| AnaAndra a întrebat:

VREAU SA MA SINUCID! nu mai suport! am o mama careia nu ii pasa de mine, un tata care imi vorbeste numai in scarba.El e plecat in strainatate sa munceasca, vine la cateva luni acasa, dar nu asta e problema! in seara asta mama a vb cu o matusa, si m-a facut de tot rasul! ca nu fac nimic in casa, ca o doare-n *** de mine, ca sunt o proasta, o needucata, o tampita, o rapanoasa! si multe jigniri.

Ea mereu tipa la mine si ma bate! eu normal ca tip la ea sa inceteze, ca mi-a ajuns cutitul la os! Daca o ajut la curatenie, revine din urma mea cu curatenia, zicandu-mi ca nu fac nimic bine. Prefer sa nu mai fac deloc straight face decat sa o aud injurandu-ma apoi. Nu am putut niciodata sa discut deshis cu ea, nu se poate discuta!

Daca incerc sa vorbesc cu ea, incepe sa urle si sa zica ca am aere si fite, ca ii tratez pe toti cu nerespect ( e doar in viziunea ei ) ca nu ii zic sarut-mana cand vin de la scoala. Sincer, la felul cum se comporta cu mine, nici macar o flegma nu as da pe ea! Va rog sa ma credeti! Nu am la cine sa plec, ca as pleca si in seara asta daca as avea! crying Ii baga tatalui meu prostii in cap, si el normal ca isi schimba parerea despre mine. Ii zice ca eu comentez la tot ce zice. Da, comentez cand am dreptate, pentru ca ma insulta fara motive! Si tata a zis ca, cand va veni acasa ma va bate straight face

Am 14 ani, m-as duce la un psiholog, dar in Tecuci, nu exista straight face as vb cu diriginta, dar imi e rusine sad

va rog, orice sfat e bine venit! sad

31 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Tu pui lemne in foc si focul normal ca arde! Este adevarat ca nici mama nu trebuie sa te desconsidere pentru tot ceea ce faci,ca nu gaseste cai de comunicare cu tine dar nici tu nu trebuie sa spui ca nu dai nici o flegma pe ea! Trebuie sa ai o discutie serioasa cu mama ta,eventual cand revine si tatal tau acasa si sa stabiliti calmi prioritatile, sa faceti un pact, sa-i spui ce simti cand te jigneste in fata strainilor, sa-i spui ce simti cand nu esti incurajata in munca, sa-i spui iertare pentru iesirile tale necontrolate.Nimeni nu face ordine in casa ta, nici diriginta, nici psihologul, nici matusa.Voi doua trebuie sa vorbiti in liniste, ca doua prietene.Fii tu prima care intinde mana prieteniei!

| William a răspuns:

Sinuciderea e cea mai proasta alegere pe care o poti face. Iti sugerez sa mergi la un preot sa ii ceri ajutorul, dar ai grija ce cuvinte folosesti sa nu injuri.

| MihaelaDart a răspuns:

Prezinta-te la diriginta pentru ati recomanda un psiholog pentru a trece peste impas ori prezinta-te la Directia Generala de Asociatie Sociala si Protectia Copilului, acolo gasesti la sigur psiholog http://www.dgaspcgalati.ro/index21.html

Fruntea sus! Viata e grea si trebuie sa lupti la fiecare cutit pe care-l primesti.

| VadTot a răspuns:

Te rog din toata inima si tot sufletul sa intri pe linkul asta si sa suni la numarul respectiv de telefon ok?

http://www.comunicatedepresa.ro/......8-200-200/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru VadTot):

Buna!

Multumim ca esti alaturi de adolescenti si incerci sa ii indrumi sa apeleze la serviciul Telefonul Copilului care le este dedicat. Tocmai de aceea iti scriem despre modificarile intervenite la serviciul Telefonul Copilului gestionat de Asociatia Telefonul Copilului.

Asociatia Telefonul Copilului raspunde inca din anul 2008 la numarul unic European 116 111, gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote. Asadar, 0800 8 200 200 a fost inlocuit cu 116 111. Telefonul Copilului 116 111 este disponibil de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 - 00.00. Apelul catre 116 111 este gratuit la nivel national, se formeaza fara prefix (doar 116 111).

Asociatia Telefonul Copilului ofera si serviciul online prin email telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro.

Multumim ca esti alaturi de Asociatia Telefonul Copilului!

Cu prietenie!
Asociatia Telefonul Copilului
116 111
www. telefonulcopilului.ro

| CityOfSatan a răspuns:

Nasol.Ai putea apela la Protectia Copilului.Bafta!

| anonimg a răspuns:

Nu contează în ce localitate eşti. Apelează cu încredere la ADRA România. Scrie-le.

| suffarstar a răspuns:

Salut.Imi pare sincer rau pentru tine, dar nu trebuie sa dai inapoi pentru ca ai niste parinti incompetenti.Usor de zis, greu de facut.Nu trebuie sa pui la inima ce spune mama ta despre tine, trebuie sa te doara "la basca".Nu mai incerca sa ii explici, e o persoana care se simte bine facand pe cineva sa sufere.Ce trebuie sa faci este sa ma astepti putin.Incuie-te in tine,nu mai vorbi cu ea,bine ca nu te bate. Cauta-ti activitati care it plac(muzica,arte plastice, literatura)si incearca sa iti dezvolti un viitor de pe acum, pentru ca, trebuie sa intelegi, ca atunci cand vei avea 18 e posibil sa te scoata pe usa afara, acum este obligata sa te tina pentru ca esti minora.Cand va veni momentul sa pleci, trebuie sa fi pregatita.Nu trebuie sa te sinucizi,trebuie sa fi mai puternica, cu unii viata e mai dura, sa te sinucizi inseamna sa renunti, vei avea parte si de fericire, daca vei lupta.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru suffarstar):

O bate.

| suffarstar a răspuns (pentru Stelutza1990):

Pffffffff.Cred ca ar trebui sa vorbeasca cu protectia copilului.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Sinuciderea nu este nici pe departe o soluţie la probleme. Viaţa este frumoasă şi merită trăită. De aceea, încearcă să găseşti soluţii la problemele ce-ţi ies în cale şi nici măcar nu te gândi la sinucidere, mai ales că eşti tânără şi ai toată viaţa în faţă. Nu-ţi fie frică să vorbeşti deschis despre situaţia ta cu cineva în care ai încredere.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Ana!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf,e si NORMAL ca nimeni nu merita astea, dar pune si tu piciorul in prag.Injura-le si tu,si trebuie sa le faci de rusine oriunde, daca sare la tine la bataie, da-i si tu, si chiar daca spune ca ia ti-a dat nastere, sa-i spui ca nu a facut-o ca orice mama care-si iubeste copilul.La mine a fost ceva de genul,numai ca eram cu o matusa care ma batea de proasta,cel mai probabil,injura,scuze expresia, dar ma facea de cacao peste tot.Ia, injurale frumos, da-le doua palme bune, spune-le sa fie respectoase.Sti doar ca fetele joaca mai murdar decat baietii.Fi si tu,barbata ca sa zic asa,si infrunta totul. Daca le lasi sa se ia de tine ca de o proasta fara minte,nu ai decat,dar daca NU, atunci, fa si tu ce trebuie sa le faci : injura-le, bate-le si tu daca te bat.Ce pana mea, te lasi batuta de toate cur*ele imputite.Imi pare rau, dar chiar daca e maica-ta, asta e.Succes.Si pleaca oriunde altundeva.La un prieten de exemplu.Sigur trebuie sa ai. Succes :*.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca atitudinea lor este total gresita, dar as vrea sa te gandesti la urmatorul lucru:am impresia ca esti o fire putin rebela; acele jigniri, nu au scopul de a te injosi ci de a te ambitiona sa demonstrezi ca esti sau poti fi si altfel de om. Daca intelegi ce ti-am spus, sunt sigur ca in curand, nu vei mai avea asemenea probleme.Sinuciderea,nu rezolva nimic.Incepe prin a te schimba tu si iti garantez ca vei avea rezultate mult asteptate.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trist.Unii nu merita (si nu trebuie) sa fie parinti.

| 7639781254 a răspuns:

Te inteleg perfect. Nici eu nu ma inteleg mai deloc cu mama mea, dar nu s-a ajuns deocamdata la batai. Totusi, sunt de parere ca ar trebui sa vorbesti cu diriginta. Nu face ca mine. Nu suporta toate certurile din cauza rusinii. Iti doresc multa bafta.

| Sfinnx a răspuns:

Eh am exact aceeasi problema ca a ta.Si eu sunt disperata si caut ajutor.Am auzit si primit o gramada de sfaturi da fara rost.Cel mai najpa lucru e sa te certi cu maicata si sa iti interzica multe. Daca faci rost de un pshiholog te rog anunta`ma si pe mine.

| kiduţa18 a răspuns:

Off...Du-te şi vorbeşte cu diriginta! Spune-i tot şi ea o să găsească sigur o soluţie. Nu meriţi să înduri asta! Mama ta e bătută-n cap cred că (scuză-mă că zic asta). Nu te sinucide, nu-i o soluţie. Discută cu cineva de încredere şi încearcă să rezolvi problema.

| SuperSaiyan4 a răspuns:

Pai nu stiu, suna la protectia copilului.Cauta numarul pe net.

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Sunt de acord ca ar trebui sa vorbesti cu diriginta despre asta, dar daca iti e rusine, mai ai o varianta. Ai putea sa sunt la telefonul copilului 116111. Sigur cei de acolo te vor ajuta si iti vor da sfaturi bune. O zi buna! Succes.

| KENNKOV a răspuns:

PA

| July739 a răspuns:

Fratee (scuze ca iti zic) esti proastaaaaaaaa? Nu mai ai rude? Nu ai veri bunici sau matusi sau unchi sau alte chestii? Prieteni buni n-ai? Diriga n-ai? Dece sa iti fie frica de diriga? Sau poti sa o induci in eroare pe mama ta si sa ii spui ca te sinucizi si sa vezi cum o sa inceapa sa-ti faca toate poftele laughing asa i-am spus si eu sau poti sa cauti pe net un psiholog aproape de tecuci si sa te duca o ruda. DAR NU O FACEstraight face! Si daca dai de un psiholog poti sa ii spui psihologului sa vorbeasca cu parintii tai. Sau fa-ti curaj si mergi la dirigahappy. DAR NU O FACEstraight face.

| AnaAndra explică (pentru July739):

Sa ii zic de faza cu sinuciderea? m-ar spanzura de tavan! straight face nu am prieteni buni, cu cre sa vorbesc chestii din astea, toate rudele mele sunt plecate in afara. Am decat buncii care, evident, nu tin cu mine.

| NightFurry a răspuns:

Offf...nu meriti asta :( Incearca sa nu mai comentezi chiar daca stii ca tu ai dreptate stiu ca nu e usor dar suporta nici vorba sa te sinucizi este o prostie. Nu te mai gandii la asta te rog. Esti destul de mare si poti gandi asa cum trebuie presupun. Incearca sa treci cu vederea toate jignirile ( fi mai desteapta ca ea si taci ). Asteapta :( Vad din spusele tale ca nu te loveste.ai fi putut "apela" la politie cu motivul ca te loveste...sau la protectia copilului. Chiar nu stiu cu ce te putem ajuta noi dar sper ca vorbele mele ti-au scos din cap prostia cu sinuciderea. Nu merita! http://www.copii.ro/
Ai grija de tine!

| AnaAndra explică (pentru NightFurry):

Da, asa e. Reactioneaza si violent. As fi putut apela foarte usor la politie, dar nu as vrea sa pateasca ceva sad chiar daca ei ma considera respingantoare, nu vreau sa ii pierd. Doar pe ei ii mai am. straight face

| alexandruromania23 a răspuns:

Ascultama cu mare atentie nici gand sa nu te gandesti la sinucidere pentru ca daco o faci vei sta in iad mult si bine cand iti vine acest gand gandeste-te unde vei ajunge cat despre mama ta apeleaza la prima persoana matura pe care o vezi mama ta e nervoasa pentru ca nu ii dai atentie crede-ma. iar dca odata ridica mana sa te loveasca du-te la politie. nu incerca sa lupti singura crede-ma nu vei putea apeleaza la diriginta sau la prieteni.

| XxxdbxxX a răspuns:

Vorbeste cu diriginta ta ca trebuie sa ai pe cineva in scoala un psiholog ceva... e singura solutie. nu stiu mie unul imi para rau de tine sad. cal mai bine e sa mergi la psiholog si pote se mai rezolva treaba. nu stiu succes sad

| Pinkfest a răspuns:

Buna. Si eu am aceeasi problema ca si tine. Mama e recasatorita e in treaba ei in Alba. Taicameo nu ma cauta de loc. Eu acum stau la nasii mei si ei se comporta asa cum se comporta maicata cu tine. Si eu am fost la psiholog si m-a sfatuit. Eu acum le rad in fata si numai pun nimic la suflet. Pt ca ma gandesc ca si eu o sa am familia mea si o sa-mi traiesc viata linisita. Am 16 ani si mereu cand ma cert cu ei imi spun in gand"taci si rabda ca o sa fie bine mai incolo". Nu fa vreo prostie pentru ca imediat trec anii si o sa fi la casa ta.Fi cuminte. Te pup:*.

| AMaTha a răspuns:

NU nu fa prostia de a te sinucide.Cu timpul toate vor trece si vei vedea ca vei avea si lucruri bune in viata ta.Chiar daca mama ta nu isi da seama acum peste un timp, cand tu nu vei mai fi langa ea, isi va da seama ca esti foarte importanta si nu merita sa te jigneasca.Totusi incearca sa nu te pui in gura cu ea chiar daca tu ai dreptate.Si tatalui tau explica-i cum sta treaba si roaga-l sa te ajute daca va putea. Timpul va trece si vei gasi drumul spre fericire dar consulate cu diriginta si poate te va ajuta ea.Succes!

| nycooo a răspuns:

Poi eu crred ca nu ai de ce sa iti fie rusine sa vorbesti cu diriga ta ....Si incearca sa vorbesti si cu mama ta poate ajungeti la un compromis. happy