| batista_8559 a întrebat:

O prietena a nascut acum o saptamana, ma gandeam sa merg in vizita, dar mi s-a spus ca un copil de pana intr-o luna nu trebuie scos din casa si nu are voie sa primeasca vizite, "ca sa nu ia microbi"
e prima oara cand aud asa ceva
voi stiati de obiceiul asta? puteti sa il explicati ceva mai detaliat?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La un copil mic, pana la o luna, mergi in vizita numai cativa membri apropiati ai familiei, nu oricine. Este obositor atat pentru mama cat si pentru copil si poti, intr-adevar sa-i duci microbi. Dar marea problema este ca el trebuie sa doarma mult, nederanjat si chiar nu este un moment pentru vizite de curtoazie.

Abh
| Abh a răspuns:

Eu am doi copii si, crede-ma cand am venit din spital ma rugam sa nu am musafiri.Eram extrem de obosita si recunosc ca mi-era si frica sa nu vina cineva bolnav si sa imi imbolnaveasca micutul. Asa ca te sfatuiesc sa mai astepti macar pana dupa botezul copilului.

| bea3x a răspuns:

Un nou-nascut nu are un sistem imunitar dezvoltat, adica nu poate lupta impotriva germenilor si microbilor. El incepe sa si-l dezvolte prin mama lui, de la care ia "germeni" care il ajuta sa isi dezvolte imunitatea. Atunci cand intra in contact cu alti oameni, poate sa ia germeni cu care sistemul lui imunitar nu poate lupta. In plus, e foarte usor sa raceasca, si iti dai seama ca i-ar fi mult mai greu sa lupte cu o "boala" pe care n-a avut-o niciodata, mai ales in prima luna cand e atat de fragil.

De exemplu, daca tu intri in contact cu cineva racit, vei avea virusul, dar perioada de incubatie e de cateva zile, ceea ce inseamna ca tu esti deja racita dar nu vei avea simptome decat peste cateva zile. Tu poti totusi sa transmiti in continuare virusul la copil (nestiind ca il ai). Cand iese din burtica mamei ajunge intr-o lume noua, in care sunt multi germeni, si nu e bine sa-l "bombardezi" cu mai mult decat e necesar.

| SakuraHaruno2810 a răspuns:

Nu este adevarat sunt numai minciuni