| frum a întrebat:

Iubitul meu, la care si lucrez( la firma lui) s-a indragostit de alta femeie. Lucrurile nu stateau prea bine intre noi oricum, dar acum sunt clare. O aduce pe ea si la lucru in locul meu. Cum sa fac sa nu mai am ganduri de sinucidere in momentul asta? Am incercat sa accept ca nu poti sa controlezi sentimentele nimanui si incerc sa inteleg ca nu am ce face daca s-a indragostit. Dar am ramas brusc, inainte de sarbatori, fara viata persoanala, fara servici, fara Craciun, fara Revelion....simt ca innebunesc si plang si asta inseamna ca trebuie sa ma intorc la parinti pentru ca locuiam la el. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Răspuns Apreciat de Editori
| costinyo a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa incerci sa fii indiferenta fata de el, o sa isi dea seama singur ce a pierdut. Cu cat incerci mai tare sa il recuceresti cu atat il vei indeparta de tine. Daca a fost discutia sa te duci la parinti pai nu mai sta, ia-ti toate lucrurile si du-te si nu ii mai raspunde la telefon deloc. Dupa ceva timp te va contacta iar atunci nu vei mai vrea tu sa reiei relatia. Incearca sa te relaxezi, sa te duci la sala, la dansuri sau distreaza-te cu prietenii. Intre timp poti sa iti depui si CV-urile prin alte parti poate te accepta cineva. Locuri de munca se gasesc in Romania dar trebuie doar sa vrei sa muncesti.
Indiferenta este cea mai mare arma pe care o poti folosi impotriva lui in momentul de fata. Stiu ca este greu dar nu imposibil.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu am inteles: daca lucrezi la firma lui, cum esti fara servici?

Si ce te deranjeaza mai mult?

| frum explică (pentru Bula):

Am zis ca o aduce in locul meu pe ea si raman fara servici

| Bula a răspuns (pentru frum):

Ma tem ca, la tine gelozia este mai mare decat dorul de servici.

| Freya1 a răspuns:

Se zice ca fiecare in viata are ceva bun rezervat undeva, asa ca si tu o sa ai parte de fericire.
Nu e nimic ca te lasa, nu pierzi nimic decat probabil un gunoi ce nu a avut nici demnitatea de a-ti lasa locul de munca din respect ca ai stat langa el. Vorbeste cu ai tai si spune-le ce hram poarta, sau vorbeste cu o prietena sa te primeasca dar atunci cand iti faci bagajul ea tot ce e al tau si nu uita sa ii spui cat e de jeg.Chiar daca poate crezi ca nu rezolvi nimic o sa iti racoresti sufletul crede-ma.
Capul sus si mergi inainte ca mai sunt barbati pe lume, iar cand o sa de-a el de greu sau o sa il lase sclifosita dupa ce o face doamne tot la tine va veni plangand dar va fi tarziu ca tu vei fi deja fericita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți scriu cat se poate de scurt despre ce a pățit mătușa mea, în vârstă de 31 de ani. s-a cunoscut cu un bărbat acum 9 ani. După 6 ani s-au și casătorit, în 2014 unde am și fost domnișoara de onoare. Ca după 8 ani să se îndrăgostească ca nebunul de una. Era complet orbit de ea, a găsit în telefonul lui mesaje intime, era f distant fața de ea, până când a început să îi spună că îi pare rău că face asta, că ea nu merita așa cv, dar vrea divorț cât se poate de repede. Mătușa mea a suferit enorm, nu mai mânca nimic, plângea continuu, a slăbit 16 kg în mai puțin de 1 luna și ea voia să se sinucidă. Cred că ea te-ar înțelege cel mai bine. Dar, ca să nu lungesc, acum are pe altcineva, e în culmea fericirii (sincer nici nu am văzut-o de mult timp așa fericită, nici la nunta ei cu fostul nu a fost așa fericită) și fostul ei soț acum plânge în pumni ca să spun așa că o vrea înapoi de 1 an de zile, dar ea e atât de îndrăgostită acum, chiar îi este complet indiferent.

Să nu cumva să faci vreo prostie, fii puternica, CREDE-MĂ că ai să fii fericita cum nu ai fost niciodată! Și e NORMAL să ai sentimentele astea, dar ai să vezi că din durerea asta prin care treci, ai să ai o fericire pe măsură. Fii atenta! Comentează-te pe tine. Mergi la aerobic/sală, shopping etc. Fii o varianta mai bună a ta.

Cu siguranță consideri ca sfaturile mele nu se potrivesc cu starea ta de acum, sau ca nu prea sunt de folos, dar te rog să ai încredere chiar dacă nu poti. Vei vedea că vor veni toate, loc de muncă, iubit, etc etc.

Și ce ți-am spus eu despre mătușa mea nu e caz unic, mereu a fost așa. Mai am și un var care a fost inșelat, asemănătoare povestea.

Nu știu cum să fac sa crezi ceea ce îți spun pentru că sunt conștientă că nu prea îți este de folos ce am scris eu acum. Și îți este greu sa mă crezi, mai ales ca acum e totul fierbinte, ai niste dureri profunde emoționale și plus de asta sigur îți spui " nu toate relațiile sunt la fel, și dupa ce cineva a fost înșelat sa fie fericit dupa + nici nu ești clarvăzătoare ca sa îmi ghicești viitorul, și îmi zici cu asa lejeritate ca voi fi fericita"...

Știu că îți este greu să crezi, dar macar, macar ascultă-mă și nu face o prostie cu sinuciderea și poate îndrăznesc sa îți cer să ai încredere în ce îți spun macar 0, 5%. Ai să vezi!

| MadalinG99 a răspuns:

Linisteste-te, locuri de munca mai sunt, bine ca i-ai vazut a doua fata devreme si nu dupa casatorie eventual daca mai aveai si un copil... Probabil inca esti tanara ai tot timpul din lume sa-ti gasesti perechea, inteleg aceasta stare ca-s aproape in punctul de a termina... Pana la urma ce iti este scris asta se va intampla, n-are rost sa-ti pui capat zilelor pentru un om care n-a stiut sa te aprecieze. Chill viata a fost frumoasa si inainte sa-l cunosti.

| eugeniu2020 a răspuns:

Doar persoanele proaste si fara minte se gandesc la sinucidere. pacat ca faci parte din asa categorie.
si ce daca te-a lasat iubitul? nu mai sunt barbati? si ce daca ramai fara lucru? nu mai gasesti?

| frum explică (pentru eugeniu2020):

Prost esti tu cu tot neamul tau. nu iti doresc sa te gandesti la sinucidere si in loc de un sfat bun sa vina unul de **** ca tine