| anonim_4396 a întrebat:

O ruda este insarcinata in 28 de saptamani. Cum adica? Si cum pot afla in cate luni este? Si de ce se calculeaza in saptamani?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Adica au trecut 28 de saptamani de la ultima menstruatie. Calcularea in saptamani este cea medicala, care se foloseste peste tot pentru a calcula momentul nasterii. Poti imparti la 4 (cate saptamani are o luna) si sa afli ca e cam in luna a saptea. dar aceasta este o calculare babeasca, care nu te va ajuta sa afli cand naste decat cu mare aproximatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu stii cate saptamani are o luna?

| Printesa10TM a răspuns:

7luni.

| deea3507 a răspuns:

E in 7 luni. a calculat in saptamani ca asa a vrut.

| May2001 a răspuns:

28 de săptămâni = intre 6- 7 luni
Se calculează în săptămâni ....pentru ca asa se face.....cum distanta e în metri laughing 1 luna are aprox 4 săptămâni.

| dragonmagd a răspuns:

Stim ca o lună este formată din 4 săptămâni, deci 28 de săptămâni ii împarti la 4 si obții 7 luni. Fiecare săptămână este importantă pentru dezvoltarea fetusului de aceea se numără în săptămâni. A trecu o săptămână i- au crescut urechile a mai trecut o săptămână i s-a mai dezvoltat nu stiu ca ex ce☺.

| MikkyAl a răspuns:

Teoretic, o luna are 4 saptamani. Ca sa afli in ce luna este imparti 28 la 4. Adica, 28 de saptamani inseamna aproximativ 7 luni ( 7x4=28).