| ChristianMihai11 a întrebat:

Am nevoie sa ma ajutati cu niste sfaturi! Acum 2 saptamani,am luat o nota mica la mate(la teza),si nu i-am spus mamei, sau tatei despre asta...sunt foarte multi corigenti
la noi in clasa,si mama s-a intalnit cu mama unei colege de clasa spunandu-i asta(ca sunt foarte multi corigenti,crezand poate ca si eu sunt pe la vreun obiect) Si deodata m-am trezit ca vrea sa vina la scoala sa se intereseze de notele mele. Problema e ca, daca imi vede nota la teza...sunt ca si terminat. Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi utile?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

De ce vă este atât de greu să recunoașteți că este doar o notă, oamenii mai greșesc, mai uită să învețe, important este să ai încredere în părinții tăi(singurele persoane care îți vor binele fără prefăcătorie) și în tine.Eu săream prin casă de bucurie că am luat 3 la mate(mi-am uitat caietu intenționat laughing) Am luat 5.75 în teza de sem 1.Mama mi-a spus că are încredere că-i voi spune toate notele și nu m-a omorât pentru o notă.
Deci spune-i că ai vrut să fii cinstit și că nota ta este...
Baftă!

10 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Pai e si normal sa se intereseze de notele tale, macar la sfarsit de an scolar!
Alta solutie nu ai decat sa vorbesti cu mama ta(am inteles ca stie deja)
Iar daca nu stie ii spui tu. Poate vorbeste cu profesorul in cauza sa te assculte, sa va dea o lucrare ceva sa mareasca nota sa nu ramai corigent.Ca sa nu inveti toata vara.

| ChristianMihai11 explică (pentru Fatamuntilor):

Euu nu sunt corigent, dar maicamea vrea sa se asigure ca nu sunt corigent la nimic, si problema e sa nu vada nota la teza...e singura nota mica care o am ca in rest...ma decurc

| Fatamuntilor a răspuns (pentru ChristianMihai11):

Atunci nu vad care ar fi problema. Daca nu ai probleme si parintii tai nu au pretentii de la tine. Nota mica o va vedea oricum! II spui si gata.

| zurick a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Poate crede că o dezamăgește sau poate îi este frică de propria mamă, poate relația dintre ei nu este una benefică, poate crede că dacă se va ascunde odată cu ieșirea la suprafață mama lui își va pierde încrederea, poate...La noi, problemele par mult mai mari decât sunt și cel mai adesea le complicăm crezând că vom reuși fără ajutor.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru zurick):

Corect si va inteleg! Numai ca sunteti la varsta la care deosebiti binele de rau!
Nu ar trebui sa-i frica de propia mama atata timp cat exista comunicare si mama ii stie puterile copilului si nu are prea mari pretentii! Deci COMUICAREA este rezultatul!

| ChristianMihai11 explică (pentru Fatamuntilor):

Da! Aveti mare dreptate! Va multumesc!

| ChristianMihai11 explică (pentru zurick):

Da,dar eu am luat nota mica la teza...si teza asta conteaza oarecum

| zurick a răspuns (pentru ChristianMihai11):

De ce vă este atât de greu să recunoașteți că este doar o notă, oamenii mai greșesc, mai uită să învețe, important este să ai încredere în părinții tăi(singurele persoane care îți vor binele fără prefăcătorie) și în tine.Eu săream prin casă de bucurie că am luat 3 la mate(mi-am uitat caietu intenționat laughing) Am luat 5.75 în teza de sem 1.Mama mi-a spus că are încredere că-i voi spune toate notele și nu m-a omorât pentru o notă.
Deci spune-i că ai vrut să fii cinstit și că nota ta este...
Baftă!

| ChristianMihai11 explică:

Dar parintii mei sunt cam...recalcitranti sivnu stiu cum o sa reactioneze cand o sa afle de nota

| zurick a răspuns (pentru ChristianMihai11):

Important este să încerci să le spui deoarece după ce o să le afle(de la alții)
o să-și piardă încrederea în tine și asta nu este benefic, tu având nevoie de sprijinul lor.Să știi că mai mult contează oralul deoarece media semestrială se face astfel: (3*media oral+teza)supra 4.
Aș fi răspuns mai devreme, dar am teză la mate și trebuie să învăț.

| ChristianMihai11 explică (pentru zurick):

Succes