| Sara2 a întrebat:

Locuiesc cu iubitul meu de 3 ani. În ultimul timp este foarte distant, rece, vine de la muncă şi mă ignoră total, stă singur în bucătărie ore întregi, parcă nu exist în casă. Locuim în Germania, nu cunosc pe nimeni, nu am prieteni aici. Mă simt foarte tristă şi plâng mult. Cum să ies din situatia asta? El nu cred că se va schimba vreodată, el de când stăm împreună de 3 ani mereu a avut tendinta asta de a sta singur, de a nu comunica, eu mereu îl trag de limbă, vin cu idei ce sa facem unde sa ieşim, încerc să comunic, dar pentru el pare un chin toate astea, ce să fac? M-am săturat sad

18 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Ori în ultimul timp, ori mereu a avut tendinţa. Hotărăşte-te.

| Sara2 explică (pentru Laura):

Mereu. Am zis în ultimul timp pentru că eu dacă nu discut cu el nu vorbim deloc. Am lasat-o pe stilul lui şi suntem paraleli

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti lucurile si vino in tara!
Evident ca nu-i intr-o relatie fericita si se simte prins in capcana, in relatia asta. Redai libertatea si da-i pace, pentru ca nu exista viitor alaturi de un om care nu mai are sentimente pentru tine.

| Freya1 a răspuns:

Spune-i si lui ca te simti singura iar daca nu incearca sa schimbe ceva sau sa te inteleaga vei pleca acasa.
Si eu am avut probleme de genul pana am pus piciorul in prag.Am incercat sa spun si sa explic de nenumarate ori ca exist si eu in casa nu doar cand fac curat si mancare vreau sa ma bage in seama, sa imi spuna o vorba buna, sa iesim in doi in parc sau la un suc sa avem o activitate si atunci le facea cand nu mai avea in cotro si chinuit cum spui tu.Am repetat de cateva ori fa ceva ca sunt om am nevoie de afectiune atentia ta, respectul tau, iubirea ta ca daca nu voi pleca si intre timp raceala a fost tot mai mare, probleme s-au adunat tot mai multe nu mai eram unul langa altul la nevoie si am plecat am terminat o relatie de 8 ani de care am tras cat am putut sa o tin iar el probabil ca se gandea "eh dupa atata timp pleaca lasa ca o sa ii treaca"...

| Sara2 explică (pentru Freya1):

Îmi pare rău să aud asta. Am discutat cu el şi tot ce a înţeles e că vreau eu să ne despărţim. Atât a înţeles. Nu mai am putere să fac ceva. Eu îi zic sa schimbe atitudinea, sa facem lucruri interesante, sa comunicăm, iar el zice că dacă îi spun astea înseamnă că nu-l iubesc şi că vreau sa ne despartim straight face

| Freya1 a răspuns (pentru Sara2):

Stiu cum e dar trebuie sa inteleaga.
Incearca tu sa il scoti din starea asta mergi la el o perioada "sufoca" cum s-ar zice sa vada ca iti pasa si ca nu asta vrei ci doar putina tentie si daca tot nu ti-o acorda cred ca nu mai e mare lucru de facut inseamna ca nu tare va potrivit.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru Sara2):

Baiatul a prins momentul perfect pentru a invoca motivul despartirii. el asteapta ca tu sa dai verdictul despartirii si sa scape de tine

| danay72 a răspuns:

Discuta sincer și deschis cu el. Dar nu il acuza de nimic, ci spune-i ce simți tu. Vorbește cu blândețe și respect profund și nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca esti in Germania nu inseamna ca nu iti poti face cunoscuti, probabil lucrezi pe undeva, ai vecini..ma indoiesc ca nu iti poti face cunostinte.

Pe mine personal ma ingrijoreaza sa vad cupluri care sunt 100% dependente de relatiile dintre ei. Un cuplu nu inseamna garantia ca iti vei petrece 100% din timp cu o persoana, inseamna ca ai pe cine te baza la nevoie, o pesoana de incredere nu un organism cu care poti realiza simbioza si de care nu te vei mai dezlipi toata viata.

Daca se intampla treaba asta de putin timp ar trebui sa discutati sa vedeti la ce concluzie ajungeti.

| AliGab a răspuns:

Sa iesi si sa intri intr-o relatie de genul acesta doar in momentul in care gasesti omul cu care sa poti sta o viata. Altfel la ce iti trebuie o relatie in care sa tragi de una singura?

| ALGator a răspuns:

Depinde. Dacă ai independență economică (serviciu care să acopere și cheltuieli de locuit) e simplu: vă despărțiți civilizat.
Poti sa cauți apoi un partener nou și vei ști ce să eviți.
Nu rezulta ce s-a întâmplat cu el. E deprimat, are muncă grea, il roade ceva? Sau e doar incapabil de conviețuire?
Ai contribuit și tu cu ceva?
Nu te da bătută!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa faci? Cauta altul. Simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cartea Barbatii sunt de pe Marte si Femeile de pe Venus, sau mãcar uitãte la un review te va ajuta mult.
Te iubeste dar are nevoie de spatiu.

| BogdanBz a răspuns:

Hmm. eu iti zic sa ai o discutie cu el si sa ii spui ce simti. eu te inteleg perfect prin ce treci, pentru ca si eu locuiesc in uk cu nevasta si nu avem prieteni si de multe ori si din cauza stresului, oboselii, etc, sunt zile in care vorbim prea putin si iesim cam rar.

| KanameKuran a răspuns:

Orice ce ai face, fi sigura vrei asta. Gandeste-te de doua ori, apoi mai gandeste-te inca o data.

Iti recomand sa te pui in locul lui pentru cateva clipe, gandeste-te ce face el in fiecare zi, prin cate trece, despre ce este stresat, ce il necajeste, de ce vrea timp pentru sine. Dupa ce ai reusit sa raspunzi la aceste intrebari, gandeste-te tu cum ai reactiona, daca ai fi in situatia lui?

Acum du-te la el si spune-i ce simti, spune-i ceea ce vrei de la el, ce te deranjeaza.

Apoi gandeste-te la tine, tu ce faci in fiecare zi si cum poti schimba ceea ce faci, pentru al ajuta pe el, pentru a te ajuta pe tine insati. Invata limba, cauta-ti un loc de munca, gaseste-ti un hobby.

Răspuns utilizator avertizat
| aliipt99 a răspuns:

Eu zic sa i zici ce te deranjeaza.Eu stau cu prietenul meu de 3 ani.Ne am mutat din Braila in Brasov. Luptam impreuna pentru rezultate bune la facultate ca sa ajungem ofiter in politie respectiv asistent. Avem un drum comun. Uneori si el are starea asta sa stea singur sa asculte muzica dar cand vine si imi povesteste toate tampeniile parca era mai bine cand statea singurlaughing. Ii spui ce te deranjeaza si daca nu te mai vrea sa ti zica. E cel mai bine iubita.Nu sta langa un om care te ignora.Esti tanara ai toata viata inainte, nu ai de ce sa te inchizi. Poate il iubesti tu.dar vezi sa faca si el acelasi lucru. Poate are probleme la servici, poate nu esti destul de intelegatoare.

| AnneCyntia12 a răspuns:

Bună, încearcă să comunici cu el, spune-i asta dacă tu chiar ții la el. Niciodată nu e prea tărziu, dacă nu vrei să îl pierzi