| PDTV97 a întrebat:

Mama il inseala pe tata, eu am 19 ani, sunt baiat si chiar nu stiu ce sa fac, poate ca ar trebui sa imi vad in continuare de viata si sa las lucrurile sa isi urmeze cursul, dar nu pot, am aflat ca mama il inseala pe tata de circa 6 luni. Am descoperit multe mesaje in telefonul mamei, stiu cine e tipul respectiv, am incercat sa ii explic mamei ca stiu totul si ca nu e ok ce face, dar neaga categoric faptul ca are pe altcineva si pe deasupra a mai sters si mesajele, asa ca nu am nici o dovada, in ultima vreme a devenit tot mai pusa pe scandal cu tata, tot timpul cauta motive de cearta, e clar ca tipul ala ii baga asta in cap, eu chiar nu stiu ce sa fac, daca ii spun tatalui meu tot ce stiu imi e sa nu stric mai rau situatia, mama face totata treaba asta din ce mi-am dat eu seama pe motiv ca si tata acum 20 de ani ar fi inselat-o pe ea dar nu are nici o dovada si baga la inaintare faptul ca eu sunt major si de acum ma pot descurca... e o situatie complicata, chiar am nevoie de ajutor, vreau sa imi pastrez familia unita... astept sfaturi! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Situatia poate fi privita din mai multe perspective: a ta, a mamei dar si a tatalui.
Tu fiind barbat, vezi lucrurile ca mult, mult mai grave decat daca ai fi fost femeie. Te pui cumva in locul lui, empatizezi mai bine cu el. La fel, daca tatal tau ar fi inselat-o, probabil ca ai fi avut alta abordare. Posibil sa si ai deja o afinitate pentru unul din ei, indiferent de povestea asta. Tu stii...
Posibil ca ea sa se simta demult neglijata, nesatisfacuta, poate e si ea necajita in felul ei, poate ca doar tu ai fost liantul dintre ei, altfel nu ar fi stat impreuna. Nu stim, greu de zis. Dar trebuie sa iei in calcul toate variantele.
Trebuie sa incerci sa abordezi lucrurile mai putin patimas si mai mult pacifist, astfel incat sa impaci si capra, dar si varza.
Oricum ai da-o, situatia este de rahat. Daca nu faci ceva sa opresti aventura, vei avea un pietroi pe constiinta fata de tatal tau pentru tot restul vietii. Probabil ca-i vei spune la un moment dat, moment de la care el te va rupe de la suflet, pentru ai tainuit, ai fost complice, te va baga in aceeasi oala cu ea. Pentru el va fi ceva foarte dureros. O tradare din partea intregii familii.
Daca i-ai spune acum, posibil ca sa li se sparga casnicia, sa se desparta. Nu stiu daca iti doresti asta...Ma gandesc ca ai vrea sa joace la nunta ta impreuna, sa fie amundoi socri mari. Si sa stea cu nepotii ca intr-o familie unita, pe mai incolo. Deci, poate ca nu-i bine sa-i spui acum. Nu stiu, cred...
In plus, mama ta, cel mai probabil se va distanta de tine, te vea avea la inima rea, relatia dintre voi cu siguranta ca se va raci, cu o sansa de reconciliere dupa cativa ani buni. Cand, cel mai probabil, amantul o va parasi si se va trezi dintr-o data singura, va realiza ca a pierdut tot. Chiar tot. Abia de la acel moment se va invinovati si se va smeri, sa va spăși.
In prezent ea e intr-un proces de regasire a femeii pierdute din interiorul ei. A reinflorit, a renascut. Se simte iar centrul universului, se simte iubita, poate si bine "atinsa". Incearca sa o intelegi si pe ea. Nu e usor nici pentru tine, dar nici pentru ea probabil ca nu e. Posibil sa fie o lupta a contrariilor in sinea ei.

Ce as face eu in locul tau? Hmm....Complicat, dar as incerca de toate. Mai intai m-as apropia putin mai mult de ea, ca sa incerc sa o inteleg, sa capete incredere in tine si sa-ti povesteasca prin ce trece. Pe masura ce vei afla, vei stii ce ai de facut. Oricum, e bine sa-i spui ca te doare, ca iti este mila de tatal tau, ca il vezi nedreptatit, batjocorit. Vezi cum reactioneaza ea.
Spune-i ca ai mai vrea sa ramaneti o familie, sa fiti impreuna, sa contribuie amundoi, in familie, la cresterea nepotilor. Spune-i ca mai mult ca sigur ca e furata de val, vrajita de respectivul si ca tu esti sigur ca ea stie bine ca totul e o mare greseala, pana la urma. Ca o intelegi, pe de-o parte, dar ca, pe de alta parte, ar fi bine sa se opreasca, pana nu e prea tarziu.
Apoi, poate ar fi bine sa te bagi in vorba si cu tatal tau, dar pe subiecte indirecte, anume sa incerci sa iei pulsul relatiei lor, sa vezi ce simte si el, poate sa-i spui ca-i vezi pe amundoi ca se cam neglijeaza unul pe altul, ca ar fi bine sa incerce sa reaprinda macar si un pic "focul" care a fost odata intre ei. Vei afla daca-i mai pasa, daca nu, poate ca si el are o relatie, ori a avut recent.
Poate optica ti se va modifica, odata ce concluzionezi si varianta lui. Posibil ca ei sa nu mai aiba nici o sansa, cine stie. Daca vezi/simti asta, mai bine lasa lucrurile asa, se vor stinge la un moment dat de la sine...
Trebuie sa-i abordezi pe amundoi cu maturitate, cu calm, cu delicatete.
Dar daca vezi ca mai sunt sanse, ca tatal tau si-ar dori sa fie mai bine intre ei, atunci trebuie sa insisti atat pe langa mama ta, cat si pe langa acel cordac, ca inteleg ca stii cine e. Te duci si vorbesti cu el, direct, barbateste. Pe un ton grav, nu neaparat amenintator, dar nici moale. Incepi sa-i dai de inteles ca TU VREI ca ei sa inceteze relatia, ca sa eviti consecintele mai grave.
Ca TU esti acela care vei face tot ce iti sta in putinta ca aceasta relatie sa puna stop. Iar daca familia ta s-ar destrama din cauza lui, nu-i vei putea niciodata ierta acest lucru si speri sa nu fi pus in situatia de a face lucruri nesabuite, din dorinta de razbunare. Pur si simplu ii dai de inteles ca o sa vina o vreme cand s-ar putea sa-l bati de sa se cace pe el. Sau sa-i faci viata un calvar, asa cum v-a facut-o si el voua.
O fi insurat, daca e, ai un atu, il poti conditiona cu asta. Or avea si ei copii?
Una peste alta, daca reusesti sa-i faci sa inceteze, nu mai vorbi nimic cu tatal tau. Nu acum, nu o vreme. Cand o sa-i spui, ori o sa afle accidental, ii vei povesti ca tu ai fost acela care s-a luptat pentru el si care a reusit sa opreasca spargerea casniciei si distrugerea familiei. Ca i-ai fost aliat....Va intelege, fii convins!
Mda. O situatie destul de tricky. Dar cu rabdare si dibacie vei putea face mai multe. Sau macar te vei clarifica intr-un mod sau altul...

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca a inselat-o in trecut atunci isi merita soarta altfel merita sa afle daca a fost om cinstit. De aici inveti ca femeia te face din 2 miscari oricand

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Pai normal, femeia te inseala cu tine de mana daca vrea, asa cum si barbatu face, asta daca vrea sa faca asta.
Bine, pe mine nu m-ar deranja ca ea sa ma insele daca acasa e f okey cu mine, ca atata timp cat e ok mie, nu cont ce face.

Dar mama lui nu face asa, se cearta, e altceva.

Si oricum el nu invata nimic, cand o avea relatie, o sa zica ca a lui nu face asa!

| Bariel a răspuns (pentru Mosotti):

Cum sa nu fie treaba mea daca actiunile ei imi influenteaza tatal in mod negativ? In familie nu se inseala. Daca o faci meriti sa fi demascata, umilita si exclusa din familie. Vezi doamne ca stric eu familia daca o expun pe tarfa, ea e singura care strica familia in primul rand, datorita actiunilor ei depravate. Nu zice nimeni sa ramai cu un om pentru care nu mai simti nimic, dar macar bun simt pentru omul cu care ai avut un copil si 2 decenii de relatie, sa ai decenta de a divorteaza inainte de a te baga in pat cu altul'

| Mosotti a răspuns (pentru Bariel):

Si ce treaba ai tu cu tata?! Esti major, vaccinat, vezi de viata ta, zic la general, tu fiind oricine.
E treaba lor daca se afla sau nu, si ce bun simt e sau nu e intre ei.
Daca te bagi, poate iesi urat, poate tata sa faca un soc, sa se dea pe bautura, sa se sinucida, etc, iti asumi raspunderea?
Daca s-o intampla, sa vina sau nu de la sine, nu de la tine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu aveai niciun drept sa i ceri socoteala mamei tale cu cine umblă, este treaba ei, gîndeste te ca poate si tatal tau are amantă, intr-adevar este gresit ceea ce face mama ta ca are amant, dar nu cred ca mama ta se razbuna tocmai acum pe tatal tau pentru ceea ce a fost in urmă cu 20 de ani, asta trebuia sa o faca atunci cand era proaspata aventura lui cu alta sau cu altele, ea s-a plictisit de tatal tau a intervenit rutina, sigur si amantul ei este casatorit si el i si inseala nevasta, din păcate aceste lucruri sunt tot mai dese in cuplurile de astazi, tu sa fi atent cand vei avea sotie sa nu o inseli cum fac parintii tai, ca ai acasa niste modele groaznice, si faptul ca tu vrei sa îi impaci pe mama ta cu tatal tau mai rau faci, bine ca a sters ea mesajele ca faceai scandal cît casa daca tatal tau nu stie, sau poate stie si nu il mai intereseaza ca si el fu.e pe cine vrea.

| RAY a răspuns:

Spune-i asta la maicata si cerei banii sa nu ii spui la taicatu, uite asa iesi in castig si tu si maicata, numai sufera nici taicatu, nu fii fraier e o ocszie buna de profitat

| mihai69 a răspuns:

Degeaba vrei tu, dacă ei au ajuns în punctul să nu se mai suporte. Lasă-i să-și rezolve singuri problemele, nu lua partea niciunuia ca să poți rămâne în termeni buni cu amândoi indiferent de desfășurarea evenimentelor.

| Mosotti a răspuns:

Nu te baga, lasa-i in pace, tu vezi de ale tale. Familia nu o sa fie unita, ca daca mama se poarta asa, se va rupe treaba pana la urma.

Si are dreptate, esti major si te poti descurca, tu vezi de scoala, invata, du-te la facultate si lasa-i pe ei, oricum fiecare din ei te iubeste, deci pentru tine va fi okey, nu conteaza ca s-ar desparti.
Ramai cu unu din ei si aia e, sau nu se despart dar se vor certa.

| Mosotti a răspuns:

De ce s-ar baga? Sa lase mama sa faca ce vrea, ce treaba are el? El sa-si vada de relatia lui cand o avea.

| SilentRain a răspuns:

Spune-i lui tacticu ce ai văzut și pe urmă nu te mai baga deloc, vezi de viitorul tau

| Hammurabi a răspuns:

Ai 19 ani. Peste câțiva ani vei avea propria ta familie.
Uită ce știi și stai în banca ta, să nu ajungi să-ți distrugi singur familia.
Nici măcar nu e treaba ta.

| mgtow a răspuns (pentru Hammurabi):

O sa aiba familia lui si va fi inselat, fisu sau fisa nu-i zice si din nou se repeta istoria. In vremurile astea lumea sare direct in pat

| Hammurabi a răspuns (pentru mgtow):

Asta e strict doar treba lui.
E singurul care hotărăște cu cine se însoară și cum va fi sau va arăta familia lui.
Fiecare suportă consecințele acțiunilor lui.

Dar ce fac părinții lui și ce se întâmplă între părinții lui, în mod normal nu e treaba lui.
Pentru că poate face mai mult rău, decât să rezolve problema.

| Emma30555 a răspuns:

Nu te baga in viata alor tai, nu te baga in viata nimanui de fapt. Nu e treaba ta ce fac parintii tai in privat si nu e treaba ta ce fac altii. Nu fii un paracios, e urat si poti inrautatii situatia

| 1997onur a răspuns:

Tatăl tău a înșelat-o pe mama ta deci clar nu o iubește pe mama ta cu adevărat altfel nu făcea așa ceva niciodată nu ai cum sa înșeli când iubești cu adevărat nu exista așa ceva când iubești cu adevărat.

| Danny28 a răspuns (pentru 1997onur):

Mama lui îl înșeală pe tată...

| 1997onur a răspuns (pentru Danny28):

Sunt confuz rău cu adevărat tu de unde ai mai apărut bro la ora asta -_-

| SharpEagle a răspuns:

PS
Ia in calcul ca s-ar putea sa mai existe precedente de ambele parti. Mai ia in calcul ca poate el stie deja, dar are si el o aventura, deci tace. Sa nu te expui prea tare, sa nu fi tu acela care preia tot veninul dintre ei. Pas cu pas. Vezi ce iese.

| Bariel a răspuns:

Eu personal m as implica in chestiunea asta, nu mi se pare deloc normal sa inseli. In cazul asta au de suferit amandoi, impune i sa fie sincera si daca e nevoie, sa divorteze. Depinde mult de mentalitatea parintilor tai, este foarte posibil ca unul dintre ei sa te dispretuiasca daca faci asta. Cel mai bine era daca îi dadea i un pot anonim tatalui tau, fara ca mama ta sa stie despre asta. Esti pus intr o situatie foarte delicata, dar din punct de vedere moral tatal tau merita sa afle, chiar daca asta inseamna sa te pui prost cu mama ta imatura...

| Mosotti a răspuns (pentru Bariel):

De ce sa te implici? Lasa-i in pace, tu iti vedeai de treaba ta si aia ai fi facut, asa sa faca si el.
Te bagi in relatia ta daca gagica te inseala, nu in relatia altora.

| Silviullet a răspuns:

Un singur lucru nu il pot intelege, de ce cei care comenteaza pe aici iti spun sa-ti vezi de viata ta. Asta-i viata ta! Parerea mea este ca daca nu faci nimic acum, o sa ramai toata viata cu asta in cap si la un moment dat tot o sa izbucnesti.
Trebuie sa vorbesti cu tatal tau. Daca 1 din ei va avea ceva cu tine, atunci acea persoana nu tine la tine. Tine minte, tu nu ti-ai ales parintii, cum nici ei nu te-au ales pe tine, totul este o intamplare.
Cum zice si o persoana de aici, trebuia sa faci inainte ceva anonim pentru a nu intra la mijloc, dar acum e tarziu, du-te inainte!
Sau ar mai fi o varianta, du-te la cateva biserici si vorbește cu mai multi preoti, fie ei catolici sau ortodoxi si vezi ce parere au. Nu zic ca is ei mai presus ca oricine, dar poate te va ajuta sa iei o decizie.

| CtBogdan a răspuns:

E timpul sa-i lasi in pace.
Amandoi au asteptat ca tu sa faci 18 ani. Acum lucrurile sunt mult mai simple pentru ei.
Sunt liberi sa-si traiasca viata cu cine isi doresc.

| 44mon a răspuns:

Salut. Cred că ți-ai răspuns singur la întrebare. Eu zic că cel mai bine ar fi sa îți vezi de viața ta și să nu te bagi, până la urmă ar trebui să îți pese doar de tine. Lasă-i pe ai tăi să își facă de cap, nu te mai stresa tu, fiindcă stresul ăsta o să se întoarcă împotriva ta mai devreme sau mai târziu.