| Manticore a întrebat:

Ma simt ca un monstru cateodata (mai mult ma simt monstru in suflet decat la exterior). De ce? Nu am mai avut o relatie de foarte mult timp cu o fata si faptul ca nu am pe nimeni pe care sa iubesc si care sa ma iubeasca ma facea uneori sa ma comport anapoda. Intodeauna cand gasesc o fata cu care as vrea o relatie are prienten ori ma respinge. Ce sa fac? Daca vreti puteti sa ma ajutati si pe mess: i_am_manticore.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu dispera ca in viata o sa dai de acea bucurie de care ai nevoie.

| RobertTmroo a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa te simti "un monstru"..., din ce a ce ne scrii mai sus, nu ai facut nici un rau, iar faptul ca nu ai avut o relatie de mult timp, asta nu te face "un monstru", un om rau, din contra..., poate ai o personalitate si nu vrei sa ai o relatie cu oricine, cauti o persoana de care sa iti placa si care sa te placa, sa iubesti si sa fi iubit, din punctul meu de vedere asta este o mare calitate sa iti doresti ceva frumos intr-o relatie, asa cum scrii si tu "pe care sa iubesc si care sa ma iubeasca", trebuie doar sa ai rabdare, sa ai incredere in tine, sa iti pastrezi acele dorinte, sentimente frumoase tot timpul, sa nu te abati de la drumul tau datorita"disperarii", si astfel ai sa vezi ca mai devreme sau mai tarziu o sa intalnesti pe cine trebuie, ca sa fi fericit si sa faci acea persoana fericita happy.
Bafta in toate si o sa fie bine, ai sa vezi happy!

| katy a răspuns:

Gandirea pozitiva te va ajuta si iti va aduce schimbari in bine. daca te gandesti ca nu sunt bun,sunt urat, pe mine nimeni nu ma iubeste, asa se va si intampla pentru ca iti creezi o aura negativa in jurul tau.imprima-ti in minte faptul ca totul este bine, ca de maine totul va fi bine, fi-i fericit si vei vedea ca iti vor merge si lucrurile mult mai bine

| Yugeen a răspuns:

Faptul ca nu ai parte de varietate in viata ta poate sa conduca la acest sentiment.
Cand scriu "varietate" ma gandesc la "schimbare", "nou"... ma gandesc la faptul ca ti-ar prinde bine o schimbare, o noua perspectiva, un nou mod de gandire!

Din cate bag seama nu prea stai bine nici cu stima de sine, asa este? Poate ma insel, dar imi este putin greu sa gasesc, in cuvintele tale, taria unui caracter bine definit, cu valori concrete si bine puse atat la punct cat si in practica.

Ce sa faci? Nu cred ca este cineva in masura sa decida pentru tine insa eu o sa iti sciu ce as face eu daca as fi in locul tau: as merge la un psiholog.

Ti-as putea scrie "de ce" as face una ca asta daca as fi in cazul tau insa daca ai nevoie de o solutie de asigur ca psihoterapia este una dintre ele.

Daca ai pana in 18 ani poti apela gratuit la serviciile asociatiei "Telefonul Copilului"!
Au site pe 'net (cauta-i cu Google), e-mail, forum, numar de telefon gratuit pentru retelele RomTelecom si Cosmote si sunt persoane intelegatoare care urmaresc in primul rand sa acorde un ajutor celor care apeleaza la ei.

Ce mai pot sa iti recomand pentru a aplica in viitor este sa urmezi niste cursuri de comunicare asertiva sau sa te informezi pe internet in legatura cu "comunicarea asertiva".

Pentru stima de sine eu iti recomand "dezvoltarea personala". La fel, te poti documenta singur, pe internet, prin publicatiile de specialitate, etc. insa eu as apela la un trainer pentru dezvoltare personala pentru ca asa nu vei fi nevoit sa cauti prin tot ce gasesti despre dezv. pers. ca mai apoi sa incerci sa iti dai seama care dintre tehnicile respective sunt cele de care ai tu nevoie (sau cele care ar functiona cel mai ine in cazul tau).

Orice ai alege, eu iti doresc succes si inspiratie!

P.S. Daca vrei, folosind metodele potrivite poti sa obtii tot ceea ce iti doresti (cu mentiunea ca nu intotdeauna ceea ce iti doresti este si ceea ce ai nevoie pentru a fi fericit, fericirea fiind, de fapt, o stare a noastra ce este conditionata doar de noi ci nu de ceilalti, fericirea oferita de ceilalti fiind de fapt una oarecum artificiala care poate sa duca, in multe cazuri, la dependenta emotionala care banuiesc ca stii ca nu este buna happy )!

P.P.S. Citeste "Adela" de I.G. Ibrăileanu, in special partea cu "Te iubesc pentru ca te iubesc"!

| gigel68 a răspuns:

Este o emisiune... pe muchie de cutit sau ceva de genu`... ai putea incerca si acolo.

| iEmonel a răspuns:

Singuratatea e cel mai bun prieten al omului. Asa ajungi sa te cunosti cu adevarat.
Da-le dracu' de relatii.

| KnifeWrench a răspuns:

Fap, fap, fap.

| Liviu_2019 a răspuns:

Hmm, ce pot sa iti spun ca eu unu am 24 25 de ani si nu am avut niciodata nici o prietena si nici in viitorul apropiat nu cred ca o sa se schimbe ceva deci iti dai seama cum ma simt eu.
In cazul tau, poate treci printr-o perioada mai putin buna. Incearca sa iti dai seama ce ai gresit in trecut si sa nu mai faci aceleasi greseli in viitor. De gresit toti gresim, important e sa nu le repetam si sa invatam ceva din ele. SI daca zici ca ai mai avut relatii pana acum inseamna ca vei mai avea si in viitor nu dispera. Si vad ca cineva ti-a spus ca singuratea e cel mai bun prieten al omului. Gresit total gresit. Singuratatea deprima si mai mult eu unu asa sunt foarte singur si din cauza asta am depresii chiar si ganduri de sinucidere. Deci fugi de singuratate cat poti de mult.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare dupa care o sa iti raspund.
Mai intai spune-mi varsta ta si o sa imi dau sema despre ce e vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monstru? laughing Dar de ce? Ce le faci oamenilor de te crezi monstru? Asa este cand ai invatat sa ai pe cineva langa tine, cand nu mai ai te comporti " anapoda". Sa te calmezi si sa te gandesti la prezent... faptul ca nu ai prietena nu ar trebui sa te impiedice de la a fi fericit. Te-ai gandit care ar fi motivul pentru care esti respins? sti ca fetele frumoase nu vor langa ele baieti urati exceptie facand baietii cu bani si o masina buna. Te gandesti poate prea mult la asta... serios, incearca sa alungi ganduri rele din capul tau ca nu rezolvi nimic daca iti plangi de mila. Stai linistit si nu dispera. Toate la timpul lor.

| Andreutza184 a răspuns:

Mda...stiu cum e.Hm..daca e scrie o carte in care sa faci un personaj care sa aiba sentimentele tale, si imagineazati cum poti remedia problema.Eu asta fac laughing.

| Elliy a răspuns:

Catii anii ai?laughing) curiozitateaaa big grin