| emilia21 a întrebat:

Cum pot afla in cate saptamani sunt insarcinata? va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
9 luni/270 de zile + 10 zile (presupunem perioada ovulației) de la ultima menstră.
Menstra a fost între 1 și 5 ale lunii, între 6 și 15 ale lunii ai avut ovulație, iar următoarea menstră trebuia să vină în data de 28 ale lunii (ceea ce la tine nu a mai venit).
Întotdeauna medicul te întrebă când a fost ultima menstruație, iar cele 10 zile sunt considerate perioada de ovulație în care ai rămas însărcinată.
Sănătate multă.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obice, la data ultimei menstruatii se adauga 10 zile si asa se calculeaza varsta sarcinii. Din cate imi amintesc eu, tu ai avut niste dereglari menstruale si o eventuala sangerare pe sarcina, asa ca e greu de determinat la tine. Se poate si dupa ecografie, dar eroarea este mai mare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La ecografie se vede sigur pe la 6 saptamani. Dar nu te duce la ecografie inainte de a-ti face teste de sarcina (vreo 2), fiindca si ginecologul te va pune inainte de ecografie sa-ti faci test de sarcina.

| emilia21 explică:

Multumesc brigaela, si daca ma duc sa fac o echografie, se va vedea sigur in cate saptamani? presupun ca va trebui sa zic si de aceasta deraglare care am avut-o!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti duce la medic pentru un ecografsi iti va spune