| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei vor sa ma distruga.Au probleme psihologice grave. Urla intr-una la mine si vin cu tot felul de amenintari,ma restrictioneaza,daca ii intreb de ce urla,nici macar nu primesc un raspuns,si arunca lucruri in fata mea,in timp ce,bineinteles, tipa.Nu beau,nu fumez,sunt extrem de ordonat,ajut prin casa,nu le cer bani, si tot asa.Sincer sa fiu, cu scoala nu stau bine.Dar pana la urma nu ramanem cu mare lucru din ea.Pur si simplu degeaba.Chiar nu stiu ce sa fac.Tot insista sa ies din casa,is si divortati si ma trimit de la unul la altul. Dupa ce ma blesteama si ma injura, vor sa le cer scuze.N-aveti idee cum e.Si am o ruda la care tin foarte mult,nu are probleme financiare, dar nu m-am vazut cu ea demult.Credeti ca ma primeste la ea o perioada de timp? Si mai si stau :foarte bine" cu increderea in sine.Si partea cea mai rea,e ca lucrurile functioneaza asa de ani de zile.Pur si simplu sunt pus la pamant psihologic.

Imaginati-va pentru o clipa in postura prezentata de mine.Voi ce ati face? Nu vreau sa dramatizez mult,dar ca simulare.Ce ati incerca? Cum ati rezolva problemele? Pur si simplu am luat-o razna...

Pur si simplu, chiar nu inteleg unde vor sa ajunga.Se presupune ca toate interdictiile sunt spre binele copilului.Cu ce ma ajuta pe mine de fapt,ca ma injura,blesteama,sparg lucruri in fata mea,ca imi restrictioneaza viata complet(fara iesit afara,prieteni,PC,TV),inchis in casa,iar ei tipa, si eventual sa imi iau si o mucioasa in fata...da.Am patit-o si pe asta.

Cel mai agonizant e ca am ajuns sa imi zicm frustrarile online.Numai aici.Viata reala e demult o alternativa distructiva in cazul meu.Educatia romaneasca. Iubirea parintilor ce sa zic.Mai si sunt acei oameni care zic:"Imi pare bine ca m-au pedepsit";"Trebuia sa ma bata mai des". Parintii mei ar fi fost perfecti pentru acei oameni.Sa primeasca iubire din plin...

P:Stongueentru iubitorii de parinti care vad exclusiv numai in copil vina,si ca toti parintii sunt superbi perfecti,curcubee din astea, nu va mai obositi sa raspundeti.N-am chef de critici si predici care pur si simplu nu isi au rostul.De fapt...nici nu conteaza...scrieti ce vreti.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu as face plangere la protectia copilului in caz ca ruda care sta bine cu banii nu ma ia la ea. Daca te ia in primire din nou poti apela la protectia copilului de fata cu ruda asa ea va demonstra ca e in stare sa te creasca in conditii, iar nebunii sa ramana cu tigania lor pierzand drepturile parintesti. Dupa mine daca ai fi baiatul meu si iti placea soferia te invatam sa mergi cu tirul daca nu iti placea scoala, apoi scoteai bani buni la volan.

| sabin89 a răspuns:

Asa a fost intotdeauna, parintii sunt cei mai mari dusmani ai copilului.

| mimiwewem a răspuns:

Cred că divorțul e cauza aici. Asta i-au distrus. Îmi pare rău pentru tine și pentru tot ce trebuie să înduri din cauza lor.
După cum am citit ei nu prea te vor. Însă tu ai nevoie de comunicare, sprijin și afecțiune din partea lor.
Nu vreau să te conduc spre rău, dar eu în locul tău aș pleca acasă fără să știe ei. Măcar 2-3 zile să-mi simtă lipsa, sau să vadă disperarea aia care vor să mă readucă înapoi.
Din punctul meu de vedere tu nu meriți așa ceva.Nu meriți niște părinți care pur și simplu nu te merită!
Sfatul meu e să te duci la persoana aceea care îți este apropiată și să-i spui tot ce te doare, cu siguranță de va primi.
Ai grijă.

| Mihaela1964 a răspuns:

Trist si grav ce ti se-ntampla. Poti incarca sa vorbesti cu ruda cu care te-ntelegi bine si e de treaba, poate ca viata ta se va schimba, daca nu incerci n-ai de unde stii. Comportamentul parintilor tai il dezbatem degeaba, nu cred ca se poate influenta in vreun fel asta, au prea multa ura de varsat si uita cui se adreseaza. Iti doresc tot binele din lume si sa ai parte de starea de normalitate chiar daca ea nu e langa parintii biologici.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau de ce ti se intampla,sincer. Cred ca divortul si faptul ca nu se inteleg bine e cauza. Poti merge la rpotectia copilului,eventual cu telefonul pe care ai inregistrat o "lectie " de-a lor si le povestesti ce ne-ai povestit si noua. Aici gasesti doar sfaturi,dar pentru o rezolvare reala trebuie sa mergi la protectia copilului. Bineinteles ca urmarile nu vor fi si ele tocmai fericite, te pot lua de la ei si te pot plasa intr-un centru.Dar, mai discuti si cu acea ruda, eventual sa mearga si ea cu tine la protectia copilului si poate asa, te poate lua in spatiu.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Sincer. nici eu nu am parte de parinti mai buni, dar am si frati care sunt contra mea mereu... si plang mai mereu dar o sa treaca toate si ai sa vezi ca o sa ajunga ei odata si odfata la tine si ai sa vezi ca atunci te vor asculta si vor vedea unde si cat au gresit si atunci poate va fi prea tarziuwinking du-te la ruda ta vorbeste cu ea si vezi cum e
Bunici nu ai?

Răspuns utilizator avertizat
| onetwothree a răspuns:

Poate ca pare o prostie, dar vreau sa iti dau o idee ce poate ar rezolva ceva. Din cate am inteles ei nu vor sa te inteleaga si sa te asculte. Cred ca ai putea sa le scrii o scrisoare. Asa inevitabil tot vor afla ce te framanta. Nu e normal sa te injure, dar nu cred ca ar rezolva ceva sa mergi la aceea ruda. Din ce am citit, imi pare ca parintii tau sunt foarte stresati, si se descarca pe tine. Sunt prea orbiti de problemele lor, si nu vad ca tie iti distrug viata. Incearca sa comunici cu ei, iar daca nu poti verbal, incearca prin scris. Multa bafta!

| D0ntSt0pToMeBro a răspuns:

Nasol. S-ar putea din cauza divortului sa fie atat de agresivi. Eu sincer, cand ar fi macar putin mai potoliti, le-as spune ca imi fac rau, le-as spune ca indiferent ca am note mici la scoala, sunt ordonat, ajut in casa, nu beau, nu fumez. Nu recomand protectia copilului daca inteleg ca te ranesc, dar daca totusi nu inteleg...
Bafta!

| KlawSixx a răspuns:

Ce pot sa zic... Nu ma pot exprima in cuvinte normale, dar iti dau un citat.
Goleste-ti mintea, să fie fără formă. Fără formă, ca apa. Dacă ai pus apă într-un pahar, devine cupa. Ai pus apă într-o sticlă și devine sticla. Ai pus-o într-un ceainic, ea devine ceainic. Acum, apa poate curge sau se pot prăbuși. Fii apa, prietenul meu.