| frum a întrebat:

Revin cu completarea la intrebarea mea trecuta. Relatie de 5 ani, el 47 eu 28.
Nu ne prea intelegem, ma cam ignora si eu umblu mereu dupa el, cel putin asa mi se pare.
L-am intrebat daca vrea sa ne despartim, iar el mi-a spus clar si raspicat ca sa fac cum imi e mie bine pentru ca fericirea mea e cea mai importanta si ca lui o sa ii fie bine oricum.
Ma doare sufletul la ce inteleg prin acest raspuns si mi se darama totul in jurul meu, dar, voi ati putea sa ii spuneti aceste vorbe unei femei pe care o iubiti?
Asa ca e momentul sa plec chiar daca nu mai am putere nici macar sa plang?

18 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Mai bine ca s-a intamplat asa decat sa fi fost casatoriti si sa va plimbati printre avocati. Esti tanara si un barbat la aceasta varsta se schimba din moment ce inainte in varsta. Dragostea cu sila nu se face. Dupa 1 an vei fi fresh, desi iti recomand sa te desparti de aceasta relatie toxica care a devenit si sa iti gasesti pe altcineva care este mai apropiat varstei tale. Cand relatia dintre prietenul tau va inainte, el va deveni foarte gelos pe tine, caci tu esti cea mai tanara si el e cu mintea ca te uiti dupa altii, asa ca nicaieri nu ajungi cu un om mai ales cand ti-a dat de inteles ca nu mai vrea sa fie cu tine.
Intr-adevar este foarte greu, dar e cel mai bine sa te desparti si nu numai sa pleci si de la firma unde lucrezi, asa il vei uita mai usor, decat sa il vezi zi de zi la serviciu.
Fruntea sus!

| baru a răspuns:

Gandeste cu creierul nu cu inima!

| Simpatic a răspuns:

Da este momentul sa pleci si sa-l lasi in pace pe mos, cum multi ti-au mai spus esti o femeie tanara ce are nevoie de cineva apropiat de varsta ta, de ex de 26-35 de ani, nu pe cineva de 47 de ani!
Ai spus clar ca tu alergi dupa el, deci daca numai reprezinti interes pentru el, lasa-l in pace.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu te înțeleg deloc, daca el ti a spus sa faci cum i ti este mai bine atunci clar ca nu te iubeste deloc, sigur are pe altcineva, ce ai gasit tu la un om ca el si batrîn ca este mai batrîn decît tine, are bani nu? Ca asta cautati toate, barbat cu bani, restul numai conteaza ca e batrîn, ca te trateaza ca pe o zdreanță, i ti place asa? Cel mai bine desparte te de el, esti maritată cu el? Sau nu, ce te leagă de un om ca el, banii? Sau ce. ca intre voi numai este iubire demult.

| Emma30555 a răspuns:

Ești tânără, poți sa ți refaci viata. Acest bărbat nu e centrul universului tău. În fond pana sa îl cunoști pe el nu aveai viata ta? Nu te descurcai? Dacă vrei sa pleci nu e greu, mergi înainte pur și simplu, se vor deschide alte uși pe parcurs, te vei descurca.

| ancaval a răspuns:

Dacă el a zis să faci cum ți-e ție bine și că lui oricum îi va fi bine, atunci ce NU ți se pare clar? O să îi fie bine cu, sau fără, tine. PUNCT!

Despărțire, urgent!

| frum explică (pentru ancaval):

Bun, cum sa o fac, cum o iau de la capat? Nu mai vad luminita de la capatul
tunelului si nu ma pot opri din plans

| ancaval a răspuns (pentru frum):

Mergi la un psiholog.

Ar trebui să înțelegi dinferența de vârstă. Tu ești tânără și ai viața înainte. Încearcă să ieși cu prietenii de vârsta ta, să cunoști oameni noi și, de ce nu, un partener de viață.

| AnastasiaK a răspuns (pentru ancaval):

Mie mi se pare clar ca vorbim de un om cu creier care NU a ajuns dependent de o relatie si ii poate fi bine si fara (logic). Acum daca tie iti plac fraierii care nu mai au viata cand se desparte partenera de ei, stai cu fraierii. Nu-i problema, ca-s destui/destule.

Varsta e problematica, ce-i drept, dar gandirea e de om destept...si aparent a si gasit una tanara care sa stea dupa el, bravo lui!

| ancaval a răspuns (pentru AnastasiaK):

Cine ți-a zis ție, ce îmi place sau nu, mie? Despre ce am vorbit eu și cu ce vi tu? Sigur ai vrut să-mi scrii mie? Mai gândește-te odată!

Hallo! Deșteptarea! Haaaalllllooooo!

| frum explică (pentru ancaval):

Cred ca a vrut sa imi raspunda mine insa a a scris din greseala
la
comnetariul dvs. Va rog sa nu va suparati sau Doamne Ferește certați.

| ancaval a răspuns (pentru frum):

Eu nu sunt aici să mă cert cu lumea. Din păcate sunt persoane care răspund și vorbesc de parcă mă cunosc de-o viață. Și mie nu-mi plac chestiile astea.
Sper că NU mie a vrut să îmi scrie!

| AnastasiaK a răspuns (pentru ancaval):

Eh, surpriza, fix tie am vrut sa-ti scriu. Daca la tine, atunci cand un om zice ca i-ar fi bine si cu tine si fara (cazul fetei care a pus intrebarea si careia tu i-ai dat sfatul), raspunsul e clar despartire (fix asta ai zis), atunci inseamna ca trebuie sa fie unul caruia sa nu-i fie bine fara tine ca sa fie ok si sa nu fie despartirea raspunsul. Deductie simpla, banuiesc ca stii ce-i aia.

Ah, si bonus pentru aroganță, corect e:
"Vii" cu 2 "i";
"o data" cu spatiu in contextul ala

| ancaval a răspuns (pentru AnastasiaK):

Serios? Mie mi-ai scris? Hai, lasă-mă! Nu te cred.

Duduie, ești bine? Te întreb doar. Ți se pare normal să-mi pui vorbe în gură? Tu așa corectă .....rușinică!

Și ultima parte, aia cu aroganța, cu gramatica sau cu ce vrei tu.....eu NU sunt profesoară, am studii în alt domeniu, acolo NU se cere gramatica limbii române. Și până la urmă ORICE om, chiar și tu, greșește în scriere. Așa că ....nu ai ieșit în evidență cu mai nimic. Crede-mă!

| AnastasiaK a răspuns (pentru ancaval):

Ti-am pus vorbe in gura? Deci m-am inselat, nu stii ce e o deductie. Iar probabil acum o sa imi zici ca nu ai studiile alea nici in logica si e normal. Asta e, si eu nebuna sa am pretentia de la tine sa stii gramatica, logica si alte chestiute de genul, atat de uzuale, cand tu nu le-ai studiat la facultate.

| ancaval a răspuns (pentru AnastasiaK):

Femeie, ce-i cu tine?
Despre ce vorbim? Ce legătură au răspunsurile tale cu întrebarea?

Fata a pus o întrebare, o poți ajuta cu un răspuns?

Ai impresia că cineva e curios de tine și de logica, deducția, gramatica și...ce mai vrei tu?

Ești singură? Sau stă cineva cu tine?

Te mai întreb o dată: ce-i cu tine? Ești bine? Te putem ajuta cu ceva? Sau nici tu nu știi?

| AnastasiaK a răspuns (pentru ancaval):

Despre ce vorbim? E ok, nu intelegi tu, inteleg restul. Nu mi-am dat seama ca am scris raspunsuri atat de greu de descifrat pentru unii. Probabil meseria ta nu-ti cere nici creier daca tu chiar nu ai putut sa urmaresti firul discutiei.

| BuLaNNNeL a răspuns:

laughing)) Te.a prostit șogoru?