| anamaria_9602 a întrebat:

Sunt foarte trista din cauza mamei mele.In ultimul timp ma terorizeaza.Ma bate.Am 13 ani.Ieri o inceput sa faca ca isterica ca dc m-am dat cu fixativ. I-am explicat ca m-am dat un pic la varfuri. si o inceput sa ma faca in toate felurile. Tarfa. De mica ma face asa.Nu mai suport.
Azi ma plictiseam si mi-am facut unghiile. O inceput sa urle la mine ca o sa mi le fac cand o sa fiu la facultate.
Zice ca nu invat, dar euu sunt printre primele la scoala.Niciodata nu o multumesc.Azi a fost calvar.Eu am pistrui si moo tras de haine, de par ca sa ma deie cu oo crema, Noroc ca o venit tata. Tata vede ce imi face si zice sa nu bag in seama. Dar eu sufar.Anu asta am mai avut o cearta cu dansa si mi-a zis sa nu ii mai zic mama.straight face Va rog un sfat.sad Funda.

Răspuns Câştigător
| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Am o problema asemanatoare cu tatal meu, mai mult ca probabil mama ta a trecut printr-o copilarie grea si a influentat-o sa fie asa la maturitate sau poate a avut traume( de exemplu o moarte in familie) care sa ii fi distrus nervii si acum acele sentimente impiedicate sa iasa la iveala. Ceea ce zice tatal tau este foarte adevarat, nu o baga in seama, o sa vezi cu timpul o sa inceteze sa-ti pese iar cat despre bataie, aici mai greu ca esti fata si nu prea te poti ferii sad. Iar despre invatatura, mama ta s-a dus la scoala sa verifice ce note ai? Faza cu pistruii iarasi este iesita din comun, eu zic sa vorbesti cu tatal tau ca nu cumva mama ta sa sufere de vreo boala mintala( imi cer scuze ca zic asta dar ii abnormal sa se comporte asa cu tine, mai ales cand ii vorba de motivele de care se leaga). Cat despre fixativul in par si vopsitul unghiilor sa stii ca are dreptate, eu am 17 ani mai putin 18 si sunt impotriva fixativului si a vopsitul unghiilor. Fixativul nu iti lasa parul sa respire si cu timpul se degradeaza, cand o sa fii mare si frumoasa nu o sa mai ai un par sanatos, cat despre facutul unghiilor merge la ocazii speciale.
Ca ultim sfat as zice sa nu mai iei in seama ceea ce crezi tu ca nu ii bine si sa vorbesti mult cu tatal tau, eventual daca poti discuta chiar cu mama ta si cu tatal tau de fata.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este normal deloc ce face mama ta si ar trebui sa porti o discutie serioasa cu ea si cu tatal tau. Si tu ai un comportament anormal, dar nu atat de grav. Mi se pare absurd ca o fetita de 13 ani sa se dea cu fixativ sau sa-si faca unghiile, dar macar nu este atat de grav precum bataia. In fine, renunta si tu la comportamentul asta urat si nepotrivit, dar si discuta cu parintii tai serios, asa incat sa incercati sa normalizati lucrurile. Fa si tu mai multa treaba in casa si vei vedea ca vei fi apreciata pentru asta. In definitiv, ai 13 ani, poti incepe sa-ti asumi mult mai multe obligatii in gospodarie. Asa mama ta va vedea ca esti o adolescenta normala, responsabila, puternica, pe cale de maturizare si ii va fi mai usor sa se comporte normal.

| Derye a răspuns:

Mama e persoana pe care nu o poti renega. Totusi, inca depinzi financiar de ea. Eu daca as avea o astfel de mama, sincer i'as umple frigiderul, si singurele vorbe pe care i le'as mai spune ar fi: "da-mi de mancare" si "da-mi bani", in rest sanatate.

| BRG a răspuns:

Aia e nebună, numai mamă nu o poți numi, pe isterica naibii.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu te mai machia si cred co sa fie mai bine... fetelor prea tinere nu le sta bine machiate...

| iulia_9095 a răspuns:

Banuiesc ca te dor foarte tare cuvintele si comportamentul ei,doar iti e mama,n-ar trebui sa fie asa,incearca sa vorbiti toti(tu si parintii tai)sa-i explici ceea ce simti si ca nu e nimic anormal in ceea ce faci,unele fete fac mult mai multe lucruri care intr-adevar sunt garve,daca poti ar fi bine sa te descraci spunandu-i unei pritene apropiate ceea ce ti se intampla,sau,mai bine unui psiholog(daca ai la scoala)el/ea te va intelege mult mai bine si iti va da niste sfaturi cu adevarat folositoare,nu e nimic rusinos sa mergi la psiholog,si noi avem in sc. si orice problema avem mergem si vorbim si ne sfatuieste,si psihologul iti jura/promite ca nu are voie sa spuan niamnui ce a vorbit cu tine, daca nu, va fi concediat.Chiar nu o inteleg pe mama ta si nu exagerezi cu nimic si nu cred c-ai facut ceva care sa o supere ca sa se comporte asa cu tine, eu iti urez mult succes si sa nu pui la suflet ceea ce zice si ce face, te distrugi si nu merita!

| EllaEllii a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu consilierul scolii, apoi sa te duci cu parintii tai la un phsiholog si sa vorbiti. Daca nu sa vorbesti la modul cel mai serios cu parintii si familia(bunici, unchi, matusi) si sa gasiti o solutie. Spune-i mamei si tatalui tau ca te doare, ca suferi sau ce simti tu.Succes!

| oanyyy a răspuns:

Buna! La cei 13 anishori ai tai, ai voie sa te dai cu fixativ dar foarte putin! Iar in privinta unghiilor, pe la 14 sau 15 ani! Ma rog,daca rei sa te dai cu lac de unghii incolor,nu-i asta o problema! Dar te-a batut degeaba! Sunt chiar impotriva! Asta nu se poate numi MAMA! Mie mi-a venit sa plang cand am citit intrebarea! Dar eu zic sa va adunati toti(mama tata tu bunicata si bunicatu din partea,,Mamei"tale. Poate te bate pentru ca a avut o copilarie nefericita, adica o bateau parintii! Iar ea cred ca era mititica, si cred ca a vazut ce-i fac parintii si acum crede ca este normal sa iti faca ea tie...Cat in privinta tatalui tau,ar trebui sa aiba o discutie doar cu ea in care sa-i zica ca nu poate sa-ti faca viata un iad! Adica, nimeni nu poate trai asa! Daca vrei neaparat sa faci un lucru care te-ar bucura, pleaca la o matusa sau.ma rog la rude! Iar seara cad doarme maicata pune-ti tot ce-ti trebuie intr-o valiza si lasa-i un bilet in care sa scrie Pa,mama, dar stai, tu nu poti fi numita mama deoarece nu stii sa ingrijesti un copil! Apoi pleaca pe la 5 sau 6 dimineata fara sa vada ea(numai mama nu este)! Te pup si ai grija sa nu vada nebuna de maica-ta intrebarea! Poate imi dai fundita?puppy dog eyes

| JustSimple a răspuns:

Zii tatalui tau ce-ti face si zii ca vrei sa traiesti in liniste cu el si numai cu el,ca sa ai si u o copilarie fericita! zii sa vb cu acea fiinta si daca nu merge, spune-i tatalui tau ca daca te iubeste sa fiti doar voi doi fericiti. Uite da-mi id ul tau si hai sa vb direct, Bine? al meu e menta_colorata.hai

| MoatZa a răspuns:

Nu o baga in seamaoh go on.[eu una cand zice ceva ce ma deranjeaza zic.da bine pa] happy.da da.nu prea stiu ce sa-ti zicbig grin

| Aisha a răspuns:

In cazul tau situatia e foarte grea. Cel mai bun sfat pe care as putea sa ti-l dau af fi ca odata cand o prinzi in toane bune, vesela si bine dispusa. Ia intr-o camera unde sa fiti singure si explica-i situatia, spune-i, explica-i prin ce treci ca iti este greu sa ai o mama ca ea. Ca ti-ar placea sa fiti mai apropiate asa ca doua prietene cand ai o problema, ai vrea ca ea sa fie prima persoana la care sa aergi sa ii spui. Iar ea sa it dea un sfat. Intreab-o ce o deranjeaza si nemultumeste la tine ca tu sa schimbi. Nu ai mentionat daca ai frati. In cazul in care ai cum se comporta cu ei?
Daca nu ai poate comportamentul ei se datoreaza faptul ca avand un singur copil se preocupa atat de mult de soarta lui incat uneori exagereaza. Ti-am zis cel mai bine ar fi sa o ei la o discutie doar voi doua si sa ii spui ce ai pe suflet... Sper ca te-am ajutat...

| AL3XG0DB0Y a răspuns:

Fetiţo ai 13 ani nu o mai băga in seama da vrea sa iti faca ceva rau fugi la tata. Şi mie parinţi imi comentează nu fă aia nu fă aia parca aş fi la inchisoare imi fac o freză nu le place nu fac aia nu le place de un timp nu ii mai bag in seama si ma lasă in pace big grinbig grin acum sau mai linistit deci iti mai zic o data nu o baga in seama! si scuze pentru faza cu fetitobig grinbig grin

| bernaaaaa a răspuns:

Imi pare rau.Nu stiu ce sati zic sad Vorbeste cu tatal tau si zii ca deja nu o mai supoti.Zii ca te face tarfa...etc.Sau vorbeste cu mama ta si zii ca deja nu mai suporti, ca te deranjeaza si ca ai si tu nevoie sa fii fericita.Eu zic ca mama ta a avut probleme in copilarie de la mama ei si de aceea se poarta si cu tine la fel.Incearca sa deschizi o discutie de genul asta,intreab-o cum a fost copilaria ei si incearca sa o faci sa vorbeasca cu tine, sa fiti oarecum"pretene" laughing Dar oricum daca reusesti asta, pana la urma o sa vezi ca o sa-ti ceara scz.Ma rog asta-i parerea mea. Sper ca am fost de folos...Pa kiss

| sabicsuu32 a răspuns:

Ii vb cu "dumneavoastra"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu...ce situatie!
Incearca si tu sa ii explici ca nu ai 5 ani, toate fetele de varsta ta se dau cu oja mai se distreaza. Daca zici ca esti printre primele la invatatura, cu ce o deranjeaza?
Spune-i tatalui tau sa ii zica mamei tale sa nu se mai poarte asa cu tine pentru ca pana la urma esti copilul ei.Si nu stiu de ce a zis sa nu o mai numesti mama... Pe bune acum.
O alta solutie ar fi sa vi cu ea la scoala sa vada ce note ai.Va fi surprinsa sa vada ca ai numai note bune.
Sau vezi ce rezolvi cu tatal tau.
Numai bine iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pf o femeie e nervoasa cand nu a facut de mult sex asa e de obicei dar sa faca asa cu mine mama pff. Si daca face asa cu tine nu o mai trata cu respect, daca ti-e mama nu inseamna ca tu esti sclava ei. Oricum peste 5 ani scapi de ea.

| karincik04 a răspuns:

Nici nu stiu ce sa spun de asa ceva, incearca sa nu te machiezi sau roagal pe tatal tau sa discute serios despre acest lucru. Succes...

| anamaria_9602 explică:

Vreau sa va mai zic ca eu nu ma machiez deloc.Dar ma cearta ca ma dau cu ojastraight face Si nu ma dau la scoala ci acasa.

| anamaria_9602 explică:

Sunt singura la parinti.Si tata o auzit cum mo facut si este si el suparat pe mama. Uneori simt ca nu tine la mine. Uneori ne intelegem ca 2 surori dar alteorii...
Nu ma dau zilnic cu fixativ. A fost prima oara in viata mea cred, fiindca imi statea parul asa de bine si vroiam sa reziste.
Cu oja inainte nu avea nicio treaba daca ma dadeam.La scoala nu ma dau cu oja, dar azi cand a vazut...
I-am zis si eu ca are nevoie de un psiholog dar mi-a dat o palma peste fata...