| Daniela_Cristina_1987 a întrebat:

Iubitul meu este scorpion si a inceput de o vreme sa-mi dea semne de gelozie.Inseamnă ca tine la mine si că ii pasă sau asa reactionează el? mi-as dori să fie gelos ca tine la mine nu dă aibă o gelozie distructivă!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca ii dai si motive. Vorbesti doar despre el dar despre tine deloc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista gelozie ca tine la tine!
Gelozia este o boala grava, care distruge relatiile, casniciile, da in paranoia si chiar in violenta verbala, fizica si in stadii avansate, chiar omor.
Am un singur sfat sa-ti dau: fugi cat poti de barbatul gelos!
Daca acum se abtine pentru ca nu-i esti nevasta, mai tarziu iti pune batul pe spinare si te calca-n picioare.

| SkyPilot a răspuns:

Un pic de gelozie cand acorzi un pic de atentie nevinovata altcuiva este placut si poate fi un semn ca tine la tine.
Daca insa devine absurd, creaza probleme din nimic, te ia la intrebari desi nu are niciun motiv, te controleaza peste tot unde mergi, te abuzeaza verbal sau chiar fizic, atunci e mai bine sa inchei relatia cat de repede si sa te distantezi de el.
Nu poti sa nu fii un pic gelos cand iubita ta vorbeste cu alt baiat, dar trebuie sa stii cum sa folosesti acest sentiment pentru intarirea relatiei.

| Plato a răspuns:

Nu consider raspunsurile pe care le-ai primit a fi foarte folositoare. Exista si un grad de gelozie buna, non-toxica. Toxica devine cand e agresiva si asupritoare, cand incepi sa simti ca e gardianul tau, nu iubitul tau. Daca te mai întreabă unde ai fost, cine e persoana respectiva, cu cine ai vorbit la telefon etc., nu mi se pare ceva de care ar trebui sa fugi.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Nu există "gelozie bună".
Explică. Care ar putea fi baza psihologică și justificarea "geloziei bune"?
Orice tentativă, cât de mică, de gelozie, pornește de la niște premise extrem de urâte, și de la o gândire extrem de urâtă față de partenerul tău. Chiar dacă e subconștientă.

| Emma30555 a răspuns:

Gelozia nu este buna, mai ales neîntemeiată. Tu trebuie sa vezi dacă are gelozii absurde, e greu de luptat și de schimbat un bărbat gelos din fire

| Vvistula a răspuns:

In primul rand nu conteaza ce zodie este. Nu putem stii din ce motiv este gelos, dar in principiu, gelozia nu e buna pentru ca duce de cele mai multe ori la distrugerea relatiei.

| Iunix a răspuns:

Nu are încredere în tine şi bănuieşte că ți-o tragi cu altul, d-asta e gelos.
Când eşti gelos pe cineva? Atunci când îl bănuieşti de infidelitate, nu ai încredere în el

| ibaal a răspuns:

Nu prea cred eu in zodii, dar, toti scorpionii pe ii stiu sunt bolnavi de gelozierolling on the floor
nu exista gelozie "buna" laughing

| gothicbat a răspuns:

Ai grijă ce-ți dorești, gelozia de regulă e un simptom al unui comportament toxic și abuziv.

| QuelQui a răspuns:

Gelozia nu are legatura cu zodia. Stiu muuuulti scorpioni atenti si rabdatori. Dar barbatii in general sunt gelosi pentru ca ei sunt primii care inseala. Si se tem ca nu cumva un alt aventurier sa-ti fi facut tie curte. Cum spune @AnaMaria50, fugi de barbatul gelos!