| Etro a întrebat:

Mama are tată pe Gheorghe. Gheorghe este fratele lui Gavril, tatăl lui Mihai. Mama și Mihai sunt veri primari. Dacă Mihai se căsătorește cu Oltica ce nu are nici o legătură cu noi, ea devine vara cu mama? Mihai este unchiul meu iar Oltica prin casatorie cu Mihai îmi vine mătușa. Dacă Oltica are o sora, iar acea sora are un băiat, ce grad de rudenie am eu cu acel băiat? Problema este ca eu îl plac pe acel băiat și dacă îmi este var de gradul 4 nu cred ca ar fi posibila o relație cu el.

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu sunteti rude, sunteți afini, undeva pe la gradul 8.
Nici o lege, nici biserica si nici vreo cutuma nu interzice relatia voastra.

| LPCTSTR a răspuns:

Ai ajuns bine pe gradele de rudenie.

Iubirea intre veri de pana la gradul 7 si inclusiv este persecutata de BOR; in cazul tau este mai mult decat ilegala o astfel de relatie.

| AnastasiaK a răspuns (pentru LPCTSTR):

Adevarul e ca ii si pasa cuiva de ce zice BOR laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru AnastasiaK):

Majoritatea romanilor sunt indoctrinati, deci se casatoreac in biserica, de asta am zis.
Cred ca, legal, se aplica la fel, parca tot gradul 7 era.

| AnastasiaK a răspuns (pentru LPCTSTR):

Legal poti sa te casatoresti cu orice asa-zis "văr" prin alianță. Iar dacă biserica se opune la chestii de genul asta, mi se pare stupid (nu ca ar fi prima chestie stupida a bisericii). De exemplu, daca avem 2 frati dintr-o familie care n-are nicio legatura cu o alta familie in care sunt 2 surori, iar astia 4 se intalnesc si ca-ntr-un scenariu de film se indragostesc unii de altii...atunci conform BOR trebuie sa traga la sorti care dintre cupluri se va casatori facand iubirea celorlalți 2 interzisa?

| SG1995 a răspuns (pentru AnastasiaK):

La noi în sat chiar există un caz de genul, doi frați sau căsătorit cu două surori.

| regis a răspuns (pentru LPCTSTR):

Inca o data te pronunti fara a cunoaste gradele de rudenie. Da jn search pe google si documenteaza-te, ca nu d greu.
Cei doi nu sunt rude de nici un grad, sunt doar afini. Relatiile intre afini nu sunt interzise nici de biserica nici de lege.
Legea nu interzice relatiile pana la un anumit grad, ci doar intre frati si intre rudele cu ascendenta directa, indiferent de grad. Asta inseamna ca nu te poti casatori cu parinte, bunic, străbunic samd, nici cu copiii tai, cu copiii copiilor tai, samd.
https://m.facebook.com/......096861610/

| SG1995 a răspuns:

Păi sora mătuși tale nu îți e rudă, deoarece ți-e mătușă prin alianță, deci poți ave relație cu puștiu.

| xerxes1 a răspuns:

Esti sigura ca acel baiat vrea sa aiba de-a face cu tine?
Ai postat de doua ori aceeasi intrebare chiar daca Ioandelasal ti-a dat un raspuns perfect.Stii sa citesti dar nu intelegi, stii cum se numeste asta?

| AliGab a răspuns:

Din punct de vedere crestinesc (BOR) nu ai niciun impediment in a avea o relatie cu baiatul respectiv, care ti-e afin de nu stiu ce grad, nu ruda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ceva neregula cu mine, de cate ori sa mai citesc. Nu inteleg de ce esti var de gradu 4 cand aici este vorba de faptul ca tu vrei relatie cu un "nepot" al 'matusii" care nu este ruda de sange cu tine? Deci voi 2 aveti o matusa comuna, dar nu sunteti rude de sange, ci prin alianta matusii ati devenit rude?
Tu stii ce-i aia var de gradu 4 macar? Eu nici macar nu-mi cunosc rudele, daca parinti sunt veri, copiii sunt veri de gradu 2, daca bunicii sunt veri, nepotii sunt veri de gradu 3, daca strabunicii sunt veri, stranepotii sunt veri de gradu 4.

| Cksihja a răspuns:

Ești rudă prin alianță cu acel băiat nu de sânge, nu te oprește nimeni să ai o relație cu el.