| ladyinredsaunegru a întrebat:

Logodnicul meu cand vorbim despre starea civila spune ca daca nu va fi si mama lui nu face nimic.Deci acum 2 ani in urma era stabilit totul pregatit pentru starea civila dar mama lui a facut cam totul sa nu mai fie nici un eveniment(ca nu sunt buna pentru fiul ei, ca nu are curat in casa, ca nu ne cunoastem indeajuns etc)si starea civila nu a mai avut loc.Azi cand mai vb de starea civila noi doi el raspunde ca daca nu e si mama lui nu face nimic.pt ca el e din ploiesti si eu din iasi si mama lui nu vrea sa vina la iasi sau unde o fi.deci fericirea mea e posibil un gunoi din cauza mamei lui, sfat va rog le accept pe toate

Răspuns Câştigător
| frikk a răspuns:

Probabil este baiatul mamei si nu sa maturizat indeajuns sa plece de langa mami ca sa zic asawinkingcautati alt logodnic(parerea mea)succes si reusite in viatalove strucklove struck

| ladyinredsaunegru explică (pentru frikk):

Eu am 23 de ani el 25 deci cred ca destul de mare.si locuim si impreuna deci nu inteleg

| ladyinredsaunegru explică (pentru frikk):

Ti-am dat eticheta de raspuns castigator deoarece consider ca intr-o varianta ai dreptate dar in alta nu ..inca nu nu sunt lamurita total deci astept si alte sfaturi

| frikk a răspuns (pentru ladyinredsaunegru):

Ia-l direct tare cu tupeu vrei sa facem copii alea alea sa aveam viata noastra sau o sa fi la fundu-l mamei tale in permanenta oftical enerveazal fa-l sa reactioneze.

| frikk a răspuns (pentru ladyinredsaunegru):

As vrea din tot sufletu sa-ti dau un "cuvant magic" dar asa ceva nu exista.suferinta cat si tristetea face parte din viata fiecaruia.NU POTE Fi evitata / ocolita. problemele / tristetea mereu vor curge in delirium sad sad sad in viata fiecaruia si un simplu cuvant nu ar conta deloc in principiu.Cei frumos nu TINE MULT crying asa a lasat cel de sus lucrurile p-aici pe jos.

14 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Nu se va schimba niciodata stiu eu ce-ti spun.Ce va spune mamica va fi intot deauna mai important chiar daca intr-un final va veti oficializa relatia si veti avea copii.Nu cred ca principala "vinovata" e mama lui ci mai degraba cred ca el e cel care nu stie ce vrea sau pur si simplu se ascunde dupa fusta mamei neavand curajul sa-ti spuna ca el e o.k. asa(adica nu vrea sa va cununati). Cred ca ar trebui sa ai o discutie mai serioasa cu el.

| ioana1704 a răspuns:

E clar caasculta de mama si nu de tine. incearca sa-i spui ca vrei sa va despatiti ca el sa ramana cu mama lui si vezi ce se intampla.

| 93Anna93 a răspuns:

Nu conteaza cati ani are. Daca mama lui asa l-a crescut, atunci va fi baiatu mamei toata viata.Crede-ma! Cunosc cazuri in care baiatul... barbat in toata firea, nu se poate rupe de mama iar daca mama zice "vino acum" se duce imediat, fara sa conteze ce sotia are mai multa nevoie de el decat mama. Mai bine o rupi cu el, cat inca poti. I-ai zis ca mama lui nu te suporta? Pune-l sa aleaga! Ea sau tu! Spune-i ca trebuie sa se maturizeze si ca trebuie sa ii explice mamei lui ca a venit timpul sa isi faca familia lui si ca are 2 sanse: fie este alaturi de el si de tine, fie nu si ca oricum ar fi el tot cu tine se va insura. Mama ar trebui sa inteleaga. Daca nu reusesti nimic cu ei, atunci pune stop.

| Felys a răspuns:

Verisoara mea trece prin asa ceva,o tin asa de ani de zile,s-au mai despartit ei un timp,dar nu e ferma pe pozitii, el nici nu vrea sa se insoare dar nici nu ii convine sa o piarda, o sa stai asa mult si bine si o sa te trezesti intr-o zi ca te lasa pentru una care o alege masa, eu zic sa il dai naibii cu masa cu tot si sa cauti altul, astia nu merita nimic daca nu sunt in stare sa fie barbati si inca au ramas la stadiul de copilas ce asculta de mama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oxano, esti cam tolomaca, scuza-ma ca iti spun... ia draga situatia in mana: un papuc in cap lu' ploiesteanul ala, si sa se hotareasca: vrea sa stea cu ma/sa, sau cu tine! Ca in caz contrar, o sa ai o soacra cum vezi in filmele cu prosti.
Uite, nevasta-mea s-a certat la cutite cu maica-mea din prima zi cand s-au vazut, si m-a pus sa aleg instantaneu... si eu tot instantaneu am ales-o pe ea, asa ca maica-mea isi vede nepotii doar din poze (are faiz). Ah, dragostea...
PS. daca vrei sa te invat cum sa o pui pe muratura aia de soacra cu botul pe labe, sa-mi zici... te invata nenea!

| ladyinredsaunegru explică (pentru anonim_4396):

Chiar te rog sa imi dai cateva ideiute de ale tale in legatura cu soacra scorpie..sau imblanzirea scorpieihappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ladyinredsaunegru):

1. Santajul genetic. Te uiti calma si calda in ochii ei, si ii spui: stii, o sa fi candva bunica. Si daca vrei sa-ti vezi nepotii, trebuie sa intelegi ca mama lor e fruncea, din timp. Daca nu intelegi, o sa iti trimit niste poze cu ei, cand am timp...
2. Santajul gerontologic. Dupa ce explodeaza la primul comentariu, te uiti si mai calma in ochii ei si ii spui: stii, o sa imbatranesti inaintea mea. Daca nu vrei sa iti astepti pensia la vreun azil, singura, trebuie sa intelegi ca nora e fruncea! Ce vina am eu ca ai facut baiat?!
3. Santahul filial. cand isi revine din sufocare, ii spui zambind si asta: si fii atenta, mama-soacra, ca daca mi-l defectezi pe barbatu-miu la cap, ti-l trimit acasa la pachet, sa ai tu grija de betiveniile lui, ca o menajera fara plata...
Dupa cum am vazut eu la conflictul nevasta-mea versus maica-mea, n-ai cum sa ratezi. Iar daca ai ratat, mai bine! De ce sa iti fu*t*i toata viata cu tolomacul ala, lasa-l sa si-o fu*t*a pe a lui, la pachet cu ma/sa!
Tu cauta-ti o alta soacra calda, de la tara, sau alt baiat independent, de la oraswinking

| frikk a răspuns:

Ar fi o idee.riscul vietii rolling on the floor)))))))))sau pentru o cauza mai buna

| MissDyDee a răspuns:

Fara misto si fara nimic sfatul meu e sa ii zici asalaughing :
"Mata intr-o zi o sa crape...de preferat cat mai curand cu atat mai bine...si daca tu nu vrei nimic cu mine acum fiindca e maicata contra atunci cand ea va muri tu o sa ramai cu ea in mana!"laughingcam asa suna ce as spune eu cuiva care face asa ceva nu se face. de acord mama e numai una dar asta nu inseamna ca daca e numai una tu nu trebuie sa ai viata ta personala.te duci o vizitezi cand ti se face dor de ea dar frate..ai si tu viata ta ea si-a trait-o pe a ei l.a facut pe elbce-o mai doare acu'? ce femeie nebuna!

| ladyinredsaunegru explică:

L-am pus sa aleaga si mi-a zis ca nu poate alege el asa ceva.si ca daca nu o accept pe mama lui inseamna ca nu il iubesc deci?