| ghibaflo a întrebat:

Salut, acum cateva luni am aflat ca cineva din Lituania mi-a furat pozele de pe facebook/hi5 si si-a facut nu stiu ce cont pe un site de-al lor. Ulterior am vorbit cu moderatorul acelui site si cu adminu`, le-am trimis cca 300 de poze cu mine facute cum au vrut ei, si vreo 15 video-uri ca sa il blocheze. L-au blocat insa el si-a facut cont pe alt site tot cu pozele mele, (eu am aflat de la o "prietena" de-a lui ca are pozele mele si ea m-a ajutat sa il blochez, o cheama karolina e din lituania) Karolina zicea de nu stiu ce administrator al toate site-urilor din lituania, asa ca am apelat la ea(Greta o chema) insa ca sa il blochez inca o data ziceau ele ca trebuie sa vorbesc cu politia de acolo, in fine au vorbit ele, si ei au cerut vreo 20 de poze cu diferite haine pe mine, am facut si am rezolvat problema. Ulterior niste persoane au inceput sa faca plangeri la politia din lituania cum ca eu le trimit mesaje legate de sex si alte alea (eu habar nu am despre ce mesaje) si imi zicea Karolina ca politia o sa sune acasa sa vorbeasca cu maicamea sa vada ca nu mint sau ceva de genu`. Mie mi se pare absurd voi ce credeti e inselatorie sau sa continui sa le trimit poze si video-uri cu mine? Funda!

Răspuns Câştigător
| Sin a răspuns:

Au numarul tau? Daca il aveai postat pe facebook sau pe alt profil atunci da, te pot suna.
Mi se pare oricum dubios ca ti-au cerut 20 de poze si nu stiu cate filme si tot nu te cred!
De exemplu cei de la MySpace in astfel de cazuri iti cer o poza/doua in care iti cer sa fi intr-un anumit mod, cu o foaie in mana pe care sa ai scris ce iti spun ei sa scrii, asta ca sa dovedesti ca pozele furate iti apartin tie.In niciun caz nu-ti cer "n" poze si pe urma tot ei fac scandal, asa ca mare grija...

4 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Of of! Nu le mai trimite nicio poza si nici un video ca cine stie unde naiba ai nimerit! Cazi din lac in put! Asta sa fie invatatura de minte pentru cei care isi posteaza pozele personale pe site-uri de socializare! Pozele se pot pune si pe privat. Ce vede lumea la avatar e suficient!
Asta se numeste furt de identitate si nu prea poti face mare lucru, Odata ce ai acceptat sa-ti faci publice pozele pe internet oricine poate sa se foloseasca de ele iar tu nu poti sa faci mai nimic (unul din motive fiind ca provii dintr-o tara mica si fara lege/putere precum Romania)

| piktor a răspuns:

Ba baiatule ba da tu chiar nu gandesti nu?
trimiti poze cu tine la toti pedofilii din lume si dupa aia te plangi ca cine stie ce au facut cu ele...

| ghibaflo explică:

Da oare pot sa sune aia acasa la mine?

| ghibaflo explică:

Nu au numarul meu