| iulia_7673 a întrebat:

Relatia cu prietena mea cea mai buna a inceput sa se raceasca din ce in ce mai rau...nu mai vorbim ca inainte si nici nu prea mai iesim impreuna.De la o disccutie despre baiatul cu care este ea a inceput totul...nu stiu ce sa fac pentru a o recastiga pentru a o face sa inteleaga ca nu i-am gresit cu nimic si ca tin la ea foarte mult cesa fac?

Răspuns Câştigător
| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Si eu m-am certat cu prietena mea cea mai buna din cauza unui baiat.
ei bine, de fapt nu a fost o cearta pentru ca nu am avut o discutie in contradictoriu.
totul a inceput asa : ea vrioa sa-i dea add unui baiat si sa-i zica numai tampenii, eu am rugat-o sa nu faca asta si ea s-a suparat, a spus ca tin prea mult la el si de atunci ( adica de ieri) nu a mai vb cu mine. Inca nu inteleg de ce s-a suparat asa tare, practic ala nu era un motiv de suparare, dar asta e, la inceput mi-a parut foarte rau ca s-a suparat pe mine, dar in momentul in care mi-a spus niste chestii pe care chiar nu meritam sa le ascult, mi-am dat seama ca nu are de ce sa sufar atat pentru asta.
intr-o zi ea va fi cea care va veni la mine pentru ajutor.

asa e si in situatia ta, nu iti mai fa griji daca motivul pentru care v-ati racit era unul nesemnificativ, adica cel putin voi nu v-ati certat de tot. Daca consideri ca merita incearca sa vb cu ea si sa rezolvati situatia. Spune-i sa iti pare rau si ca nu iti doresti sa rupeti relatia de prietenie pe care o aveti din cauza asta.

sper ca te-am ajutat...

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cred ca este mai bine ca intre prieteni sa nu se vorbeasca despre iubiri. Este un subiect prea sensibil, si ajungi sa-l ranesti pe celalalt fara sa vrei. Eu personal m-as rezuma la o singura intrebare: "merge bine relatia voastra?" si atat.

| psihox a răspuns:

D e ce fortezi nota sa fii cu prietena ta daca ea nu vrea? Poate are de rezolvat probleme si nu vrea sa te amestece in viata ei. De ce tii neaparat sa insisti? Las-o in pace. Poate te va anunta la un moment dat.

| sfdshsnsa a răspuns:

Probabil ca i-ai zis ceva ce nu i-a placut despre prietenul ei, si ea a crezut ca vrei sa o indepartezi de el pentru a te baga tu pe sub pielea lui.
Du-te si intreab-o, iar daca este din cauza la baiat spune-i ca e plina lumea de baieti si ca nu se merita sa stricati o prietenie, stii cum se spune "mai are balta peste".
Mult noroc!
Fundita? :X

| iulia_7673 explică:

Pai nu ne-am certat ca i-am zis eu ceva de el dar m-am certat pentru ca mei imi placea de el si ea s-a bagat pe el sunt de un an impreuna dar am trecut peste asta si am zis asta e soarta. dar acum ea considera ca ia mei se uita urat pe ea pentru ca mi-a furat prietenul... dar nu e asa e doar o impresie a ei si oricum ea nu e prietena cu parintii mei ci cu mine ar trebui sa o intereseze ce zic eu nu eisadnu stiu ce sa fac sa o fac sa inteleaga aceste lucruri

| anDruTsSa a răspuns:

Şi eu m-am certat de la începutul anului cu fosta cea mai bună prietenă a mea. Avea 6 ani în care am fost colege, cele mai bune prietene. şi am ajuns să fim rivale! Totul a fost ok cât timp eu împărţeam tot ce aveam cu ea. dar ea în schimb era egoistă, vroia totul pentru ea. şi mi-a luat mult timp să-mi dau seama că este o materialistă, prefăcută şi am pus punct. Decât cu prietene ca ea mai bine deloc. Şi credeţi-mă că a fost cea mai grea perioadă din viaţa mea, era parte din mine, era totul. Şi totuşi pentru ea nu a contat asta. M-a înlocuit. şi asta mi-a pus capac. Am reuşit să depăşesc momentu' şi acum sunt pe cont propriu şi sunt ok. Am învăţat din chestia asta că absolut nimeni nu merită încredere deplină. (: Aveţi grijă, cine nici nu vă aşteptaţi vă v-a băga cuţitu' în spate.

| moni_7151 a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva. Oricum cineva mi-a spus ca prieteniile intre fete se sfarsesc de obicei din cauza unui baiat, prietenul uneia dintre ele.
Sa stii un lucru, va veni ea la tine cand va fi prea tarziu!