| sososos a întrebat:

Nu mai pot, m-am saturat de mentalitatea asta si prostiile lor de pe vremuri, ai mei se comporta cu mine ca si un copil si ma innebunesc cu prostiile lor, ba sa ma duc la biserica cu ei, ba sa nu stiu ce si nimic nu pot face in viata din cauza lor, daca fac si sport se iau de mine ca de ce te-ai apucat ca nu stiu ce si nu am nici un prieten si n-am pe nimeni de varsta mea cu cine sa vorbesc doar online tot din cauza cresterii lor de pocaiti. Ei ma vor si pe mine pocait, asa m-au crescut ei si va dati seama ca nu am putut sa ma integrez prea bine in lumea normala, ca vai nu e voie afara dupa ora 9 ca nu stiu ce si ma tot supra protejau cu toate prostiile. Nu am facut niciodata nimic pe cont propiu sa zic asa si acum nici nu prea pot, am 18 ani si daca vreau sa ma duc afara ma tot suna din 5 in 5 minute si tot zice sa vina acasa la ora 22 maxim si prostii din astea si cateodata nici nu inchid bine ca deja iar suna ca nu stiu ce... Cum naiba sa am prieteni si sa socializez cand nu ma lasa astia deloc? Ma tot suna si se comporta cu mine exact ca la 12 ani, merg sa fac un dus ca tot omu, aaa da cat stai acolo hai mai iesi si tu, ei cred ca is de-a lor copil cazut din cer sfintit, niciodata nu mi-a placut biserica si oamenii lor pocaiti, nu poti fi prieteni cu ei ca te parasc imediat, niciodata nu prea m-am dus la biserica si ei cred ca is pocait laughing) niciodata nu m-am considerat asa ceva, cred in Dumnezeu dar nu merg la biserica si din astea ce fac ei si ma enerveaza cateodata ca mai vin pe la noi musafiri, prietenii lor din aia plesniti, pocaiti* scuze si aia is si mai rau. Te ia capul cand ii auzi, ca vine sfarsitul lumii, ca lumea ii stricata, ca televizoarele is anti-christu, ca internetul e iadul, ca muzica e de la diavol si conspiratiile lor cu cinci geu si antichrist, mie imi place sa ma distrez, adica cel putin asta as face daca as avea cu cine, imi place sa ascult muzica (bineinteles nereligioasa), sa fumez, sa beau. Cateodata stau si ma intreb ce rost are cresterea asta a lor daca unii copii oricum o sa faca ce vor cand o sa fie mai mari, ii deconecteaza de realitate si ii prosteste sa se imbrace ca pe vremea lu bunicu, ma rog treaba lor eu incerc sa nu ajung asa ceva, ce pot face sa nu ajung asa ceva si sa scap de prostiile lor si sa fac ce vreau, sa pot iesi afara fara sa ma sune de 100 de ori, sa ma uit la filme si sa ascult muzica linistit si sa ma imbrac si sa am parul cum vreau fara sa ma intereseze ca ma vad aia de la biserica sau cine stie ce baba tanta de-a lor pocaita care sa te parasca ca ai parul mare sau nu stiu ce? E cea mai buna metoda sa faci ce vrei indiferent de ce zic ei si o sa se obisnuieasca cu asta. Adica daca imi fac pierce, nu o sa aiba ce face si tot o sa ma iubeasca si o sa se obisnuieasca asa cum sunt nu? Eu am incercat sa le zic de multe ori, ma oamenilor nu imi place de oamenii astia de biserica si nu vreau sa fiu asa, dar ei tot nu vor sa inteleaga si ma iau ca e pacat sa zici din astea sau sa intrebi ca te pedepseste si arzi in foc pe vesnicie si din astea... Daca ai citit pana aici, multa iubire si respect, multumesc mult tuturor!

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca esti asa de revoltat, ai peste 18 ani, angajeaza - te( este si invatamant cu frecventa redusa, margi la scoala doar 2 saptamami pe an si dai teste), plateste chirie, incalzire, facturi si arunci ti iti faci programul. Poate duoa ce vei da de mai multe ori cu capul vei intelege ca viara ib reveliune fata de Creaor aduce placeri pe termen scurt si nefericire pe termen lung.

| Adolf8 a răspuns:

Salut! Eu mi-aș fi dorit să am o familie și să am activități de genul, nu contează activitățile propuse de ei, contează ca ești cu ei. Crede-mă după o vârstă prieteni o să își facă alte drumuri. Însă familia rămâne lângă tine!

| Nuga32 a răspuns:

Faza cu pocăiți îți dau dreptate, dar faza cu băutul fumatul și Pierce nu prea mulți părinți nu sunt de acord cu chestiile astea, deci nu prea te poți plânge nu ești singurul. Eu îți recomand să îți găsești un job sau să îți deschizi o afacere mica ( daca ai posibilitatea) spun asta pentru că mă gândesc ca ai 18 ani și ai terminat cele zece clase obligatorii (după 10 clase primești o diplomă și dacă vrei te lași de școală sau daca vrei ramai la in continuare sa la școală) in fine daca pe tine această situație te dispera angajează te undeva ( dacă poți) după că ai strâns o sumă de bani ia-ti o casă după angajează te la o firmă mai mare cu un salariu mai mare și fa-ti propria ta gospodărie. Sper că te-am ajutat, fi boss!

| Nuga32 a răspuns (pentru Nuga32):

Mici greșeli pentru că am scris repedelaughing)