| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu ce sa mai fac de la ultima relatie in care mi-am inselat si abuzat iubitul si acum el e super fericit si ma bucur dar de mine nu mai vrea sa auda si stiu ca e exclus sa mai incerc sa intru cumva in viata lui, dar am descoperit si eu niste probleme la mine si chiar m-am schimbat si acum am simptome aproape de sevraj fara sa vorbesc cu el, sincer nu stiu de ce am incetat sa ii scriu, atunci m-am gandit ca ar fi mai bine pentru el si se pare ca a fost. deci asta e singurul lucru bun. Dar eu acum sunt varza si faza e ca a trecut mai mult timp de la despartire decat a durat relatia. Deci ce puii mei e cu starile astea la mine? Simt furnicaturi si o neliniste si ii tot verific ultimul act si insta ul SI ASTA DE LUNI DE ZILE. DE MAI MULTE LUNI DE ZILE DECAT AM PETRECUT NOI IMPREUNA. Help?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Blestemul infidelitatii te va framanta pana ajungi vai si amar de steaua ta. Abuzat deci... sper sa prinzi unu care te abuzeaza mai bine

| rosewater a răspuns (pentru mgtow):

Sincer, și eu. Abia astept sa plătesc

| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama OBSESIE, ceea ce ti se intampla tie!
Ti-ai format-o deja, controland-l, verificandu-l samd.
Impune-ti a te schimbi si sa-i dai pace, ca-ti faci singura rau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Post și rugăciune.
Dacă ești atee, acelaș lucru, dar numește-le dietă și auto sugestie.
Dacă ești nici una, nici alta, trimite-mi un mesaj privat.

| Nilsson a răspuns:

Nu e bine ce ai făcut față de el, dacă rău încă locuiește în tine e normal să ai stări nasoale: anxietate, depresii, obsesii.
Trebuie să te pocăiești și să devii o persoană nouă, care este sinceră și oferă respect celor din jur, așa o să scapi garantat de toate problemele.

| Dalmore a răspuns:

Se numește vină. Să fie idiot sa mai vrea sa audă de tine.

| Yurisa a răspuns:

Eu nu stiu de ce te plangi atat. Bravo lui ca a scapat de tine.
Recomand sa cauti un psihoterapeut, sa vorbesti cu cineva deschis despre asta si sa te ajute. Faptul ca ti-ai dat seama ca ai gresit suna a progres pana la urma.

| rosewater a răspuns (pentru Yurisa):

Asta i-am zis si eu intr-un ultim mesaj, l-am felicitat pentru cat de puternic a fost si i-am spus ca am inteles totul, dar am primit block si sincer nici nu ma asteptam sa nu. Faza e ca eu am observat multe lucruri gresite la mine de la despartire, si am observat un pattern. Iar acest pattern l-am regasit si la tatal meu si se pare ca ori mi s-a transmis cumva genetic, ori m-a influentat profund din copilarie. Am incercat sa discut cu mama mea, dar ea spune ca el e asa cum e si ca eu de acum sunt destul de mare (20+) sa imi dau seama ca ce a facut el e gresit si sa nu repet. Dar cumva mi s-a inradacinat chestia asta... adica si el era genul de persoana care ii gresea mamei mele, o abuza fizic si psihic, iar atunci cand mama mea incerca sa se desparta de el devenea mieros si plangea si se folosea de mine ca arma impotriva mamei (intr-o zi m-a facut sa o amenint pe mama mea ca ma sinucid daca nu il ia inapoi). Si mama mea e o persoana foarte, foarte iertatoare si intelegatoare si l-a tot luat asa si cumva mie mi s-a imprimat pattern-ul asta, ca te caci pe om, apoi plangi si ameninti si e totul ok. Si ca cineva te suporta la infinit. Si cumva am facut fix acelasi lucru, dar abia dupa ce am ramas singura am avut timp sa analizez mai bine chestia asta. Eu n-as putea sa ii explic lui vreodata chestiile astea, deci cu el e gata pentru totdeauna, dar as vrea cumva sa stie ca si eu sunt afectata la randul meu de multe alte chestii si ca nu mai pot dormi pentru ce i-am facut. stiu ca nu asta face vreo diferenta, dar macar e altfel sa stii ca o persoana regreta decat ca a mers in continuare mai departe facand aceleasi lucruri altcuiva si ca te-a dat uitarii. Nici nu mai stiu cum sa ies din asta, mi-a pus capac. Mi-a aratat mie cine sunt si mi-a aratat ca sunt o persoana oribilă si ma tem sa imi asum responsabilitatea pentru fapte asa grele si urate...

| Sonia822 a răspuns:

Citeste cartea asta si gasesti acolo raspunsurile. https://www.elefant.ro/......0f5b63700a

| Sonia822 a răspuns:

Pt ca nu ai o relatie si te simti singura. O noua iubire iti trebuie, ceva ce sa-ti ocupe mintea si inima rapid. Dar citeste si ce scrie in cartea recomandata, ca sa nu mai faci greseli, si sa tina relatia

| Alexandrionelu a răspuns:

L-ai înșelat și abuzat și acum tot tu te plângi? Sa zici mersi ca nu ți-a dat o bătaie sora cu moartea, asa cum meritai!

| Andra9pk a răspuns:

Lasa-l.daca e fericit asa.
Incearca sa fii si tu fericita cu altcineva. Trecutul e trecut. Lasa-l in urma. Orienteaza-te spre viitor. Incepe si tu o "viata noua".
Esti in starea asta probabil pentru ca regreti, il regreti pe el, il vrei inapoi, ti-e dor de momentele cu el..mnah..cand stai singura si te gandesti, se intampla asta...Stii cum e? Lasa pe altcineva sa-ti vindece "rana" asta..inlocuiesti o persoana cu o alta persoana. Nu poti sa stai la nesfarsit cu gandul la el, bucura-te ca e fericit. Chiar si daca v-ati impaca sa zicem, prin absurd, ai suporta sa stii ca el iti va putea reprosa ce s-a intamplat intre voi in trecut? sau daca ar vrea sa se razbune? Ai suferi de 2 ori mai mult...