| anncutsa a întrebat:

Ma simt singura, am impresia ca nimeni nu ma mai intelege sad. am o sora mai mare care este plecata mai tot timpul si ne certam destul de des. parintii mei au divortat. mama mea este plecata departe de tara. iar tatal meu sta cu noi. Eu cu sora mea am dorit sa ramanem in custodia mamei dar din pacate nu s-a putut pentru ca nu a fost la nici un proces sad. Nu bine s-a terminat divortul ca tata si-a gasit pe altcineva care are un baiat mai mic decat mine cu un an [ pe care-l urasc, ca se cara dupa mine si nu ma lasa deloc in pace angry ]
De cand si-a gasit aceasta femeia, de noi nu se mai prea ocupa. sta numai in camera la el, vorbeste la telefon, da mesaje. sad iar la mine aici in camera nu mai trece. Am ramas doar eu cu catelul meu, luat de mama mea. pe care-l iubesc enorm! am noroc de el ca imi mai tine de urat ca altfel :-

24 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar iti urez sa se indeplineasca tot ce vrei si sa ai viata pe care o doresti.

| IsabelaIssa a răspuns:

Cei din jur, prietenii tai, te inteleg, si te simti singura pentru ca nu ai persoana de care ai tu nevoie langa tine.Clar ca tu te vezi fericita alaturi de mama ta, departe de restul familiei care nu iti da atentie si cu care ai parte numai de certuri.Incearca sa vorbesti cu sora ta sa nu va mai certati, pentru ca poate si ea se simte la fel ca si tine. Vorbeste cu tatal tau, si daca nu il intereseaza atat de mult de voi fa-l sa inteleaga ca iti e mai bine la mama ta. Ca sa pleci in strainatate iti trebuie acordul unuia din parinti ca banuiesc ca esti minora, si cred ca daca tatal tau nu e de acord nu poti pleca.( dar cred ca deja stii asta din cate am citit). Un prieten nu stiu daca o sa ai nevoie acum, eventual prietene, pentru ca daca mai suferi acum si din cauza unui baiat, e deja prea mult. Nu te inchide in tine, descarca-te la prietenele tale cele mai bune, poate vor reusi sa te incurajeze sa treci mai usor peste asta.Mai ai rabdare putin poate vei reusi sa pleci la mama ta. Iar pe fratele tau vitreg incearca sa il ignori. Tot binele din lume imi doresc!

| eduardd a răspuns:

Discuta tu cu tatal tau daca el nu prea discuta cu tine si nu-ti fie jena sa plangi pe umarul lui daca asta simti; si plansul poate fi o detensionare pana la gasirea unei solutii.

| patty32 a răspuns:

Oricine ar spune sa ai speranta, ar fi unul care o spune.asa,doar de dragul de a spune.
Este logic sa suferi, dupa ceea ce ti se intampla.
Insa ai putea sa vorbesti cu tatal tau sa te lase la mama ta.
Sincer, gandeste`te si tu la ce ma gandesc eu cand sunt suparata, sau plang:
Tu ai casa, ai ce manca, dar gandeste`te la cei din Haiti, sau cei de la casele de copii.
Atat gandeste`te.
eu ma uit mereu aici:
http://bebesmen.blogspot.com/2009/01/mailul-anului.html
Gandeste`te. ce ai face daca ai fi in locul lor?:|

| sofia_kiss a răspuns:

Imi pare rau prin ce treci...si eu uneori ma simt singura pentru ca nu am prieteni... dar imi alin dorul stand pe internet, pe mess daca ai nevoie de o prietena si te ajuta la ceva iti dau id meu. pupici si capul sus in viata sunt lucruri si mai grele de infruntat, dar stiu cum te simti.

| Angiutssa a răspuns:

Hmm.Impresionanta poveste. Vreau sa-ti spun in primul rand ca nu esti singura sau cel putin nu vei fi.Incearca sa fi mai optimista, incearca sa-ti faci prieteni noi, incearca sa vorbesti, sa socializezi.Va veni si vremea ta, eu asa imi spun tot timpul.In al doilea rand, ar trebui sa vorbesti cu tatal tau.Sigur tine la tine si va intelege ca a gresithappyDaca simti nevoia sa vorbesti cu cineva, poti sa-mi trimiti un mesaj pe privat. Mi se spune ca stiu sa ascult. Poate reusesc sa te inveseleschappy
Draga Anoinimbig grinu-te si mai joaca niste darts!phbbbbt

| romanionu a răspuns:

Pff...imi este mila de tinesad sincer
Iti trebuie rabdare, cu timpul vei vedea ca se rezolva totul happy
Si P. S. Asculta Veritasaga-Cer Senin
Poate te vei regasi in ea!

| Ramina a răspuns:

Buna :* Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu tatal tau, sa ii spui ce simti. si vei vedea daca ii pasa sau nu, poate se va schimba si iti va acorda mai mult timp si atentie. Nu ar trebui sa te certi cu sora ta. poate nu veti fi cele mai bune prietene, dar ar trebui sa te inteleaga si sa va sprijiniti una pe alta caci sunteti surori. Ai putea sa vorbesti cu mama ta. sa ii povestesti ce viata duci si poate se va intoarce in tara. si vei putea locui cu ea. Incearca sa vorbesti cu lumea si cu familia pentru a`ti rezolva problemele. nu mai tine in tine.Nu e o rezolvare! Iti doresc tot ce e mai bun happy

| wikihow94 a răspuns:

Nu ne-ai spus, in primul rand, cati ani ai si spun asta pentru ca de la 14 ani poti sa hotarasti singura cu cine vei ramane in cazul divortului, iar daca ai mai putin de 14 ani, cand ii vei implini vei putea sa alegi sa stai cu mama tawinking.

Iar faza cu izolatul si plansul in interior la scoala mi se pare putin deplasata, adica, incearca sa treci putin peste lucrurile care te suparahappy.
Sper ca am fost de ajutorhappy.

Cheers!

| motanu a răspuns:

Sincer ai nevoie sa vorbesti cu cineva deci daca ai nevoie contacteaza-ma la idu andrei_nemoboy am doar 17 ani dar ma pricep sa vorbesc cu oamenii ce au probleme de familiehappy contacteaza-ma si sper sa te pot ajutahappy

| Anonoim a răspuns:

Pai pot sa-ti spun un lucru rau dar de care sa ti cont majoritaea fetelor/baitilor care au parinti divortati fac de capul lor se inchid in ei apoi dau in droguri etc. sfatul meu ai putina rabdare incerca sa te linistesti sa-ti gasesti un prieten serios care te poate sustine iar in legatura cu tatal tau incerca sa vorbesti cu mama ta sa te muti la ea si sa vedeti ce puteti face pentru a obtine custodia ta. sper ca team fost de folos

| anncutsa explică:

Va multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre, m-au impresionat pana la lacrimi! la toti v-as da fundita dar nu pot. :-s
voi imi suneti adevaratii prieteni! :*

| :X pinky love you :X a răspuns:

Sincer as putea sa te ajut moral. Adauga "dienutzaskumpik" in lista si vorbim si o sa vezi ac totul se va rezolva. Am sa-ti spun o chestie pentru acre ai sa zici merci ca nu esti asa. Adaugama si o sa vorbim

| DeyCj a răspuns:

Sărăcuţa de tine>:d:d

| benunix a răspuns:

Wow! ai o viata de telenovela. miar parea bine sa te ajut dar nu prea stiu cum... sper sa reusesti sa mergi la mama ta si ca alaturi de ea iti va fi mai bine. te pup dulce:*(daca vrei lasa-mi id-ul tau si mai vorbim:*)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Danuta.rabdare iti trebuie...asa e viata cu diferite probleme...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate lucrurile nu se vor schimba.viata e dura si va trebui sa suporti lovitura peste lovitura. daca speri intr-un viitor mai bun vei fi si mai dezamagita... daca te-ai saturat sa traiesti cu aceasta durere in suflet oricand poti face o `schimbare`...remember: suicide is painless

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Danna,
Eu te inteleg atat de bine. Din pacate nu esti singura pe lumea aceasta care esti intr-o situatie fara iesire.
La intrebarea ce ai putea face eu am un raspuns: construieste-ti "un nou eu" sterge-ti lacrimile, uita trecutul chiar daca traim intr-o lume tembela, egoista, plina de prejudecati si prostii puteam avea o viata asa cum ne dorim.Incearca sa faci lucruri care iti aduc multumire sufleteasca, implinire de sine si mai incearca sa nu mai depinzi sufleteste de nimeni.Invata sa rizi, sa uiti, sa nu mai fii trista, accepta oamenii asa cum sunt ei idioti, inginfati, insensensibili, invata sa lupti si sa te iubesti asa cum esti tu!
E timpul unui nou inceput al unei noi vieti!
Daca iti vei dori vei reusi e foarte simplu spune pot si vei putea!
Daca cauti o prietena imi poti scrie adresa mea de E-mail este andre_aleh@yahoo.de
P. S ca tine am fost si eu (si eu mai am de invatat). Inca o remarca ultima fraza din textul tau ultima cu va rog sa ma ajutati... si multumesc din suflet...
tu ti-ai deschis sufletul deci nu astepta decit ca oamenii sa te raneasca.Scrie-mi si cine stie poate ceva se va schimba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal sa suferi dar trec si eu prin acele momente nu ca ala tale cu tatal ta si mama ta dar eu te sfatiuesc sa nu-i bagi in seama si sa te faci ca nu le vezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost făcuta de Dumnezeu şi pentru Dumnezeu... şi până nu vei întelege asta viaţa ta nu va avea sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg, si eu ma simt la fel, insa singura persoana care imi da liniste si pace e Dumnezeu. Incearca sa te rogi, spune-i Lui ce te doare, golul pe care il ai in suflet, doar Dumnezeu ti-l poate umple. Crede-ma, nu sunt vorbe, asta am experimentat eu... Puterea de a merge inainte, de a nu-ti pierde nadejdea nici o prietena nu ti-o poate da, ci doar Dumnezeu.

| larissalarissa a răspuns:

Off.deci cand am citit imi venea sa plangcrying...deci.si eu trec aproape ca tnesi parintii mei sunt divortati si eu sunt cu tata si vreau asta.si acum tata este ca o femeie rea care i-a facut un copil si mie n imi da atentie asa.am avut 2 animale le-am dat a fost extrem de greu... dupa aia. m-au tradat mai multe prietene dar am 3 prietene care sunt langa mine si la scoala rad ff mult eu plang de tot ce se intampla dar cred ca totul va fi bine cum trebuie sa faci.incearca la scoala sa te distrezi sa iesi mai mult sa iti gasesti prietene adv:X:X:X iti doresc tot binele din lume!:X

| P3tr1s0r a răspuns:

Este foarte greu sa traiesti astfel de chinuri! cum multe persoane au zis in comentari! bucurate pentru ce ai si pentru ce ti se ofera! sfatul meu! prindel pe tactu singur si ia-l putin la 3, 80! spune-i ca te-a uitat! spune-i ca esti sange din sangele lui! spune-i ca ai nevoie de el! spune-i cat de mult il iubesti! roagal sa te inteleaga ca iti este greu fara iubirea parinteasca mai ales cand mama naturala nu iti este alaturi! eu dl varsta de 9 ani am crescut fara mama! cu un tata rau daca pot sa zic asa! adica eu sluga lui pe scurt indiferent ce am de facut trebuie sa las balta sa merg sa ii sting lui becu sau sa ii dau telecomanda ca vezi domne nu ajunge la ea, de bani nu mai pomenesc ca nu are rost! norocul meu este ca m-am angajat de curand si incerc sa ma tin de servici! deci tu incearca sa ii explici care este situatia ta! dar fara a mai fi o alta persoana prezenta din partea mamei vitrege mai ales aceasta, pentu ca ea va face tot posibilul sa nu ii poiti spune! te va intoarce la 180 grade! si mai presus de toate! nu te gandi ca problemele tale sunt ale mai mari! sunt persoane care au probleme mult mai mari! care se roaga la bunul Dumnezeu pentru 5 minute in plus de viata! iar persoana la care citi comentariu cu suicidul sa isi aplice singura metoda! e un emo ceva! rebuturi fara minte! sinuciderea e o cale de iesire nu de rezolvare a problemelor! in momentul in care te gandesti la respectiva iesire gandeste-te daca vrei sa mai intri inapoi! daca vrei sa iesi de tot din jocul vieti si sa mergi "nicaieri" si sa devi nimic fa-o nu te tine nimeni! dar tine in gand mereu ca cineva tine la tine si are nevoie de iubirea ta chiar daca nu isi da seama! Traim sa iubim! Iar tu ai un suflet mare si ar fi pacat sa il irosesti!