| SimonaBubu a întrebat:

Oare cine te iubește mai mult? Familia sau partenerul\partenera?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nimeni. Dumnezeu ma vegheaza cand e nevoie si ma tine protejat de panarame care vor bani

| Adry05 a răspuns:

în cele mai multe cazuri, familia.

| RAY a răspuns:

Am vrut sa scriu familie,dar,ce inseamna familia in primul rand,ca nu te iubesc toti din familia ta nici tu, parinti te iubesc cel mai mult si nici asta nu e general valabil, asa cum nici toti nu se iubesc deci stau impreuna, vorbim de relativism, depinde de la caz la caz, in orice caz e bine sa te iubesti pe tine insati in primul rand apoi sa iubesti pe cei care vezi ca chiar te iubesc, asta cere credinta, cand vine vorba de iubire este o credinta, crezi nu stii

| Violleta2022 a răspuns:

Este vorba de o iubire total diferita in cazurile astea.
Dragostea parinteasca este una, dragostea cu iubitul este alta.
Nu le poti amesteca, masura sau cantarii, pentru ca-s diferite.
Dragostea parinteasca este neconditionata si fara sfarsit, fiind daruita din marea lor dragoste, pentru copilasul lor.
Dragostea pentru partner, tine de sentimentele personale pe care le nutresti catre el si de sentimentele lui pentru tine. Aici pot intervenii anumite elemente/sau persoane, si puteti decide ca nu va mai iubiti si vreti sa incetati relatia.

| Drimmero a răspuns:

In mod normal familia te iubeste neconditionat si cel mai mult!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Toata familia te iubeste?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ar fi culmea

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Cine te iubeste din familie?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stai sa scot iubirometrul din dulap.

O secunda, ca nu mai stiu unde l-am pus.

Ce... nu se compara cele doua legaturi. Cu atat mai mult, nu se masoara nici macar separat. Iubesti pe cineva putin? Mult? 4, 5%? Sau hai sa zicem 4.51%, sa fim mai precisi. Nu. Iubesti pe cineva si atat.
Parintii te iubesc pentru ca sunt parinti si partenera/ul pentru ca esti partener/a.

Pe langa astea, se mai si generalizeaza in functie de diferite situatii. Unii poate au o relatie mai proasta cu familia, altii nu. Unii poate nici nu au familie. Si pana la urma ce e familia? Tata si mama? Partenerul nu e familie? Daca e legat de un eventual iubit/iubita cunoscut acum 2 luni tot nu se compara, daca asta te intereseaza cumva. Nu de alta dar pare intrebare specifica acestei varste.

Bafta in continuare! happy

| Sn4k3 a răspuns:

Stiu care pare suprinzator raspunsul, dar depinde de persoane.

| Emma30555 a răspuns:

În cele mai multe cazuri familia

| Bizon95 a răspuns:

Nu poti generaliza intrebarea
depinde serios de persoane
in general familia nu te lasa la greu, insa in practica exista cazuri cat se poate pe invers
eu am o pereche de matusi si niste veri cu care nu ma intalnesc nici macar odata la 10 ani si ne "iubim" de nu mai putem de cand maica-mea a castigat casa familiei, in instanta!

| Sonia822 a răspuns:

De iubit te iubeste mai mult familia, iar in sens invers- iti iubesti mai mult partenerul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Familia nu prea te lasa la greu, mai ales parintii, unii parteneri cand afla ca ai ramas gravida se fac nevazuti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte triste răspunsurile ce le-ai primit. Îmi pare rău de ei...

Sunt doua tipuri diferite de iubire. Atât familia, cât si partenerul (dacă e soulmate) te pot iubi la cote inimaginabile, peste orice reprezentare accesibilă minții umane. Iubirea e mult mai mare decât oamenii si perceptia lor.
Îmi pare rău ca unii sunt intr-atat de tristi incat nu cred in iubire.

| brokxy a răspuns:

Pe mine nici unul :'') nici familia nici partenerul

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Pff draga ce ma enerveaza poza ta de la profil, of fate hipiota si gatalaughing

| brokxy a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu pe multi enerveaza LOL asta e si ideea

| Jus7t a răspuns:

Să simtă cineva că te iubește și să o demonstreze sunt două lucruri diferite.
Multi spun că iubesc alte persoane când se iubesc doar pe ei înșiși.
Fiecare om are o familie diferită, sunt părinți care își iubesc copiii și de la prea multă dragoste îi țin legați în casă de calorifer și le fură libertatea și vor să își vadă copiii realizați în viața(realizați în viziunea lor, dând definiția lor pentru cuvântul ăsta) ca apoi să se laude cu ei pe la alții, folosind copilul ca și motiv de laudă DAR ei își iubesc copilul că doar așa zic thinking
Și nu avem toți același partener care să iubească exact la fel.

| Kindal38 a răspuns:

Sunt iubiri total diferite. Iubirea părinților nu se compara cu cea a partenerului.

| nooneishereboo a răspuns:

Tu să te iubești și să ai încredere în tine.
Cu toții suntem pe cont propriu în viață.
Familia și partenerii pot să te părăsească foarte ușor în urma unei probleme mai majore.
Oamenii sunt răi iar umanitatea e pe cale de dispariție.

| 196804201920161964 a răspuns:

Familia