| DenisaNicoletaG a întrebat:

Pentru voi, conteaza varsta intr-o relatie? happy

39 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cat timp eram minora a contat foarte mult, pentru ca trebuia sa ma feresc de ciudati si pedofili. Ulterior, am incercat o relatie cu un barbat mai mare cu vreo 10 ani decat mine si nu a mers deloc, tocmai din cauza diferentei de varsta si prioritati. Asa ca am ajuns la concluzia ca diferenta de varsta conteaza, atunci cand este mare, iar un cuplu in care diferenta de varsta depaseste 4-5 ani trebuie sa faca multe sacrificii pentru a face relatia sa functioneze

caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
La mine nu a contat...
10 ani este diferenta, dar nu a contat... avem 29 de ani de casnicie!
O zi buna happy

| DenisaNicoletaG explică (pentru caramela):

O casnicie frumoasa in continuare happy

| caramela a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Multumesc tare mult!

| Adry05 a răspuns:

De cand fata are 22-23 e ok si o diferenta de vreo 10 ani sa zic desi se cam bat cap in cap generatiile.
Pun pariu ca tu intrebi pentru o minora si unul 20+. Aici da, conteaza si nu sunt de acord.

| MihaelaDart a răspuns:

Depinde de starea mea, uneori conta, alteori deloc. Oricum nu am avut iubit cat timp am fost minora. Cand a venit vremea sa imi fac, am experimentat relatii si de varsta apropiata mie cat si mai mari de 15 ani. La fiecare varsta am regasit diferite conceptii de trai, unele erau ok, altele deloc, nu eram pe aceeasi unda, asa ca mi-am gasit persoana exact mie, chiar daca este mai mare decat mine cu 10 ani, nu ma deranjeaza, atat timp cat ne impacam foarte bine si facem impreuna cam tot ce se poate, lumea ne invidiaza ca relatia noastra este una reusita din toate punctele de vedere.

| RAY a răspuns:

Da si nu, nu vezi ca am fost numit pedofil ca ma dau la tine in gluma, da intre mine si tine conteaza varsta, chiar daca ai avea 16 ani tot ar fi cam mare plus ca nu ai fi matura, dar daca ai avea 18 si eu 27 ar fi ok, sper ca ai prins ideea ce inseamna diferenta de varsta

| DenisaNicoletaG explică (pentru RAY):

Nu te-ai dat la mine, nici in gluma nici in serios!
Sa stii ca exista persoane la 17-18 ani care sunt mai mature ca unul de 25-26 de ani, asa ca nu asta este un impedimentwinking
Repet, tu nu te-ai dat la mine, ma rog, fiecare intelege ce vrea happy

| RAY a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Stiu asta, imi place ca ai simtul umorului uni nu il au, cunosc o fata de 12 ani mult mai inteligenta ca multi, am vb o data cu un baiat de 13 ani nu imi venea sa cred ca scoate pe gura, poate am exagerat poate ai fi matura

| DenisaNicoletaG explică (pentru RAY):

Da, chiar am simtul umorului si consider ca fiecare ar trebui sa-l aiba, macar 30% din 100%.
Tomai ce iti spuneam si eu, oricum nu vad nimic rau sa fii copilaros. Eu nu prea suport cuvantul maturitate, e ceva prea greu pentru mine, eu sunt serioasa doar in situatiile cand chiar trebuie sa fiu, pana atunci, copilaria din mine iese la iveala. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ca imagine ați fi ok laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Intotdeauna conteaza varsta intr-o relatie!

| Lioana a răspuns:

Da. Accept o diferenta de maxim 5 ani.

| Nemessys a răspuns:

Pentru mine da. Sincer nu as suporta sa am o iubita mai mare sau mai mica de 2 ani fata de mine. Acuma mai depinde pentru ca... eu am 16 ani si la ce fel de fata prefer eu (adica mai matura, serioasa care sa-si doreasca o relatie stabila), ma cam indoiesc ca una la 14 ani o sa fie asa. Nu mai zic de la 13 in jos. Insa daca as avea 20 de ani si as intalni o fata de 18 cred ca as accepta, insa sa fie asa cum vreau eu. Pana la urma nu e diferenta foarte mare de varsta. Pentru ca daca as ignora-o, nu cred ca as mai gasi pe alta la fel ca eawinking. Acuma daca ar avea 17-16 ani in niciun caz. Nu vreau eu sa profit de fete. happy

Bun. am vorbit sa fie mai mica decat mine. Dar ce are daca ar fi mai mare? Hm... pai nu prea as avea nimic. Insa prefer sa arate mai tanara in sensul ca daca as iesi cu ea in oras, sa nu ne vada lumea ca si cum am fi mama si fiu. Si la cum sunt eu (cu o gandire de om matur, serios, multa lume de pe site-ul asta crede ca am 20 de ani sau chiar mai mult) probabil ca m-ar accepta. Cat despre fizicul meu, chiar arat de 15-16-17 ani happy insa sunt mai slabut.
Ma rog. deci pentru mine conteaza mult diferenta de varsta. Sau. sa zicem ca eu de exemplu, incepeam o relatie acum cateva luni cu o fata care este cu 2 ani mai mare decat mine. Eu trec in clasa a11-a si ea acum putea sa fie, ori la facultate, ori putea sa fie la lucrur. Si care era faza? happy Ce rezolvam? Nu mai era aceeasi legatura intre noi. Faza e ca in orasul in care stau eu, nu este nicio facultate deci ea ar fi nevoita sa plece in alt oras si asa ne intalneam foarte rar. Sau daca ar fi avut de lucru. statea la munca de dimineata pana seara, iar seara cand ajunge acasa ce chef mai avea ea de iesit la cat e de obosita? Cred ca abia de puteam sa vorbesc cu ea si dupa la 10 - 10 jumate,, hai noapte buna ca mai trebuie sa ma trezesc devreme ca ma duc iar la munca" Puii mei, sincer nu mi-ar conveni. Sau... daca a fi ca diferenta de varsta dintre minte si iubita mea sa fie mare si noi sa nu avem nimic impotriva cu asta, atunci s-ar putea sa aiba parintii happy. Oricum, daca ar fi sa aleg dintre una mai mare si una mai mica, as prefera oricand mai mare (in speranta ca o sa fie mai matura).

| untu a răspuns:

Nu contează pentru ca dragostea nu are varsta indiferent de relatie!

| Clorox a răspuns:

Nu chiar, dar nici sa am 27 de ani iar persoana cealalta 12.

| Mayar a răspuns:

Depinde de unde si pana unde. eu consider ca daca omul merita si chiar e potrivit, poate fi si o diferenta de 15-16 ani, dar asta e maxim! limita limitelor!

| deeeaqq a răspuns:

Da lel, doar nu m-aș combina cu unul cu 20 de ani mai mare ca și ( sau decât, să nu sară lumea ) mine.

| anamariarot a răspuns:

Pentru mine conteaza. Cand sunt diferente mari de varsta, difera si modul de a gandi, perspectiva asupra vietii, poate aparea gelozia din partea celui mai inaintat in ani etc; probabil stii la ce ma refer.

| PersonajFictiv a răspuns:

Conteaza pentru oricine, dar fiecare are limite diferite.
La mine e cam asa, poate sa fie mai mica cu 3 ani, mai mare cu 6.
E ceva inexact ce am zis, ca deh, daca imi place fata, cine stie care o sa fie "limita".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Daca eram *free* acum nu m as fi uitat la fete sub 20 de ani.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Nu contează, exceptând extremele.

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns:

Da,conteaza...desigur că nu aș fi de acord sa stau cu unu de 30 și ceva de ani sau cu unul de 15 ani

| DrGoogle a răspuns:

De ce sa conteze, e ok sa stai cu un bosorog libidinos care mai are o chemare si sa iti ramana apoi averea lui, tu avand 18 ani deci e ok esti majora laughing

| Andwta a răspuns:

Pentru mine conteaza varsta in relatie. Prietenul meu e mai mic ca mine cu 6 luni, e ok. Conteaza pentru ca cand ai sa il prezinti parintilor si el este mai mare cu 6-10 ani decat tine, ce ar spune familia ta. Prefer ca intr-o relatie sa avem aceeasi varsta sau ca el sa fie mai mare cu 2 -3 ani. Parerea mea, asa ma simt mai confortabila.

| Fumiko a răspuns:

Nu prea, dar nu as vrea sa depaseasca prea mult

| MorganaM a răspuns:

Pai, nu conteaza neaparat, dar nici sa iti iei unul ce poate sa iti fie tata, adica cu 20 de ani mai mare :O

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Pentru mine nu conteaza dragostea si muzica nu tin cont de varsta

| RyanGeorge a răspuns:

Nu, dar nici sa fie diferenta mai mare de 8 hai maxim 10 ani straight face

| curioasa210 a răspuns:

Si da si nu. Da pentru ca este mult mai bine sa fie apropiati de varsta deoarece modul de gandire si de intelegere este asemanator si astfel totul va avea un curs normal. Nu, deoarece daca iubesti acea persoane si ea te iubeste la fel de mult, iar relatia merge,, struna,,, este toutl perfect. Depinde de fiecare acum.

| iar99Teo a răspuns:

Diferenta mare de varsta intre parteneri poate genera probleme pe termen lung(maturitate, mentalitate, d.p.d.v. fizic etc.). In unele cazuri poate fi un avantaj insa din propria experienta pot spune ca o diferenta de 16 ani, a dus in final la destramarea relatiei. Cel mai important este ca cei 2 sa fie majori evident si sa se inteleaga bine. Nu va luati dupa ce spune lumea, chiar nu conteaza! Daca va iubiti si relatia functioneaza...ce mai conteaza?! Viata nu vine cu manual de instructiuni si nimeni nu poate garanta nimic in ceea ce priveste durabilitatea unei relatii. happy

| Mrfear a răspuns:

Daca ambii sunt majori, nu. Daca e un minor de 10 ani cu un major de 32 atunci raspunsul este destul de clar.

| dalexbun a răspuns:

Nu conteaza deloc varsta, am avut prietena o femeie cu mult mult mai mare.

| MbCristi199 a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat