| layla6550 a întrebat:

Nu sunt din RO. Dar din MD. Dar asta nu conteaza. Deci am 23 de ani si doi copii, m-am maritat doar pentru ca mama mea a insistat si primul copil l-am lasat din aceeasi cauza... Nu regret, dar nu stiu ce sa fac mai departe. Pana la 23 de ani am fost enorm de chinuita, de mica, nu as dori nimanui asa viata ca a mea. De multe ori am avut gandul sa ma sinucid. Copiii il iubesc enorm pe tatal, el mereu de la nasterea lor era cel mai iubit si bun. Chiar daca sunt mama lor, nu stiu, imi pare ca nu au asa atragere la mine. Mama mea isi cauta de viata ei si imi spune ca daca am facut doi copii sa fiu buna sa-i cresc. Da, asa ar trebui sa fie, da dar nu stiu, eu credeam ca eu ca unica fiica ar putea sa ma ajute.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Iara tu cu aceiasi poveste?laughing dao la jalea,tot intrebi de parca ar veni cineva pe aici sa iti creasca tie plozii. Daca tacasu e acolo sa-i creasca ala,daca tu umbli prin tari straine,iti place vad viata laughing Spui vai muncesti,pai daca munceai aveai si bani,daca aveai bani puteai sa iti cresti copii,adica plateai cuiva si aia era.Dar cum mai mult ca sigur esti prin Italia,cunosc multe fete din RM care stau si flutura vantu prin Italia laughing copii stau acasa,barbatii prin crasme si tot asa.Voi astia din RM sunteti terminati, doar ca nu stiti, iar cel mai grav la voi stiti ce e? Faptul ca desi sunteti la fundu gropii va mai dati si loviti, va dati mari cunoscatori, mari destepti, aveti figuri pe voi cat china si cel mai naspa este ca voi nu va puteti intelege niciodata cu romanii.Dar acum pe bune sunteti slabi rau mai la toate capitolele.Cred ca rusii aia vau bagat in cap numai tampenii.Am cunoscut foarte multi moldoveni,ori cum va spuneti voi,sunteti cei mai dificili oamenii ce i-am vazut vreodata. Vorbesc aici nu de oameni simpli, chiar si cei cu studii superioare pfff slabi rau, dar cu figuri pe ei, mori si alta nu laughing.
Deci sincer sunteti cei mai dificili oameni de pe planeta asta.Din cauza asta nu va prea intelegeti cu mai nimeni, nici cu rusii nici cu romanii, cu mai nimeni.Nu va intelegeti nici intre voi laughing fiecare are alte conceptii,fiecare vede lumea in felul lui,fiecare din v oi vorbeste pe limba lui,limba doar de voi stiuta laughing.
Sincer nimic nu ma mira la oamenii din RM. Unde pui ca voi aveti si limba v oaostra, limba moldoveneasca, voi stiti de unde aparuta laughing ca restul lumii nu stie de unde sau nu au auzit vreodata.
Scuze ca am facut asa o paranteza ceva mai mare, dar cam asta e lumea din RM.
Ok sa revenim, deci care estne intrebarea?laughing banui ca ai vrut sa intrebi ceva nu? Sau doar ai intrat sa iti spui necazu aici?
Deci conteaza f mult de unde esti, nu cum ai spus tu ca nu conteaza de unde esti.Aia e conteaza f mult. Faci copii si lasi pe drumuri laughing, mata a insistat de parca ea era gravida, sau ea se culcase cu cine te-ai culcat.La 23 de ani te obliga maicata sa te mariti? Sau te poate obliga maicata sa faci copii? Pfff cum am spus la voi orice este posibil si acolo orice este logic si normal laughingSunteti un popor, asta daca v a putem numi asa de neinteles, parca ati fi de pe alta planeta laughing

| Freya1 a răspuns:

Se pare ca la tine imposibilitatea de a fi mama e mostenire de familie.
Cum ai crescut tu asa faci mai departe din cate se pare.Mama ta te-a grabit la maritisi sa scape de tine, iar tu la randul tau pur si simplu nu poti sa te atasezi de proprii copii pentru ca nu ti i-ai dorit, sau cel putin nu cu acel barbat, nu in acele conditii, nu atunci.
Incearca sa mergi la un psiholog.

| layla6550 explică (pentru Freya1):

Ai dreptate de faptul ca nu cu barbatul care am dorit. Imi iubesc copii enorm dar nu stiu cum sa traesc mai departe.Plus la asta barbatul ma batea iar copii vedeau si oricum il iubesc.

| OldSoul a răspuns:

Intr-un fel mama ta are dreptate.

In opinia mea cel putin, daca nu poti duce la capat un lucru de unul singur, nu te apuca de el.
Cat timp intentionezi sa faci ceva, si pleci din start cu ideea ca vei fi ajutat/ajutata, deja gresesti.
Zic asta pentru ca si in familie la mine sunt situatii asemanatoare, chiar daca sunt extrem de banale, pe mine ma dispera faptul ca trebuie sa fac ceva, doar pentru ca ei nu fac fata, sau pentru ca ei au altceva mai important de facut si eu trebuie sa termin de ce s-au apucat ei.

Pe scurt, ideea e ca, in viata, nu trebuie sa te bazezi pe nimeni.

| layla6550 explică (pentru OldSoul):

Da ai absoluta dreptate. Dar asta am inteles-o prea tirziu

| Emma30555 a răspuns:

Dacă soțul se poarta urat, părăsește l, nu va da exemplu bun nici pentru copii, cauta sprijin undeva, la biserica poate sau vreo alta instituție

| Alexand3ru1 a răspuns:

Fi mai increzatoare in tine.
Nu te lasa asa usor doborata, esti tanara poti face atat de multe lucruri.
Cat de copii...ei au simtul matern inca de cand is in burtica, normal ca ei te iubesc enorm de mult, nu ramane ca si tu sa le areti aprecierea si iubirea de mama adevarata.
Multa bafta!