| anonim_4396 a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie foarte dificila.am aflat ca tatal meu are o amanta.(sunt 100% sigura) l-am auzit intr-o zi vorbind la telefon si de acolo mi-am dat siama.acum eu nu stiu ce sa fac. sa vorbesc cu el sau sa ii spun mamei? nu cred ca as fi in stare sa fac nimic pentru ca sunt o persoana foarte emotiva si doar cand ma gandesc ce s-ar putea intampla intre parintii mei imi vine sa plang.nu vreau ca ei sa se desparta. as prefera sa astept ca lucrurile sa se rezolve de la sine dar stiu ca aceasta nu ar fi o metoda prea buna. pls ajutati-ma! ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa ai o discutie cu el in particular. Dar mai bine incerci sa afli mai multe inainte. Incearca sa bati niste apropouri sa vezi ce face. Daca are reactii nervoase se poate sa ai dreptate. Trebuie sa fii sigura ca este vorba despre asa ceva. Daca nu ai siguranta se poate ca el sa iti rastalmaceasca vorbele si sa pari doar o fetita care nu stie nimic. Incearca sa afli mai multe si cand esti sigura sa ii spui in fata. Trebuie sa fii hotarata si sa ii spui cu seriozitate sa se gandeasca bine ce face. Spune- i ca ori renunta la femeia aceea ori ii spui mamei

Sa nu actionezi in nici un fel daca nu cunosti cu adevarat ca ce gandesti este adevarat. Poate doar ti se pare.

20 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

@ harciog imi dai voie sa te contrazic? Din dezechilibrul sufletesc in care se afla acum nu o poate scoate nimeni acum, nici chiar cei mai buni prieteni.In astfel de situatii copiii sufera cel mai mult. Ei isi doresc liniste si armonie in familie! Asa ca este bine sa aiba o discutie cu tatal sau, numai astfel isi va gasi linistea interioara! Copiii par ei mici si naivi, dar, cateodata dau lectii adultilor in materie de viata!

mira
| mira a răspuns:

In niciun caz nu deschide o astfel de discutie.Nu poti sti care sunt intimitatile dintre parintii tai. Poti chiar declansa o criza.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu te grabi sa tragi concluzii daca nu esti sigura, verifica bine inainte de a lua o decizie.

| EUSIATIT a răspuns:

Sfaturi ai primit destule. daca poti sa prizi telef dupa ce vb el cu acea persoana dar fara sa stie el si sa vezi cum o are trecuta in agenda. si sa urmaresti daca se mai repeta. apoi vb cu el. daca nu cu mama dar sa urmareasca ea sa fie sigura ca nu face o gafa si sa se certe sau. altceva

| psihox a răspuns:

Pune-i intrebarea pe care i-a pus-o si preotul in momentul casatoriei parintilor tai. Casatorie si la bine si la rau. Stie ce inseamna a spune adevarul sau ii convine sa-l ascunda fata de sotie?

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Buna! te inteleg perfect, parintii mei sunt despartiti si stiu cum e! cred ca ar trebui sa vorbesti cu tatal tau ( s-o iei pe ocolite ) sau cand mai vorbeste la telefon cu ea sa tragi cu urechea...si vei afla raspunsul, dupa ce esti in totalitate sigura, poti vorbii cu amandoi
succeshappy

| madalinutza a răspuns:

Ciao.
Esti sigura ca era amanta?!
poate era o simpla prietena.
sau o colega de servici.
inainte sa vb cu cineva asigurate ca chiar e amanta lui.winking
Si daca chiar e, vb prima data cu tatal tau.intreaba-l ce se intampla. E tatal tau si ai dreptul sa aflii.
Succes>big grin

| mary_5801 a răspuns:

Cel mai bine este sa nu iei in seama ceea ce ai auzit, atata timp cat el se poarta frumos cu voi. uneori cei mari gresesc, chiar daca ei se iubesc foarte mult. poate este adevarat ce ai auzit, sau poate nu.chiar si sa fie adevarat gandeste-te ca poate fi doar o toana a lui.atata vreme cat mama ta nu sufera eu zic sa nu o faci tu sa sufere. o sa treaca.

| doar.eu a răspuns:

Esti sigura ca e vorba de o amanta? Eu te-as sfatui sa vorbesti cu tatal tau deschis despre asta, sa vezi ce are de zis.

| Ionutzsa a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu el sa vezi ce simte, spune-i ce simti tu despre chestia asta. Si de abia apoi vezi daca vorbesti cu mama ta sau nu. Daca intr-adevar nu era o "colega" ci o amanta eu zic sa-i spui totusi si mamei tale adevarul, pentru ca nu merita asa cevawinking. Oricum prima data vorbeste cu el si incearca sa afli adevarul.

| andreea3000ify a răspuns:

Va multumesc la toti. m-am gandit la ce mi-ati spus si cel mai bine ar fi sa vb cu el. inca o dat mesc fff mult.

| pIsIcUtzA PuFoAsA a răspuns:

Pai aici e vorba si despre ce lucruri vorbeau ar trebui sa fi mai atenta poate vorbea chiar cu mama ta nu ai de unde sa stii si daca nu ar fi sa nu te panica mai bine ai vorbi cu el serios si i-ai spune ori sa-si paraseasca amanta ori pe tine si pe mama ta

| daianne a răspuns:

Si eu sunt o fire emotiva. Ce as face eu? As vorbi cu tata si i-as spune ca daca nu renunta la amanta ii voi spune mamei si punct. Daca neaga ii spui tot adevarul. Ce poate sa-ti faca? Doar e tatal tau. Tine la tine, nu? Ai curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate doar vorbea cu o colega de serviciu, sau glumea cu cineva nu te grabi "sa-l torni" mamei. Nici nu incerca sa vorbesti tu cu el, cel mai probabil te va certa...mai bine lasa, mai asteapta putin, sa ai dovezi clare, depinde si cati ani ai. Daca ai peste 16 ai putea sa incerci sa discuti cu el, dar daca esti mai mica eu zic sa nu te bagi...esti doar un copilut.

:*:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ar fi mai bine sa discuti cu el intre 4 ochihappy sq vezi daca nu cumva te inseli sau daca nu at sa ve vedeti ce puteti rezolva...
nu cred ca tatal tau vrea sa renunte la mama ta si mai ales la tinebig grin
, dar stii cum e? omu grestete ot ca are dreptu de a gresii; si cateodata e bine sa vina cineva si sa-i sp ca ceea ce face are si urmari (adica, divort te pierde, etc)
da! asta ar fi cel mai indicat sa vb cu el si sa-i sp verde in fata ce te deranjeaza deoarece daca o iei p ocolite vei risca sa ai mai mult de suferit, fiind emotivabig grin

SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-ai o viata a ta de elev, cu multi prieteni si colegi? Daca ai vezi-ti de ea si lasa viata altora sa evolueze dupa cum simte fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fabiola te rog crede-ma ca daca isca scandal vor cadea toti in acelasi dezechilibru.Recomand sa-si gaseasca echilibrul vietii ei atita tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa mai asculti ca sa afli raspunsul exact thinking dupa aceea ar trebui sa te sfatuiesti cu mama ta, dupa aia o sa trebuiasca sa aleaga intre tine cu mama ta sau amanta si nu cred ca va putea renunta la tine pentru ca orice parintre orcat de urat sa-r purta, tot te iubeste tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot acasa se intoarce, vorbesc din proprie experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

eu zic sa afli mai multe