| anonim_4396 a întrebat:

Nu de mult mi-a fost omorât câinele meu, un Pomenarian. Am decis sa nu îmi mai iau vreun câine, nu vreau să îl înlocuiesc și mi-e teamă să nu pot avea grijă nici de el. Dar m-am gândit să-mi iau un papagal, însă mă decid greu in legătură cu asta. Teoretic nu mi-aș lua nici un animal de companie, practic aș lua dar nu vreau să repet acelaș lucru. Vreau să știu că îl voi îndrăgi iar el o să țină la mine și să vină când îl chem. Îmi pare rău că vă deranjez cu această întrebare, dar vă promit că răspunsurile spuse cu drag vor fi apreciate.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau pentru pierderea suferita!

iti recomand sa-ti iei un samoyed. Si eu vreau sa-mi iau in curand unul.

Este terapeutic sa ai un caine!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc mult!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu drag! happy

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând cunoști cine ți-a omorât câinele?
Apoi, un singur papagal devine depresiv, trebuie o pereche.
De asemenea, sunt foarte gălăgioși, murdari.
Iar, dacă revii la a deține un câine, mergi cu el la un dresor să îl înveți comenzi, dar mai ales să nu fie prietenos cu nimeni, dacă nu ești lângă el.

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Nu l-am omorât, a plecat de acasă cu fratele meu și a intrat pe teritoriul unor câini ciobănești deloc inteligenți. L-au omorât din gelozie, pentru că el era teritorial și nu ia lăsat să vină la femela pe care încă o avem.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Câinii sunt a unchiului meu, care nu prea îl afectează astfel de lucruri. După ce m-i la omorât, au început să intre în curtea un prieten și să îi fure găinile.

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist!

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa ai putina rabdare.
Lucrurile se intampla uneori si nu poti sa schimbi situația.Asa ca,daca vrei poti sa ai putina răbdare până te calmezi iar după,cand vei simti nevoia sa iti iei alt cățeluș.
Este o vorba "animalul isi alege stăpânul nu stăpânul animalul", asa ca, daca cumva este adevarata vorba așteaptă ca cine stie, poate se va lipi de tine si un maidanez, sau un caine de la adăpost si il vei tine pe viata si te va iubi neconditionat.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Mulțumesc mult!