| shpinc a întrebat:

Parintii mei vor sa divorteze! Ce pot sa fac sa ii opresc? Mama crede ca tata o inseala.Va rog frumos ajutati-ma mai sunt vreo 8 zile pana la divort incepand de azi! 30 decembrie!

Răspuns Câştigător
| FerLin a răspuns:

Citindu-ti intrebarea ta mi-am vazut trecand intr-o secunda toata copilaria mea prin fata ochilor.
Problema asta a divortului este destul de delicata cand in casnicie exista un copil, cel putin. Nu se poate inventa o reteta generala care sa rezolve fiecare caz de divort pentru ca depinde foarte mult de ambele parti (parintii tai), depinde de motivul pentru care ei se cearta, de incredere, de intentia lor de a rezolva ceva si de foarte multe altele.
Poti sa incerci sa vorbesti cu amandoi, atat separat cat si impreuna, sa ii rogi pe amandoi sa incerce sa faca ceva pentru casatoria lor si pentru tine indirect, ca tu sa nu mai suferi din cauza lor. Poti sa-i spui tatalui ca in cazul in care intr-adevar inseala, atunci sa inceteze sa o mai faca daca te iubeste iar mamei sa-i spui ca o intelegi ca ii este greu dar de dragul tau sa mai aiba putin rabdare cu tatal tau ca poate se va schimba. E o modalitate cam... delicata sa spui asa ceva parintilor dar este foarte posibil ca daca le spui asta pe direct ei sa aiba amandoi un interes comun, adica fericirea ta, si sa mai incerce sa repare ceva intre ei.
In cazul in care nu ai sa reusesti sa-i impaci... va fi foarte greu pentru tine si in acelasi timp va fi un moment important in formarea ta ca om, ca personalitate. Poate acum nu intelegi cat de importante sunt lucrurile astea pentru tine si pentru maturizarea ta (si se vede ca nici ai tai nu inteleg cu toate ca sunt adulti de moment ce te supun la tortura asta). Nu am sa-ti spun cat am suferit, cum am suferit si cum mi-a decurs mie copilaria din momentul divortului pentru ca asta nu te va ajuta sa treci peste suferinta in cazul in care ai tai vor divorta.
In ultima instanta poti sa mergi si tu la proces si sa spui judecotarului ca nu vrei ca parintii tai sa se desparta si poate, poate ii va fi mila de tine si ii va impiedica pe parintii tai sa se desparta sau va prelungi procesul de divorta in speranta ca se vor razgandii sau cine stie ce alte trucuri legislative ar mai putea folosi.
Vreau sa iti mai spun un lucru, cat am fost mic, mi-a fost criminal de greu. Dupa ce am crescut, m-am maturizat, am ajuns sa cunosc mai bine atat pe mama ca femeie cat si pe tata ca barbat, am ajuns la concluzia ca au facut bine ca au divortat. Am ajuns la concluzia ca daca ei nu divortau, scapam de suferinta cauzata de o familie destremata, fara ambii parinti, dar aveam alte suferinti care erau continue, si de care nu scapam si care poate ma influentau mai puternic decat m-a schimbat divortul lor. As fi fost toata copilaria mea martor la certurile lor, poate batai, cuvinte grele ce nu se uita toata viata si alte lucruri urate, asa ca, acum cand am crescut, am ajuns la concluzia ca au facut bine ca au divortat.
Asa ca Laur, ce se va intampla, sa stii ca asa a trebuit sa se intample si ca nimic nu este intamplator, din tot ceea ce ti se intampla tu trebuie sa inveti ceva, in viata iti ajuta orice detaliu mic ce l-ai inteles la un moment dat.
Numai bine si... fi tare!

13 răspunsuri:
| ostea a răspuns:

Dacă nu se mai pot înțelege...este normal să se despartă si poate este mai bine așa, pînă și pentru tine.
Sfatul meu este următorul, nu te băga între mama ta și tatăl tău.

Dacă ei se despart nu înseamnă că trebuie să stai supărată, încearcă să îi înțelegi.

Vorbește cu mama ta cînd te simti copleșită de această situație. Cînd vei fii mai mare o să înțelegi, probabil ești un copilut.
Numai bine,
Ai grijă de tine.

| BlancaFantasma a răspuns:

Tu nu vrei sa divorteze iar eu as da tot ce am ca sa faca asta...ce viata frate!

| eliaclodia a răspuns:

Cum adica ea crede? Are sau nu dovezi? Poate nu acesta e motivul divortului. Oricum, poate ca e mai bine sa nu te bagi intre doi adulti, dupa cum nu te-ai bagat nici cand te-au facut. Tot ei au hotarat. Probabil! Ce te sperie asa tare? Cati ani ai?
Daca vrei totusi sa faci ceva, pe tatal tau trebuie sa il implori. El daca ar vrea ar putea schimba TOTUL.

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu e frumos sa iti inveti copilul sa nu ii spuna tatalui sau ce are pe suflet. Asa putea sa-ti sparga si capul si sa te ameninte sa taci. Ma mir ca mama ta cere divortul si nu invers. Aici e ceva putred.

| PsychoDreamer a răspuns:

Of, imi pare rau. Incearca sa vorbesti cu dinsii, spune cat de mult conteaza ambii pentru tine. Si mai bine apeleaza la rude!

| olian a răspuns:

Imi pare rau pentru tine dar in situatia de fata nu cred ca ar mai fi de facut ceva fi tare si ai incredere in Dumnezeu, bafta

| heavenn a răspuns:

Din pacate nu poti face prea multe si oricum ar fi,trebuie sa le respecti decizia. Acum sincer : tu ai fi de acord sa stii ca tatal tau o inseala pe mama ta? Ti s-ar parea corect? Stiu, ii iubesti si nu ii judeci. Eventual poti sa le explici cat de tare te afecteaza situatia sau sa-i rogi sa ajunga la o intelegere, doar de dragul tau. Va fi bine >big grin

| AndreiCP a răspuns:

Ameninta-i ca o sa te omori, la mine a functionat!

| heavenn a răspuns (pentru AndreiCP):

Cum poti sa il sfatuiesti asa ceva? Nici in gluma nu e bine sa zici asta si clar,ii manipulezi cu amenintarea asta. Terminati odata cu sinuciderea, chiar daca in realitate nu ati face asta. E greu de suportat, dar nu recurgem la amenintari.

| Zuke a răspuns:

Buna Laur! Am citit intrebarea ta si imi pare rau de asta, crede-ma!
Cel mai bine sa ii lasi sa divorteze si sa stai cu mama si te mai duci la tata in vizita.

PS: Cred ca e mai bine sa divorteze pentru ca, e mai bine sa divorteze decat sa ii auzi in fiecare zi certandu-se.

SUCCES!

| Kimmy2456 a răspuns:

Dacă te pot ajuta încearcă sa îi rogi frumos sa se împace pentru ca tu îi iubești pe amândoi la fel!

| werit a răspuns:

Din pacate, cred ca e prea tarziu. Daca este adevarat ce crede mama ta, nu mai este cale de intoarcere. Poti incerca sa apelezi la rude, dar daca s-au decis ca nu mai pot continua, se vor certa in fiecare zi si probabil ca te vei simti responsabil(a) pentru conflictele lor. Mai bine accepta ideea si decide cu care parinte doresti sa ramai.

| andywandy a răspuns:

Vorbeste cu ei cit in particular dar si impreuna si spune-le ce simpti