| CdeMetal a întrebat:

Planuiesc sa plec cu iubita mea de 23 de ani in alta tara, mai precis Anglia imediat dupa ce dau bacul, stiu ca diferenta de varsta pare enorma, dar intotdeauna mi-au placut femeile mai mature si am avut norocul sa dau de iubita mea in urma cu un an.
Problema mea este ca nu le-am spus parintilor mei de ea, desi ei stiu ca vreau sa plec in Anglia si ma gandeam sa le fac cunostinta acum.
As vrea sa stiu cum sa explic cat mai bine situatia, stau intr-un sat unde toata lumea se cunoaste si-mi este putin jena de reactia lor, asa ca niste sfaturi mi-ar prinde bine, este prima data cand ma deschid cuiva despre subiectul asta.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi sa nu te lase in gb asa au patit-o multi lasati de romance cand au gasit altul cu bani mai multi

| darrio2007 a răspuns:

Si ce sa faci acolo? Ca nu ai nici o meserie. Crezi ca banii stau pe jos ca frunzele toamna? Posibil ea sa se descurce pe acolo dar de tine ma cam indoiesc.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu crezi ca in Anglia sunt cainii cu colaci in coada?
Abia daca ai bacul. ce exprinta ai? Ce calificare?
Nepoata mea este acolo de 6 ani, chiriile sunt mari, a schimbat mai multe locuri de munca cu toate ca are facultate si master.A inceput de jos, asta la propiu, A trecut ceva timp pana a intrat in felia ei...
In plus Anglia nu stiu cat va primi muncitori din alte tari.Si sa nu uitam de pandemie.
Eu zic sa faci o facultate aici in tara.Sau macar sa te specializezi in ceva care se cauta in strainate.Macar doi ani.Cu o calificare vei fi privit alfel.
Pana atunci situatia care este acum se va lamuri.

| Alverto a răspuns:

Frate eu îți spun așa
Prima data îți atingi venitul pasiv sau activ(cum vrei tu), un job, o casă și după poți avea o relație, fiindcă așa se ajunge la divorț și famili distruse
E alegerea ta, daca crezi că ești pregătit fizic și mental fă ce crezi că este mai bine pentru tine

| Speranta12 a răspuns:

Dar iubita ta de unde e? Nu e tot din sat?

| CdeMetal explică (pentru Speranta12):

Nu, e din orasul unde merg la liceu, ne-am cunoscut cand faceam practica cu bunica ei pentru evaluarea nationala, am ajuns sa fim prieteni buni, si cam asa a evoluat, suntem impreuna de un an, atunci mi-am facut curaj si credeam ca nu o sa ma ia in serios.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Inainte sa iti faci planuri trebuie sa te gandesti la toate posibilitatile, pentru ca de plecat este foarte usor, ideea este ce vei face cand ajungi acolo? In primul rand trebuie sa aveti un loc unde sa stati, in al doilea rand trebuie sa fi sigur de locul de munca pe care il ai acolo, pentru ca acolo vei trai la alte standarde.In legatura cu diferenta de varsta nu este mare, sa inteleg ca tu ai 18 ani sau ii vei implini curand, la mine este diferenta de 17 ani intre mine si sotul meu.In legatura cu parintii tai decat le spui ca ai o iubita si ca pleci cu ea, nu cred ca vor avea ceva impotriva, crezi ca ei nu stiu ca tu ai o iubita, ai totusi 18 ani, banuiesc ei ceva dar cel mai important este sa analizezi bine situatia in legatura cu plecarea in Anglia, daca esti sigur pe tine e ok, dar daca nu este sigura treaba iti recomand sa te mai gandesti asta ca sa nu cheltuiti niste bani aiurea, mai ales acum in situatia de fata care nu se prezinta prea bine in legatura cu acest virus.Multa sanatate!

| armiaso a răspuns:

Vii tu inapoi mancand pamantul, iar in ceea ce priveste problema cu prietena ta, simplu, nu e treaba lor.

| Stegman a răspuns (pentru armiaso):

De ce spui ca o sa vina inapoi mancand pamantul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stegman):

Pentru ca toti au impresia ca banii stau pe garduri si cainii umbla cu fundite de lire in coada prin Anglia si cand ajung acolo dau de realitatea crunta, cum ar fi : stat in chirii in case inchiriate la comun cu alte 4-5 persoane, cu o singura baie, bucatarie si frigider unde impart totul la comun, sa nu mai spun ca astfel de chirii sunt ilegale, dar au gasit si britanicii o nisa, banii nu sunt suficienti cat sa traiesti decent, si aici nu ma refer la cei care merg acolo pe posturi de genul: it, medici, etc
vor trebui facute sacrificii enorme ca sa pui un ban deoparte iar daca stai sa calculezi si sa echivalezi situatia cu Romania si ce intalnesti acolo, erai mai castigat aici, sa nu mai vorbim de faptul ca esti platit saptamanal si de obicei cand oamenii fara cultura financiara se vad cu plata saptamanal ii imprastie pe haine si telefoane in ideea ca: lasa, saptamana viitoare vin altii, sistemul e asa cladit incat sa te tina legat, nivelul de trai e aberant, din punct de vedere financiar, avand in vedere ca sunt atatia imigranti si cresc preturile artificial, politetea britanica s-a dus si ea pe apa sambetei in marile orase.

ciuliti urechile si deschideti ochii problemele astea sunt vizibile.

ma suprinde ca in secolul asta cu informatiile disponibile oamenii tot cred in basme si nu se informeaza inainte sa comita prostii mai mari ca ei, dar presupun ca nimeni nu poate fi profet in sat la el si fiecare trebuie sa dea cu capul singur pana se lumineaza.

| Stegman a răspuns (pentru anonim_4396):

In mare parte ai dreptate, dar crede ma ca se poate. Eu am venit am stat la pensiune 6 luni cu inca 5 persoane cu cu o singura baie. A fost greu, nu stiam limba nimic. Dar a fost greu 6 luni pana am strans bani suficienti sa ma descurc singur. Am inchiriat ceva si uite ca dupa 6 ani, am vazut toata Europa, m.am plimbat am mancat si am facut doar ce am vrut. Nu mai spun de alte achiziti pe care le am facut. Asa ca se poate. Daca are ambitie se poate orice in viata?

| Stegman a răspuns:

Felicitari pentru curaj, pentru ca vrei sa faci ceva in viata si cu viata ta. Cat despre iubita ta, e alegerea ta iar parintii tai ar trebui sa o respecte. Daca sunt sau nu de acord e fix problema lor. Daca ai gresit in alegerea ta iti v a raspunde drumul vieti mai tarziu.

| Ellie2emma a răspuns:

Dacă tu tii la fata ai și asta vrei sa faci nu at trebui sa te intereseze părerile nimănui. Oameni vor fi tot timpul sa judece. acum contează cât de puternic ești tu ca sa le faci fata și in legătura cu iubita ta. nu contează vârsta. Dacă va iubiti asta contează și părinții ar trebui sa îți respecte alegerea. Ia-ti inima in Dinți și fa tot ce vrei. Sa nu-tie fie teama de părerile altora. Fa cee ce vrei. fa ceea ce simți. Ai o singura viața. Apropo. când le zici părinților explica-le ca tu o iubești mult pe fata aia(dacă chiar o iubești) și cred ca vor înțelege. Multă bafta in viața sa ai!