| KindKid17 a întrebat:

Nu vreau sa ma plâng si sa arat ca un smiorcăit. Dar plac o colega si acum vad ca nu ma mai baga deloc in seama.(nu stiu ce am facut). Părinții se cearta ca eu nu ajung nimic in viața ca nu invat bine desi am note ok la liceu. Ca sunt prost si alte din astea. Colegii la fel își bat joc de mine de multe ori, si n-am ce face singur împotriva tuturor. Ma simt frustrat si ma gândesc cum ar fi sa dispar din lumea asta. Ca viitor bun nu vad să am. Ce pot face sa ma simt mai bine?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu-ti mai bate capul pentru aceea fata.
Nu merita.
Daca o persoana te face sa suferi, direct sau indirect, aceea persoana nu te merita, asa ca ai face mai bine sa te detasezi.

Mai departe, cu parintii tai, aici nu am ce sfat sa-ti dau.
Daca tu zici ca ai note bune, e bine.
Iti recomand sa nu-ti mai bati capul cu fetele, nu mai fa din asta scop principal.

Incearca sa lucrezi la tine, incearca sa lucrezi la viitor.

Daca te victimizezi, nu vei castiga nimic, nici acum, nici pe viitor.

Mila nu starneste atractie, nici cand o ceri, nici cand o oferi.

Tine asta minte.

Cat despre colegii tai, aia e, sunt multi, iti e greu sa lupti impotriva tuturor, dar nu e imposibil.
Daca ei te supara, te afecteaza, pune piciorul in prag, si nu mai tolera genul ala de atitudine daca te supara.
Ce se poate intampla? Iti iei o bataie? Aia e, si asa vrei sa scapi de viata asta, deci, nu ai ce pierde.

Bine, asta e o incurajare cam dubioasa.
Dar ce vreau eu sa spun cu asta, e ca cel mai important e sa ramai cu capul sus, chiar si dupa ce pierzi.

Demnitatea, asta e tot ce conteaza.
Iar daca plangi dupa o fata, daca accepti sa fii batjocorit, asta inseamna ca nu ai demnitate.

Tine bine minte: DEMNITATE!

Lupta pentru "Demniate", lupta pentru "Increderea de sine".

In viata, oamenii vin si pleaca, te cunosc, apoi te uita, tu esti singurul care stie prin ce a trecut, nu te lasa prada trecutului.
Fa aceea schimbare care sa te ajute in viitor.

Fii demn, fii barbat!

| KindKid17 explică (pentru OldSoul):

Am primit atâtea raspunsuri foarte bune, iar o funda e prea putin pentru ajutorul vostru acordat, baieti! Funda nu stiu cui sa o dau.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa te apuci serios de un sport!
Asta ti-ar ocupa mintea si ti-ar obosii corpul, fara sa-ti mai lasa timp de gandire negativa, sau prosteala.

| KindKid17 explică (pentru Violleta2022):

Am adoptat aceasta idee. Merg la stadion, alerg si joc fotbal cu baietii.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai da bir cu fugitii cand dai de greu si nu ai incerca sa gasesti o rezolvare, ca sa te ridice in ochii tuturor?
Notele OK la scoala, sunt multumitoare pentru tine, dar nesatisfacatoare pentru parintii tai si pentru profesori, care stiu cat de istet si capabil esti si ca poti mai mult, dar, probabil esti puturos si nu vrei sa inveti.
In sensul asta, tu poti schimba totul in favoarea ta, doar schimband modul de a invata, pe rupte, ca sa-ti ridici notele la toate materiile si imediat profesorii vor fii impresionati, parintii de asemenea, iar fata care-ti place, te va privii admirativ si va vrea ea sa vina la tine, sa-ti vorbeasca.
Deci, mediocritatea si puturosenia in care te complaci acum, te afecteaza pe toate planurile!
Ca sa castigi pe toate planurile, trebuie sa schimbi doar 1 singur lucru: INVATATUL si lumea se va schima 180 de grade, vei fii felicitat, admirat si adulat.

| RainmakerX a răspuns:

Ce pot face sa ma simt mai bine?

- nu te mai atasa atat de usor de fete. La un moment dat s-ar putea sa ajungi intr-un loc in care exista persoane ca si tine si sa intalnesti o fata care sa te aprecieze asa cum esti. Pana la urma de ce nu ar face-o? Nu arati rau, nu esti sarac... singura problema este introvertismul *spun asta pentru ca te cunosc*. Pana atunci ai rabdare. E chiar ciudat sa plangi pentru o persoana alaturi de care nu ai trait cine stie ce.

- nu mai pune la suflet tot ce spun prostii. Da, atat parintii tai, cat si colegii tai, si toate persoanele care se iau de cei din jur sunt prosti. Eu ii numesc "drifteri", oameni buni de nimic. Daca esti mai concentrat pe viata altuia decat pe propria viata, atunci nu ai cum sa te astepti sa ajungi prea departe sau sa fii fericit. Pur si simplu o sa ajungi un mare nimeni, o sa stagnezi.
Nu ii mai asculta. Vorbele au efect numai daca tu le dai dreptate.

- gaseste-ti o pasiune. Este mult mai util decat sa alergi dupa fete sau sa asculti discutiile dintre fraieri. Gaseste ceva ce iti place si fa asta. Daca iti place activitatea respectiva atunci o sa faci si bani din ea, dar o sa fie nevoie si de un anumit efort. Exista multe cursuri in ziua de azi. Ai nevoie numai de initiativa.

Daca vrei sa mai vorbim, lasa-mi un mesaj.

| KindKid17 explică (pentru RainmakerX):

Mersi de răspuns, prietene! Am trecut de introvertismul ala. Poate mai sunt rețineri, dar vorbesc lejer cu fetele si la scoala. Problema este ca toți ceilalți se mai iau de mine (nu la bătaie) si vorbă cu vorba rea, te doboară puțin, chiar daca stiu ca nu trebuie sa-i ascult, tot ma afectează. Fac sport(alerg, fotbal) pentru ca ma simt mai bine. Ma eliberez de toate probleme pe care le am. E o escapadă. Sau merg pe câmpul din zona mea si stau si ma gandesc la ce am de făcut. Locul acesta, il numesc eu "locul sfânt", deoarece e liniștit si am multe amintiri acolo. In fine. Eu aici postez toate problemele mele pentru ca nu am cui ma plânge, nu are cine sa ma asculte. Legat de colega asta... eu încerc sa fiu drăguț cu ea, oferindu-i una alta. Nu prea merge. Si știu ca am potențial, pentru ca se uita si alte fete dupa mine ( se vede dupa comportamentul lor si conversații). Ea ma mai insultă, dar nu-i fac nimic. M-a facut "gay" doar pentru ca purtam niste blugi skinny. Daca am picioare facute, e normal sa port. Arata bine. Si nu sunt strâmți la maxim. Nu in halul ala. Vreau doar sa fiu "handsome".

| RainmakerX a răspuns (pentru KindKid17):

Lumea este plina de fel si fel de ciudati. Nu e nimic ca te face gay. Din contra. Asta arata ca are o problema cu tine, e frustrata.

Fii atent, am un coleg care arata foarte bine iar o tipa ii da mereu de inteles ca e un ratat sau ca arata ca o fata *ceea ce e imposibil tinand cont ca are muschi*. Faza e ca tipa vorbeste asa numai pentru ca nu are ea increderea sa se dea la el iar el nu va face asta pentru ca ea e mai urata si nu are nici un comportament ok.

In legatura cu ceilalti, incearca sa nu-i bagi in seama si sa te bucuri cand incearca sa te traga in jos. Eventual poti sa le si raspunzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog nu încerca sa " dispari "!
Lumea e rea! FOARTE REA! Vor sa te descurajeze! Sunt poate gelosi pe ceva ce esti! Nu poate stii nimeni ce vei fi/ face in viata! Adica tu crezi ca parintii/ colegii lui Iohanis au stiu ca acesta va ajunge presedinte?! Crede-ma pe cuvant ca NU!
Nu iti pierde increderea in tine. Nu merita sa tanjesti dupa fata aia. Asta mi s-a intamplat mie. Am inceput sa plac un baiat, a cam observat și acum gen nici nu se uita la mine. Doare putin dar o sa ne treaca! Trebuie! Cineva e pus si pentru noi deoparte! Ne va iesi in cale la momentul potrivit! Poate nu ne sunt destinati e ea si elwinking
Succes baiete! Ai grija de tine si de ceea ce faci si gândești! Nu te da batut usor! Fi tare! "Tot ce e slab pe lumea asta dispare!"- profa mea de fizica. Scriind-uiți tie m-am motivat si pe bine! Ce tare!
winkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda,astea sunt motive extrem de bune să vrei să "dispari".
Nu, nici gând, nu pari deloc un smiorcăit.Alții s-ar fi sinucis de mult în condițiile astea.

| Nevroza a răspuns:

Ca sa te simti bine-Asculta Balada depresiei a lui Codrin. Sau rock, in general piese depresive. Ca in piesa si filmul ala: "Welcome to the jungle", asa esti si tu rolling on the floor

Oameni, si te miri de cum esti si tu, dar nu esti animal. Experimentez si eu, doar ca familia mea ma sprijina. Ai tai au o problema GRAVA. Cand nu ai pe nimeni, de fapt te ai pe tine. Ai o putere interioara. Daca "vrei" dispari inseamna ca esti las. Priveste partea plina a paharului : pe colegi, da-i in *** ca nu ai de trait toata viata cu ei iar daca fata pe care o placi te ignora e pierderea ei.

Parerea mea este sa aranjezi o discutie cu familia si sa le spui problemele. Incearca sa te deschizi cumva. Poti incerca sa le spui ca "Nu voi putea realiza ceva daca nu am sustinerea familiara si sprijinul vostru moral pentru a lupta". Baga pe sentiment si cere-ti drepturile.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru Nevroza):

Ai dat un răspuns încurajator.

| Nevroza a răspuns (pentru munteanuionvictor):

Multumesc!

| Cannibal a răspuns:

Probabil ei îți spun asta crezând ca te ambiționează dar ei nu înțeleg ca prin a face un om prost și sa ii spui ca nu o sa ajungă nicăieri ii faci mai mult rău decât bine.
Încearcă sa nu mai pui accent pe ceea ce spun ceilalți deoarece tu știi de ce ești in stare. Nu lasa pe nimeni sa îți spună ca ești prost sunt doar vorbe goale spunând asta de fapt se caracterizează pe ei.
Încearcă să îți duci limitele la maxim iar după usor, usor sa le depășești. Și nu te gândi să "dispari" crezi că se va schimba ceva? Nu, nu se va schimba nimic. Încearcă mai întâi să îți schimbi gândirea citește, citeste și înțelege ceea ce se întâmpla in corpul tău.

| claudiostar22222 a răspuns:

Sa nu dispărut de pe lume viaţa e grea trec si eu prin aşa ceva dar o sa vezi cum trece timpul si.o da trecem peste astea nu te da batit.

| Tîrcolea_Gabriela_1990 a răspuns:

Nu mai asculta ce zic ceilalti! Fa ceea ce vrei tu.