, sa te schimbi de la o zi la alta, sa nu stii ce se va intampla maine, sa nu stii ce iti doreste de la viata si stiu toate astea mult mai bine ca tine, prin simplul fapt ca eu sunt adolescent acum, nu in urma cu 14 ani. Ii puteai fi aproape tata fetei aleia. In trecut era alta treaba, iar "iubita" ta nici macar nu e majora. Incearca sa "combini" o femeie de 20 de ani, pun pariu ca nu reusesti. De alea de varsta ta nici nu mai vorbim.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

Problema ta e ca nu toti cei de 16 ani sunt ca tine. Imi pare rau pentru tine.
Tu ai impresia ca cu cat sunt mai batrane e mai greu sa "te combini" cu ele? lol. Se vede cat stii despre viata.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

E posibil sa fi gelos ca eu reusesc sa ma inteleg cu una de varsta ta si tu nu laughing

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Ai foarte mare dreptate. Eu sunt ala care ar fi putut avea copii dacă era normal, dar sta cu o fata care i-ar putea fi fiica si are mai mulți bani ca el si se mai si lauda cu asta laughing

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu m-am laudat cu asta? am explicat doar ca nu e cazul ca ea sa fie cu mine pentru bani.
iarasi n-ai priceput nimic. repet, doar ca ea e de varsta ta nu inseamna ca e imatura ca tine, ea a reusit sa tina o relatie de 10 luni, de exemplu. tu ai reusit asa ceva?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Sunt la fel de gelos că ceilalți, care poate sunt mai în vârstă că tine, ca tu combini fete de 16 ani și ei nu.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

E ok, nu trebuie sa fi. s-a intamplat doar odata si ea a venit la mine.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Omule, trebuie sa intelegi. La 16 ani, e imposibil sa nu fie imatura. N-am nevoie sa trag de o relatie sa o fac de 10 luni. Prefer 10 relatii de o luna decat una de 10. Sunt adolescent, asta e scopul meu. Cand o sa am si eu 30 de ani, poate o sa am o familie, dar acum e prea devreme pentru relatii de lunga durata.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

"omule" ca sa repet, nu toti/toate sunt ca tine.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Vad ca nu vrei sa intelegi. N-are rost sa mai continuam, eu iti spun ceva, tu imi spui altceva care n-are legatura cu nimic.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

Sunt gata oricand sa inteleg cand sunt oferite argumente, altele decat " e asa pentru ca spun eu ca e asa"

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ripley):

Ti-am oferit argumente, doar ca nu le intelegi. Vezi doar ce vrei tu sa vezi, si ai 30 de ani. Asta e chiar trist.

| Ripley a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ok, mai arata-mi-le odata pe langa marele tau argument " cum sunt eu asa sunt toti de varsta mea". mersi anticipat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu are rost sa continui discutia cu tine, esti rigid si fanatic si probabil ai si foarte mult timp liber. De ce m-oi fi bagat eu in discutie in loc sa las viata sa ti-o traga peste ochi nu stiu, my bad... Ramai cu Dumniezo!

| Ripley a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Tu spui ca toti cei pana in 24 de ani habar n-au ce vor pe lumea asta ca nu au creierul dezvoltat destul si apoi ma numesti pe mine fanatic LOOL Esti amuzant. Bafta.

| UnBroken2016 a răspuns:

"ea mi-a raspuns ca nu o sa se schimbe niciodata si ca ma va iubi mereu si ca ea stie cel mai bine ce e in sufletul ei" Cu siguranta. Ce adolescenta nu crede ca le stie pe toate. Nu stiu ce e mai patetic la tine, ca iesi cu una care iti poate fi fiica sau ca esti destul de limitat sa crezi ca stie ceva despre dragoste. Esti vai de capul tau.

| Ripley a răspuns (pentru UnBroken2016):

Deci, tu stii mai bine decat ea ce e in sufletul ei ca ea are doar 16 ani deci e proasta? E regretabil ca exista oameni asa limitati in gandire precum tine. Penibil.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Ripley):

Stiu. Mai sunt si specimene ca tine din pacate.

| Ripley a răspuns (pentru UnBroken2016):

La asta ma refeream ca esti nociv. Nu oferi niciun argument, oferi doar nocivitate.

| FaraNume1245 a răspuns:

Fain ca ti-ai sters intrebarea laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti matur, ai 30 de ani si ai fost si tu la 16 ani cand iubeai pe cineva cu disperare.A tinut? Da-ti singur raspunsul. Zici de casatorie peste cativa ani.Eu zic ca daca mai astepti tu vreo 10 ani sa ii vina mintea complet la cap si intre timp sa invete sa tina o casa cu afmilie, pentru ca acum nu stie sa faca niciun ochi prajit, o sa fii trecut de floarea tineretii si asteptand, ea poate isi va schimba „iubirea" si ramai cu buza umflata. Gandeste-te ca are doar 16 ani, ca sa fie o femeie sa poata duce familia si tot ce cere o casnicie, mai dureaza fo 10 ani.Si tu atunci vei avea 40.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ca raspuns,da, este posibil si mai mult ca sigur ca isi va schimba opinia. Numai ca poti accelera asta intr-un fel, ca sa iti vezi si tu de viata ta, sa poti gasi o fata apropiata de varsta ta, sa iti intemeiezi familie daca asta iti doresti.Si la 30 de ani ar fi bine sa te gandesti la o familie a ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Iubita' ta e prea visatoare. Iar "relatia" voastra este trecatoare. E tanara si, dupa cum am mai spus, e visatoare. Ea cu timpul isi gaseste pe altcineva. Asa sunt pustoaicele. O sa te convingi cu timpul.

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubita lui nu e prea visătoare! Iubita lui e un copil mic care are coșmaruri, doarme cu ursuleți de pluș în lipsa veștilor de la viitorul ei„soț", și își plăsmuiește scenarii și povești în imaginația ei de copil, lucruri normale. Ar fi bine ca să se convingă cât mai repede de cât de greșit e să îți pui baza în afectele unui copil care-ți declară o... dragoste despre care nici ea nu știe nimic.

Ar fi bine ca cei doi să rămână împreună și să se și căsătorească după ce și ea va fi majoră, dar șansele ca asta să se întâmple ar fi dacă ei doi vor rămâne singurii oameni de pe pământ...

| Ripley a răspuns:

De ce as avea nevoie sa fac o femeie "adevarata" de varsta mea "dependenta de mine"? De ce una de varsta mea ar fi mai "adevarata"?

| Ripley a răspuns:

Trebuia sa-i dau fundita cuiva care crede ca toti cei care au 16 ani sunt niste prostovani?
scuza-ma dar nu apreciez prostia si teribilismul.

| Ripley a răspuns:

Ma mir ca un ignorant ca tine ajunge "campionul zilei" probabil petreci toata ziua pe site aici.
spun asta vaznd cat de praf esti ca gandire ca sari la concluzii fara sa ai habar despre ce e vorba, eu i-am cumparat ei chestii, ea nu mi-a luat mie decat de ziua mea un cadou.
ignoranta ta de fapt arata cat de corect se castiga pe aici titlul de "campionul zilei". mai degraba campionul ignorantei.

| justanotheralien a răspuns:

Eu zic sa stergi intrebarea pana nu esti acuzat de pedofile, idk... Faci cum crezi acum.

| Ripley a răspuns (pentru justanotheralien):

Probabil spui aia nestiind ce e aia pedofilie.
Te ajut eu
PEDOFÍL, -Ă, pedofili, -e, adj., s. m. și f. (Adult) cu atracție sexuală pentru copii (indiferent de sexul lor). – Din fr. pédophil.