| anonim_4396 a întrebat:

Ma casatoresc!
Il iubesc pe viitorul meu sot, ne intelegem, tinem unul la altul, unica problema este ca el este foarte incapatinat, dar eu sunt mai usor de convins asa ca de cele mai multe ori cedez si astfel totul merge bine. Problema e alta, parintii mei! Am niste parinti putin spus incapatinati si mandri, ei insista sa ne plateasca nunta iar sotul meu fiind o fire incapatinata spune ca el poate sa plateasca singur tot si acum, parintii mei mi-au impus sa il conving sa cedeze, de altfel ei nu mai discuta nici cu mine nici cu el, prietenul meu nu cedează nici in ruptul capului, el sustine ca daca o sa ii lasam asa sa se bage în viata noastra as ao sa fie mereu si trebuie sa tinem piept insistentelor lor. Ce sa faaaac? cum sa ma despart in doua? ce decizie sa iau? raman cu sotul meu orice ar fi sau raman cu familia mea?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Wow laughing)))
Scuza ma dar tu esti pe bune? Nunta ta o platesti tu si el. Nu parintii. Mai ales daca asa prefera sotul tau. Parintii daca tin mortis, pot da un dar foarte mare si aia e. Va recuperati banii. La mine nici nu s-a pus problema sa o facem pe banii alor mei sau alor lui. Pentru ce? Ca sa vina cu pareri despre cum e mai bine, ce sa cumparam si ce nu, unde sa facem etc? Nu mersi. Ne-am platit singuri tot si cu asta basta. Asa mi se pare normal.
Iar ai tai nu inteleg de ce insista atat. Daca vor sa va dea bani, va pot da oricand si oricat. NU e deloc incapatanat iubitul tau. E cat de poate de cerbral si asumat.

34 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le zici la parinti ca sa isi tina banii pentru orice belea in viata si viitorul sot se ocupa de nunta

| cuvant a răspuns:

Buna Eirina,

Daca aveti bani si va permiteti as recomanda sa plati voi si apoi recuperati o parte din bani din darurile de la nunta. In acelasi ai putea sa le spui parintilor ca le multumesti pentru suportul lor dar ati dori sa va descurcati singuri si daca chiar doresc un ajutor sa va dea ca si dar de nunta. Asta sa o spui cand vorbesti cu ei in privat.
Daca nu va permiteti si trebuie imprumuturi atunci puteti accepta sa va plateasca ceva anume, alegeti unu, doua lucruri sa va plateasca si restul va descurcati.
Daca el e incapatanat si intotdeauna va vrea sa aiba controlul asupra la tot, asa va fi si in viitor si s-ar putea sa ai surpriza sa puna limite sa va viziteze sau sa fie implicati in viata viitorilor copii.
Trebuie sa pui o limita aici si sa iti spui punctul de vedere putin mai mult deoarece, din pacate, tu vei suferi cel mai mult.

| Liviu a răspuns:

In momentu in care ai pus intrebarea cu care sa ramai, clar, ramai cu familia ta fetita, nu esti indeajuns de pregatita (Nu, nu spun ca esti proasta, nu imi permit, spun ca esti doar nepregatita) In momentu in care iti pui intrebarea asta in cap, e clar ca nu e el alesu, si nu ti-a venit momentu.Crede-ma,cand va veni momentu, ii vei da dracu pe ai tai in secunda 2 pentru sot.In fond, parinti da, te-au crescut, te-ai nascut, te-au facut mare etc, dar familia ta e familia ta.Parinti trec pe locu 2. Prima data esti tu cu sotul, iar cand intervine un copil, e copilu pe primul loc, apoi voi, apoi parinti tai si ai lui.

| alina2k18 a răspuns (pentru Liviu):

Zici bine.

| Liviu a răspuns (pentru alina2k18):

Am auzit prea des din gura fostelor fete cu care am umblat... "Ce ii spun mamei... " sau "Ce o sa zica mama ".Si mi sa cam terminat rabdarea la vorbele astea. Dar acum ce sa facem, suntem oameni. Poate am eu o gandire mai rebela.

| darrio2007 a răspuns:

Sotul tau are dreptate. Desi te inteleg ca iti vine greu sa te separi si de ai tai. Are dreptate, in sensul ca daca vor achita parintii tai nunta, se vor baga toata viata peste voi. Mda, esti cam la mijloc. Am trecut si eu prin asta cu ceva ani in urma. iti spun din experienta. Daca tu simti ca sentimentele tale pentru viitorul sot sunt puternice rezolvati-va singuri problemele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vorba melodiei lui Horia Brenciu, fac ce mi spune inima, asa sa faci si tu ascultă ți inima. Stefan bănică junior zicea i ntr o melodie, asculta ti inima si nu te îndoii, ea te învață ce înseamnă a iubii, crede în tine nu o sa ti pară rau, esti liber sa faci ce vrei esti stăpînul tău. Deci concluzia este că numai tu poti hotărîî ce este bine pentru tine, dar daca sotul tau, viitorul soț este o fire încăpățînată nu prea ai șanse sa il schimbi niciodata, daca pana acum nu ai reusit, de acum in colo va fi imposibil, de cît timp va cunoaste ti voi? Ce varsta ai? Multumesc sanatate.

| Eirina a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ne cunoastem de 6 ani, eu am 22

| RAY a răspuns:

Nu il iubesti, daca l-ai iubi cu adevarat nu ai spune ce sa aleg familia sau pe el atat de usor, degeaba faceti nunta ca urmeaza divortul, garantat 100%, lasa-l, l-ai folosit ca tampon aruncal la gunoi vezi de altul

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iesiti la o crisma cu maxim 20 de prieteni apropiati in loc de nunta si gata. Pe banii vostri.

| Freya1 a răspuns:

Ai de ***,astea da probleme! Eu cu prietenul meu ne certam ca nu avem bani si ca nu ne da nimeni si voi va certați ca aveti prea multi, chiar sunteti copii.
De ce nu vorbesti si cu el si cu ai tai sa faceti jumate jumate sau sa va dea jumate a tai jumate a lui si va scutiți si voi de niște cheltuieli, chiar nu aveti ce face cu bani? Daca va plătesc părinții ce are, va vor scoate ochii pentru asta? Si daca da ce are, voi nu aveti ce face mai bun decat sa va băieți capul cu asta? Sunt părinții voștri si e normal sa va ajute daca au, cum si invers e la fel.

| Andreeush a răspuns:

Tu ar trebui să știi ce vrei să faci cu viața ta, până când o să te comande părinții?

| Bondarel99 a răspuns:

Prima data cand aud ca o familie se cearta din cauza banilor si e vorba de dat bani laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Ok, o iei cam drastic când zici să alegi între siț sau familie.
Întrebarea e: este el bărbatul potrivit? I-ai spus că nu suporți să fie încăpățânat?
Cât despre plata nunții, de ce nu face un pact, fiecare jumătate și nimeni n-are de ce plânge că n-a pus bani.

| Mayar a răspuns:

Deci nu ar merge sa faci ceva de genul: un compromis?
O parte din bani merg la nunta, o parte merg pentru luna de miere, masina, apartament, gadget, etc?
Casatorie inseamna : Compromis! Spune-i sotului tau asta: Noi suntem o echipa, nu sunt eu sluga ta sau viceversa! Suntem o echipa, ne ajutam la bine si la greu si facem compromisuri ca sa ne mearga bine la amandoi! - DAca nu i ide acord cu treaba asta, inseamna ca nici nu trebuie sa te casatoresti cu el pentru ca o sa fii nefericita. Spun asta pentru ca ma pasioneaza psihologia si am studiat oamenii. Stiu ce zic, mi-am ales cu grija cuvintele. Acum e cam tarziu si cred ca esti prea indragostita ca sa realizezi acum gravitatea lucrurilor, dar macar incearca sa ii spui lui aceste lucruri ca fiind o regula de aur pentru viata voastra: SUNTETI O ECHIPA si FACETI COMPROMISURI!

| Raizing a răspuns (pentru Mayar):

:p s-a dus, la-i irosit pe primul deocamdata :p
Din moment ce@ disparut primul deocamdata( si-un reply, apare :p )

ITi sta mai bine ( cand nu spui nimic ) :p

Mai ramane un deocamdatalove struck

Si apare

mai jos un pic :p

in asteptare :p

Mare Atentie big grin

in asteptare :p

| Mayar a răspuns (pentru Raizing):

Ai putea incerca limba romana, daca ai studiat intr-adevar cum se cuvine aceasta disciplina thinking

| Sonia822 a răspuns:

Sa ti-i puna tie in cont, si ii folositi la nevoie, in alte scopuri, sau ii folosesti tu dupa nevoi. Dar tine-i acolo, nu e viata mereu asa cum ne dorim

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru Sonia822):

E o soluție foarte bună.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,știu cum e.Se vede că ești într-o încurcătură, voi încerca să te ajut.

În primul rând, ia-o rațional.Trebuie să te calmezi,nu trebuie să fi panicată sau tristă.Gândește-te la avantajele care îți vor folosi.Gândește-te bine la alegere.Dacă o iei spre soț,atunci ia-o.Părinților și ție vă vor fi greu la început,dar vă veți obișnui,crede-mă.Apoi poți să-ți mai vizitezi părinți uneori. Părinții și soțul nu depind de alegerea ta,totul depinde de tine. Oricum,părinții trebuie să înțeleagă că dacă vor sta cu tine, vă veți simți ciudat.

Eu îți zic s-o iei spre soț, ți-aș da mai multe avantaje pentru ambii, dar nu-mi permite timpul. Dacă vrei, vorbim pe privat. Numa bune și frumoase îți doresc!

| Raducons a răspuns:

Trebuie sa ramai cu sotul dar daca simti ca nu e persoana potivita renunta.E o prostrie sa va certati din cauza asta Spune le paintilor sa l lase sa plateasca cheltuielile cu nunta daca are bani si va ajuta pe voi cu bani dupa, e mai bine

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Trebuie sa-ti convingi viitorul sot sa cedeze si sa-i spui ca el va trebui sa investeasca acei bani undeva sau in ceva, ca sa va fie bine pe viitor.

| acerr a răspuns:

Bine ca aveti bani, nu vad problema

| Daniel323 a răspuns:

Fudulia merge mana in mana cu prostia.
Ce va impiedica sa primiti niste bani de la parinti? Asa se simt si ei utili.

| darrio2007 a răspuns (pentru Daniel323):

Gresit!

| Daniel323 a răspuns (pentru darrio2007):

Te-a intrebat cineva ceva?
Nu ma intereseaza experientele tale.
Se vede de la o posta ca nu stii pe ce lume traiesti.

| darrio2007 a răspuns (pentru Daniel323):

Ce amuzant esti! Iti educi tu parintii? Adică oul pe găină?

| Daniel323 a răspuns (pentru darrio2007):

Daca le dai acces in familia ta, esti terminat.
Se pare ca deja ai facut-o.

| darrio2007 a răspuns (pentru Daniel323):

La 25 de ani de casatorie ai mei, nu cred ce spui.

| Daniel323 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu am de unde sa stiu ce casatorie ai.La felul cum iti versi frustrarile pe aici, nu pare prea reusita.
Poti sa crezi ce vrei, asta nu schimba cu nimic realitatea.
Ti-am citit de curiozitate cateva postari, si se pare ca ai o viata de tot rahatul.
Ti-ai facut-o cu mana ta.
Daca ai caracter, ceva ceva mai poti sa schimbi dar nu este cazul tau.

| qwertpro a răspuns:

Salut,nu trebuie sa iti faci atatea griji petru un asemenea fleac.Aceste diferente dintre voi nu sunt atat de serioasa.Nu exista cupluri perfecte si nici oameni identici la caracter.Fiecare om e diferit,fiecare are neajunsurile si defectele sale,si fie ca acestea pe care le-ai enumerat tu sa fie ale voastre.O relatie se bazeaza pe faptul ca ambele persoane se accepta asa cum sunt. Daca totul ar fi perfect,relatia nu ar mai avea rost sa continuie pentru ca ea exista datorita faptului ca e mereu intr-un proces de formare, de cunoastere si de dezvoltare.Da, poate au aparut si vor aparea certuri din cauza aceasta, dar important e ca mereu ati trecut peste ele si sa faceti asa si in viitor. Iubitul tau vrea sa le arate parintilor tai ca el e in stare sa aiba grija de tine, ca nu vrea sa depinda de nimeni si ca nu isi doreste ca cineva sa se implice in planurile voastre.Incearca sa vorbesti cu el, explica-i ca parintii tai daca nu s-au implicat pana acum in relatia voastra, la sigur nu o vor face in viitor.Incercati sa ajungeti la un compromis,poate cea mai buna solutie ar fi ca el sa dea jumatate din suma pentru el, iar parintii tai sa dea jumatate din suma pentru tine, astfel veti fi egali, la urma urmei un mic ajutor niciodata nu strica, iar parintii tai s-ar putea simti raniti pentru faptul ca nu acceptati ajutorul lor.

| Raizing a răspuns:

Hai buna!

laughing te simt foarte agitata
love struck Relaxeaza-mi-te.

Incepem cum este frumos si corect.Nu trebuie sa renunti nici la el nici la familie, ar fi mult prea prostesc.Nu va grabiti. Aveti tot timpul din lume.E o cearta, ce m-a lasat masca,
fara c u v i n t e...

Puneti-va de acord, apoi vine si nunta.

| Blueberry8 a răspuns:

Nici noi nu am acceptat ajutor din partea parintilor pentru ca dupa, peste ani si ani nu se stie niciodata cum iti scot ochii.Au dat darul (ni l-au dat inainte de nunta, ca sa putem cheltui pe ce ne trebuia....niciodata nu sunt bani de ajuns cand vine vb de o nunta laughing ). Le poti spune parintilor, ca banii ii iei in considerare ca si dar de nunta.Nu stiu cat de instariti sunt parintii tai, dar nu cred ca au atatia bani sa plateasca o nunta intreaga ( daca te referi la aboslut toate cheltuielile dinaintea nuntii si de dupa).

| mirceakitsune a răspuns:

Copii din ziua de azi.