| SounndTPU a întrebat:

Sal sunt Paul si am 14 ani.Am o problema cu mama mereu orice fac orice zic eu ea zice ca nu fac bine ca sunt slab la scoala ori cat as invata si mereu o lauda pe sora mea chiar daca fac ca ea, mama zice ca face mai bine ce sa fac nu mai inteleg! sa plec de acasa na-r fii chiar o solutie nu am unde ma duce. ce sa fac si problema mare e ca eu n-am nici tata de sange numai tata vitreg si nu-i prea pasa de mine. Dati-mi o solutie va rog pentru ca mai bine mor decat sa continui asa.

Răspuns Câştigător
| givehelp a răspuns:

Eu fiind mama as zice sa-i spui asa. Mami uite vezi tatal meu nu a fost un savant ca sa fiu si eu asa. Din pacate asta e tot ce pot, as dori mai mult, dar nu mi se primeste. Nu-mi face atyta comparatie cu sora mea caci prin asta ma faci numai sa o urasc ca ea e mai buna ca mine. Toata aceste certe ma duc la ideea ca nu ma iubesti destul daca nu ma accepti asa cum sunt. Ajuta-ma mami caci vreau si eu sa fiu fiul de care sa te mandresti. Eu doar te iubesc ca esti mama mea asa cum esti. Doar nu-ti cer masini luxoale si vacante in Anglia caci stiu ca nu-mi poti da. Te rog sa ma ajuti sa fiu mai bun, nu sa ma tot tachinezi cu reprosuri. PUpik puisor.

| SounndTPU explică (pentru givehelp):

Multumesc de sfat dar vad ca nici asa nu a mers a zis ca sunt prea pretentios si prea nesimtit sa-i zic asa ceva si a trebuit sa plec de acasa 40 de minute

| givehelp a răspuns (pentru SounndTPU):

Faptul ca te inchizi in tine tot nu e o solutie. Am inca o idee arata-i ce comentarii fac unele mame la intrebarea ta. Poate asta o convinge. Eu tot am avut in copilarie problema cu mama: Uite fata vecinei aduce numai note de 9, iar tu numai 8. ce nu te duce capu? ce esti asa grea? La ziua de azi avem ambele facultate, eu am facut-o la buget, ea la contract. Eu am invatat ce am vrut, ea ce a fost prestigios. Eu am lucrat unde mi-a placut, ea unde a fost nevoi caci pe specialitatea ei erai cate 1000 de la 5 universitati, unde sa angajezi atytea economisti. Toata aceasta comparatie nu a facut de cat sa o urasc pe vecina, si am stricat si prietenia cu ea ca sa nu mai auda mama ce desteapta e aia si ce proasta sunt eu. Mai exista si alte parte a monedei: stiu ca baietei au cam lene la carte, si asta ar fi poate si problema ta. Dar tii greu sa recunosti. Mama poate te cearta ca stie ea ca poti mai mult. Nu stiu pui. Nu te deprima. Mami oricum isi iubeste copilul. Are poate si ea o criza pe moment si te nimeresti tu in ochii ei. Sa spui cum ti-a mers.

| SounndTPU explică (pentru givehelp):

Nu am mers prea bine tot asa face am note de 10 si 9 si zice ca nu invat ca sunt incopetent si alte chesti de astea.Si mereu acelasi lucru "nu esti ca sora ta " imi iubesc sora dar imi vine sa o uras numai din cauza mamei. Tatal meu vitreg se poarta mai super cu mine si nici nu ma cunoaste asa bine.Nu stiu cine e de vina eu sau mama

8 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Te inteleg perfect ai nevoie de apreciere si afectiune, supune-i mamei asta, ca ai nevoie sa fi aperciat si incurajat si ca vorbele grele nu te fac mai puternic, supunei ca de asta ai tu nevoie ca sa fi mai bun la invatatura; si mai spune-i ca stii, ca ea te iubeste si tu o iubesti la fel de mult.

| SounndTPU explică (pentru karsivan):

Nu va intelege oricum pentru ca nici nu stiu la ce m-a facut. Poate doar ca sa aiba cu cine se certa.Ea nu stie cum sunt eu dar zice ca ma cunoaste ea nu sti ce simt eu dar ma raneste deci ce rost are ea doar asta imi face

| anchidingabriela a răspuns:

Sa pleci de acasa nu e o solutie.La 14 ani toti copiii exagereaza si vad fuga o solutie.Cel mai bine e sa inveti si sa faci lucrurile mai bine si sa ii demonstrezi mamei tale ca nu e asa cum zice ea si ca poti mai mult.Scoate-ti din cap prostiile cu fuga de acasa sau alte solutii extreme.Fii cum vrea ea si o sa fie bine.Cand o sa cresti ai sa vezi ca nu ti-a vrut raul niciodata.

| SounndTPU explică (pentru anchidingabriela):

Poate asa e la tine acasa dar la mine nu e asa sora mea este cu 5 ani mai mare ca mine de aia cred ca o lauda atat oricum multumesc de sfat si daca miar vrea binele mar acepta ca am notele de la 8 in sus

| anchidingabriela a răspuns:

Orice mama vrea binele copilului ei