| anonim_4396 a întrebat:

Iubitul meu vrea să vorbească din nou cu o prietena de a lui din trecut, dar eu l-am pus să o blocheze acum ceva timp și ea știe asta și mă gândesc că o să ne strice relația, plus că nu l-am lăsat sa vorbeasca cu nicio fată până acum și acum după ce m-a făcut disperata, stresanta, geloasa, am fost de acord să îl las dar dacă își trimit inimi sau așa eu nu am de unde sa stiu si tot insista cu aia pe care a blocat-o care e si prietena cu una din fostele lui.
Avem aproape 9 luni împreună, mi-a si zis ca îi fac nervi si daca continui așa o sa se sature de mine iar din disperarea de a nu-l pierde l-am lăsat sa vorbească cu altele ca tot zicea ca așa era obișnuit în trecut și ca se plictisește sa vorbească doar cu mine.
E bine că am acceptat să vorbească si cu altele? Va rog fără răspunsuri urâte.
Nu îl pot lăsa pentru că îl iubesc si mă are la mâna cu clipuri si poze nud cu mine pe care i le-am trimis.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Copii. mai e timp sa gasesti individul vietii care iti face copil asta de acum nu va fi idealul pentru tine

Bula
| Bula a răspuns:

Gelozia = disperare (sa nu pierzi ceva ce nu poti tine cu binele).
Daca ai ajuns sa-i interzici partenerului/ei sa nu mai stea de vorba cu fostele /fostii atunci inseamna ca te simti in inferioritate fata de rivalul/a.

Uite-te adanc in oglinda si intreaba-te: ce-ti reproseaza (sau nu) pertenerul/a, ce gaseste in cealalt/a si tu nu ii oferi, ce nu primeste de la tine?
Daca ai gasit raspunsurile si le corectezi, atunci sigur iti vei primi inapoi partenerul/a - sau ii vei da si tu cu piciorul.

| Freya1 a răspuns (pentru Bula):

Deci daca o femeie nu e de acord ca bărbatul ei sa vorbeasca cu fostele are o problema? Nu lui nu ii ajunge femeia de langa el, sau a ales-o gresit, sau are o problema cu statornicie, ea e nebună?
Ai dat răspunsuri ok din cand in cand si te apreciem pentru asta, dar acum chiar gândesti gresit.

| Bula a răspuns (pentru Freya1):

Daca o femeie nu-i da barbatului ceea ce vrea, atunci el va cauta sa umple acele "goluri" la altele.
E valabil si invers.
Este ca la piata: cumparatorul cauta marfa buna, coapta, cu infatisare si gust cat mai bun. Insa concurenta este prezenta si lucreaza, iar clientul va cumpara - in final - masrfa ceea mai conveniabila lui, dupa multe alegeri. Iar vanzatorii care nu au marfa buna sau nu stiu cum s-o vanda, raman cu ea, nevanduta, cu pret tot mai scazut (pana ce se putrezeste marfa si nu va mai trebui nici gratis, nimanui).

| Freya1 a răspuns (pentru Bula):

Daca nu iti convine ceva la persoana de langa tine poti sa ii spui sa remedieze. Daca nu comunicati suficient poti sa ii spui sa faceti asta, daca nu va plimbati suficient poti sa ii spui sa faceti asta si etc nu trebuie să cauti in alta parte.Iar daca nu se remediaza poti sa cauti lasand-o pe actuala in pace.
Nu suntem la piata sa cautam marfa mai bună si nu trebuie să renunțăm la noi, la principiile noastre pentru o scula (scuza-mi expresia) ca mai sunt destule.

| srs7866 a răspuns (pentru Freya1):

Mulțumesc pentru răspunsuri

| Bula a răspuns (pentru Freya1):

Asta zic si eu.
Trebuie ori sa se acomodeze reciproc, ori sa-si cauta alti parteneri, mai potriviti cerintelor si gustului.
Asta se poate cu atat mai mult cu cat nu sunt inca nici casatoriti si nici copii n-au.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu clipurile și pozele nud, ceri să le șteargă. O relație cu - te arela mână nu este o relație sănătoasă, este o - bad romance, cum cântă Madonna.
El trebuie să decidă dacă rămâne lângă tine, nu să decidă pe baza concesiilor făcute de tine, din disperarea de a nu-l pierde. Acesta este alt semn de bad romance, de relație toxică.
Dacă zice el că îi faci nervi, alt semn de relație toxică.
Eu zic să n aștepți să se sature de tine, să îi dai papucii acum, rapid, una două, trei, patru.

| Mosotti a răspuns:

Pai de ce sa strice ea relatia? Daca te iubeste, aia nu poate strica nimic, ca de el depinde, nu de ea! El poate alege sa strice sau nu relatia. Daca te iubeste poate vb cu orice fata ca nu conteaza.

E f bine ca ai acceptat sa vb si cu altele tocmai ca test sa vezi daca te iubeste!

Dar pe de alta parte e ciudat ca se plictiseste sa vb doar cu tine, de parca cu alalalte al vorbi altceva! Cam tot aia vorbeste si cu alea, asa ca mai bine o face cu tine.
Nu cumva era obisnuit sa vb cu 10 si sa le schimbe ca pe sosete?!
Adica nu cumva se plictiseste sa stea doar cu una?!
Lasa-l asa sa vezi ce face, si daca sare din floare in floare cauta altul, ce s-au terminat baietii?! Esti obsedata de el ca si cum n-ar mai fi inca 101 baieti misto, exagerezi, e un fustangiu, cam asta e.
Asta vb cu altele ca sa intre in smecherii cu ele precis.

Dar sa vedem ce vb cu aia si de ce, ca daca vb asa ca amici e altceva, dar mi-e greu sa cred.
Ca daca nu il lasi, nu stii cum e, si ti-o face pe ascuns, asa mai bine afli mai devreme.

| srs7866 a răspuns (pentru Mosotti):

La asta m-am gândit si eu, am vrut să îl las în final pentru ca nu l-am lăsat până acum și s-a ajuns la asta, asa o să am mai multă încredere în el, si oricum o să vorbim mai puțin în perioada asta

| Mosotti a răspuns (pentru srs7866):

Sa te pregatesti sa schimbi gagicu in curand. Dar lasa-l sa vedem ce face deocamdata. Sa nu te mire la o adica daca s-ar da la alta, sa fi pregatita psihic pentru asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Nu îl pot lăsa pentru că îl iubesc si mă are la mâna cu clipuri si poze nud cu mine pe care i-le-am trimis" - mdah, ce semeni, aia culegi. De fapt nu il iubesti, esti dependenta de el, pe de o parte "te are la mina" - legea apropos de faza cu pozele nude facute publice aiurea sa stii ca e trecuta si ar putea face bulau daca te-ar ameninta cu ele sau le-ar face publice - dar mai visezi si sa fii in control. Incredere? Lipsa. Ori va despartiti amiabil, ori taci si inghiti...

| Freya1 a răspuns:

În primul rând nu e normal sa vorbeasca cu altele. Daca simte nevoia sa faca asta, înafara ca alea sa fie niște colege de munca, cineva din familie sau colege de facultate cu care se poate ajuta in anumite priviinte atunci ori el are o problema, ori amamdoi.
Poate ca cu tine nu se poate sfătui pe anumite chestii, nu ii oferi atenție și afectiune, sex etc atunci e problema la tine si de aceia cauta in alta parte.Dar eu stiu ca atunci cand nu ai toate astea intr-o relatie pleci pur si simplu.Sau,pe el il doare in 14 de tine, vrea sa afle despre fosta ce mai face, vrea sa mai combine si altceva suplimentar si pe tine sa te tina de fraiera.Pentru ca din cate stiu eu, daca iubesti persoana de langa tine si ai ales ceia ce ti-ai dorit nu exista "ma plictisesc de tine, vreau si altele".Iti spun din perspectiva mea ca altceva înafara munca, scoala sau de femeile din familie nu are de ce sa aiba nevoie de alte femei in viata lui.Deci eu una nu as permite.
Faza cu il iubesc mult, dar el ma santajaza cu niște poze nud e absurda.Cum sa nu realizezi ca daca face asta el nu te iubeste? Trebuie sa iti deseneze cineva?

| srs7866 a răspuns (pentru Freya1):

Aș vrea să vorbim în privat dacă ești de acord, ai Instagram sau WhatsApp?

| Freya1 a răspuns (pentru srs7866):

Aici daca vrei scrie-mi felicitare sau mesaj

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât îl stresezi cu gelozia ta nu o să îți fie bine în relația ta.
El are dreptul la prieteni, la o viață socială iar atâta timp cât nu există respect și încredere la ambii parteneri atunci relația nu va dura mult.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

Fugi de aici, ala vrea sa schimbe femeile la pat ca pe sosete, de ce se plicti cu ea? Ce vb diferit cu alte fete, zi si mie?! Va vb tot aia, panarama, prosteala, glume si atata.
Orice legatura cu alta fata e un mare risc, ca ala nu vb cu alea asa de dragu de a vb, de ce nu cu baieti ci doar cu fete?
Nu cred ca i-a zis ea sa nu vb cu baieti.

| johnnny123 a răspuns:

O relatie se bazeaza pe respect si incredere reciproca. Din ceea ce povestesti tu, aceste doua elemente lipsesc cu desavarsire din "relatia" voastra.

Tu nu ai incredere in el si incerci sa-i impui sa fie fidel prin masuri aberante care nu au cum sa functioneze, iar el ti-a spus foarte clar ca-l plictisesti, il enervezi si ca ar vrea sa vorbeasca cu oricine altcineva decat cu tine.

Deci intrebarea este de ce vreti sa fiti intr-o relatie unul cu celalalt?

Tu de ce vrei sa fii intr-o relatie cu un om care este tot timpul cu gandul la alte femei, iar el de ce vrea sa fie intr-o relatie cu tine daca nu te considera suficienta?

| RKBlue a răspuns:

Daca il iubesti atunci trebuie sa ai incredere in el.
Nu ii poti controla pe ceilalti.
Oprindu-l din a vorbi cu alte fete nu e o masura buna.

Il cred cand zice ca il apuca nervii. Vrea doar sa ai incredere in el, care e baza unei relatii sanatoase.

Cand zici ca te are la mana cu clipurile si pozele nud te referi ca te ameninta? Atunci nu mai e vorba de relatie sau altceva... e o intreaga salata.
Incearca sa-l convingi sa stearga pozele si video-urile.

| mdc98 a răspuns:

Cum sa ii accepti sa vorbeasca cu alte femei si el sa caute la tine buba spunand ca esti disperata?laughing)
Pai pentru ce mai are relatie cu tine daca simte nevoia virtual cu altele?
Cica se plictiseste de tine rolling on the floor mama cata iubire acolo

| lorix a răspuns:

E plictisit de tine, ce sa mai. In prezent doar va irositi timpul unul cu altul.

| Mosotti a răspuns (pentru lorix):

Eu nu il inteleg, cu alta ce face si ce vorbeste in plus?! De ce sa nu stea cu iubita actuala, nu pricep de ce s-ar plictisi dat fiind ca, cu celelalte nu face nimic in plus sau altceva.

| srs7866 a răspuns (pentru Mosotti):

Zicea că îl stresez și din astea

| Mosotti a răspuns (pentru srs7866):

Nu te vrea! Cauta pe altul care te iubeste si te vrea, e f simplu, nu s-au terminat baietii.

| srs7866 a răspuns (pentru Mosotti):

Păi eu îl iubesc și m-am obișnuit cu el

| Mosotti a răspuns (pentru srs7866):

Lasa ma ca o sa iubesti pe altul si o sa te obisnuiesti cu altul, cum sa stai cu un tampit care nu te mai vrea?! Oricum tu o sa stai cu el, dar iti zic ca sa stii ca vei suferi inutil.
Sunt n baieti care o sa te placa sincer pe tine si atat. Ce dracu, sa iubesti un nenorocit, nu vad beneficiul cand tocmai tu ai sesizat ca nu e okey.

| DenisStieJuca a răspuns:

Gelozia strica! Sunt doar amici