| anonim_4396 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema la care nu ii dau de cap.Acea problema fiind stresul.
Eu cu iubitul meu aveam foarte multe de făcut ce necesita bani, iar ei se fac destul de greu.La început eu recunosc ca am fost un pic cam grăbită si voiam să le fac toate cat mai repede, dar pe parcurs m-am calmat si incerc sa las lucrurile sa vina de la sine si in stilul lor.Problema mare este ca deja stresul ma acaparează si îmbolnăvește,bani se fac tot mai greu iar iubitul meu mereu se plânge.
Sunt acuzată că nu îl înțeleg si ca mereu cand e el prin preajma devin lecalcitranta,dar nu e doar din vina mea.El de fiecare dată când vine acasa se simte rău,e obosit si se plânge de munca lui.L-am inteles si am incercat si cu frumosul si cu urâtul sa il liniștesc,i-am propus chiar sa merg cu el sa il ajut cu toate ca nu e munca pentru femei ca sa ii mai diminueze din oboseala (eu ai mai mult timp liber,fac mai puțin bani într-adevăr uneori chiar deloc dar asta e zona) dar refuză. Uneori imi zice sa caut ceva mai stabil de munca,iar cand imi caut imi spune sa nu merg ca nu vrea sa ma chinui prea mult.
Eu chiar nu mai fac față plangerilor, imi e rau de la stres si el nu ma lasa si nici nu vrea sa il ajut.Se plânge zi de zi si eu nu am ce sa fac înafara de al asculta sau certa, ca daca gasesc soluții spune ca nu sunt bune sau le ignora.
Un sfat?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Va gasiti amandoi niste locuri de munca mai bune.
tu unde sa ai un venit constant
el unde sa nu se mai plang atat

| Ellya15 a răspuns (pentru suntserios):

Am raspuns celuilalt utilizator cu asta, ca răspuns si pentru tine sau ceilalti.

Stiu ce spui, doar ca aici unde stau nu prea sunt.Dar problema mai e si ca el e foarte protector, se teme de fiecare dată pentru mine ori unde merg si sta stresat.Si daca ii e rau nu ma ia cu el la spital pentru ca trebuie sa il astept afara sau in masina având în vedere că e covid si nu e linistit.Ca sa sa nu mai spun ca nu merg nici la magazin (e un pic de distanta), vine el de la munca si imi ia ce trebuie pentru mâncare sau luam cu o zi înainte.

| Frank51 a răspuns:

Să-ți găsești un loc de muncă stabil, de unde vin bănuți constant.

| Ellya15 a răspuns (pentru Frank51):

Stiu ce spui, doar ca aici unde stau nu prea sunt.Dar problema mai e si ca el e foarte protector, se teme de fiecare dată pentru mine ori unde merg si sta stresat.Si daca ii e rau nu ma ia cu el la spital pentru ca trebuie sa il astept afara sau in masina având în vedere că e covid si nu e linistit.Ca sa sa nu mai spun ca nu merg nici la magazin (e un pic de distanta), vine el de la munca si imi ia ce trebuie pentru mâncare sau luam cu o zi înainte.

| Frank51 a răspuns (pentru Ellya15):

Mulțumește-te că te ține atunci, eu nu aș fi făcut asta.

| Ellya15 a răspuns (pentru Frank51):

Acuma o dai in extrema cealalta, nu ma tine el ca am si eu venitul meu si ce imi trebuie ca sa ma descurc, plus ca daca nu as sta aici pentru el m-a descurca si mai bine dar in fine las-o asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu merita sa te imbolnavesti pentru un barbat sau pentru bani.

'Uneori imi zice sa caut ceva mai stabil de munca, iar cand imi caut imi spune sa nu merg ca nu vrea sa ma chinui prea mult'

Vrea sa faci asta dar sa nu ii scoti lui ochii rolling on the floor sa se spele pe maini de situatie.
Fraiera e aia care sta cu asa plangacios neasumat.

| geoconda a răspuns:

Viata ta, e viata ta. Viata ta, nu e viata lui. Tu trebuie sa iti vezi de ale tale! Stres? No problem! Gândește, și lasa-l sa fie el pe stres.

| Gligore2000 a răspuns:

Cauta-i o iubita mai intelegatoare.